NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Nosisz w sobie lek – podziel się

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający przełomowy moment w historii polskiej medycyny.

W tym dniu świętuje również Fundacja DKMS, która od 2008 roku wspiera polską transplantologię i nieustannie stara się o to, aby dla chorych na nowotwory krwi, którzy potrzebują przeszczepienia, znalazł się zgodny Dawca.

Dziś, w 2019 roku, w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,4 mln ludzi, co jest efektem wieloletniej pracy i zaangażowania tysięcy osób. 26 stycznia to szczególny dzień zarówno dla Dawców faktycznych, Dawców potencjalnych, jak i  Pacjentów – którzy otrzymali szansę na życie. Nie można też zapominać o lekarzach transplantologach, dzięki którym ta niesamowicie potrzebna  nam wszystkim dziedzina – stale się rozwija.

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu – aż 1 do kilku milionów. Pomimo ponad 1,4 mln osób zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS nadal co 5. Pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Aby dokonać przeszczepienia i dać szansę na wyzdrowienie tysiącom osób, niezbędne jest znalezienie zgodnego Dawcy.

Czym jest przeszczepienie?

Przeszczepienia dokonuje się głównie u Pacjentów, cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, takie jak: białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne, a także choroby nienowotworowe, jak: ciężka niedokrwistość aplastyczna, inne ciężkie zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci, choroby metaboliczne. Od Dawcy spokrewnionego – lub niespokrewnionego –  z talerza kości biodrowej lub krwi obwodowej pobierane są krwiotwórcze komórki, które przeszczepiane są do organizmu Pacjenta.

Lek, który nosisz w sobie

Nie ma innych źródeł krwi i szpiku kostnego niż ludzki organizm. Ani jednego, ani drugiego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jedynym ich źródłem jest człowiek, dlatego tak ważne jest to, żeby idea dawstwa szerzyła się w społeczeństwie, ponieważ nie można przewidzieć – kogo i kiedy może spotkać choroba. Procedura zostania potencjalnym Dawcą szpiku jest prosta i wymaga od nas jedynie zamówienia pakietu, dostępnego na stronie: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca, pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka a następnie odesłania pakietu na wskazany adres. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej, a wyniki badania, wraz z danymi z formularza, załączonego do pakietu, wprowadzone są do bazy Dawców komórek macierzystych. Jeśli telefon któregoś dnia zadzwoni, to znaczy, że nasz bliźniak genetyczny potrzebuje właśnie naszej pomocy.

2019 rok vs 1984

Obecnie, w bazie Fundacji DKMS, zarejestrowanych jest ponad 1,4 mln potencjalnych Dawców, a w przeciągu 10 lat działalności fundacji Dawcą faktycznym zostało 6205 osób, które podarowały potrzebującym Pacjentom szansę na życie.

Jak wyglądały początki dawstwa w Polsce? Pierwsze – i pierwsze udane – przeszczepienie szpiku allogenicznego (materiał komórkowy pochodzi od Dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego) w Polsce przeprowadził w 1984 roku prof. Wiesław Jędrzejczak. Sześcioletnia pacjentka otrzymała wówczas szpik od swojej siostry. Już rok później prof. Jędrzejczak wraz z zespołem ponownie dokonał pierwszego – i równie udanego – przeszczepienia autologicznego (autoprzeszczep – materiał komórkowy pobiera się od samego biorcy – Dawca i Biorca to ta sama osoba) szpiku.

Lata 80-te zapoczątkowały dynamiczny rozwój polskiej transplantologii i już w 1989 roku prof. Kazimierz Sułek dokonał pierwszego przeszczepienia komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. W 1996 roku prof. Jerzy Hołowiecki wraz z zespołem dokonał pierwszego – i udanego – przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. To tylko część z długiej listy sukcesów polskich transplantologów

Więcej informacji o kampanii na stronie: https://vs-zycie.noizz.pl/

Kampania NOIZZ x Fundacja DKMS „VS życie”

Nie ma większego osiągnięcia niż uratowanie komuś życia. Dlatego Kamil Nożyński – Saful Dixon37, Robert Karaś, Vienio Karolina Czarnecka, KAMP!, Bartłomiej Mirecki i Valerjan Romanovski dołączyli do kampanii #noizz oraz Fundacja DKMS „VS życie” i postanowili zostać dawcami szpiku kostnego. Teraz wasza kolej!

Warto pamiętać o tym, że każdy, kto dołącza do bazy Fundacji DKMS, nie tylko zwiększa szanse na znalezienie zgodnego Dawcy dla chorych na nowotwory krwi, ale jednocześnie wspomaga rozwój polskiej transplantologii. 

zdj. Kamil Nożyński – aktor serialu „Ślepnąc od świateł” podczas rejestracji do Bazy Dawców Fundacji DKMS w ramach akcji „VS ŻYCIE”

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
AktualnościPACJENT

Jak żyć, aby nie mieć depresji

W czasopiśmie „Nature Mental Health” właśnie ukazały się wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców, w tym z Uniwersytetu w Cambridge (Anglia) i Uniwersytetu…
LEKARZWszechstronny lekarz

Wzrasta liczba opornych bakterii Escherichia coli

Po prawie trzykrotnym spadku w latach 2015-2021 liczby przepisywanych recept na cyprofloksacynę, nie spadła liczba bakterii E. coli opornych na ten antybiotyk….
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter