NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

OZZL apeluje do dyrektorów szpitali

Zarząd Krajowy OZZL apeluje do dyrektorów szpitali, aby zamiast stosować nieprawne naciski na lekarzy rezygnujących z klazuli opt – out zastosowali legalne naciski na Rząd RP.

Zarząd Krajowy OZZL informuje, że otrzymuje od lekarzy zgłoszenia konkretnych  szpitali, w których lekarze, zwłaszcza lekarze rezydenci poddawani są nieformalnym naciskom aby nie korzystali z przysługującego im prawa do pracy zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami o czasie pracy. Zgłaszający z reguły nie chcą aby podawać do publicznej wiadomości nazwy szpitali, dlatego OZZL nie czyni tego, ograniczając się jedynie do zgłaszania wniosków do PIP.

„Zwracamy się jednak do dyrektorów szpitali aby zrozumieli, że działania lekarzy wypowiadających opt-out nie są skierowane przeciwko dyrekcjom poszczególnych szpitali, ani w ogóle przeciwko komukolwiek i nie mają na celu dezorganizację pracy szpitali (jak próbuje to przedstawić Minister Zdrowia), ale – wręcz przeciwnie – trwałą poprawę ich funkcjonowania” – pisze w apelu Krzysztof Bukiel.

Lekarze przez swoje działania chcą uświadomić rządzącym, że system publicznej ochrony zdrowia w  Polsce nie może opierać się w sposób trwały na pracy lekarzy (i innych pracowników medycznych) ponad siły i ponad wszelkie normy.  „Taki stan rzeczy może trwać pewien ograniczony czas, ale jego przedłużanie stanowi zagrożenie dla lekarzy i ich pacjentów. W Polsce taki stan rzeczy trwa od kilkudziesięciu lat i nie widać ze strony rządzących działań, które dawałyby nadzieję, na rychłe zakończenie tej patologii” – nawołuje przewodniczący OZZL.

Związek zwraca uwagę dyrektorom szpitali, że nie ma większego sensu aby dyrektorzy próbowali rozwiązać powyższy problem na szczeblu szpitala, bo przyczyny tego problemu leżą nie w szpitalu, ale w organizacji i finansowaniu publicznej ochrony zdrowia jako całości, co leży w kompetencjach Rządu RP. „Działania, jakie podejmują dyrektorzy, często niemal desperackie i w postaci bezprawnych nacisków na lekarzy są w istocie szkodliwe dla tych szpitali, dla pacjentów, lekarzy i publicznej ochrony zdrowia jako całości. Działania te bowiem ukrywają prawdziwy stan publicznej ochrony zdrowia i maskują patologie, a przez to ośmielają rządzących do dalszego niepodejmowania koniecznych działań” – uważa zarząd związku lekarzy.

„Apelujemy do dyrektorów szpitali, aby – zamiast bezprawnych nacisków na lekarzy, którzy wypowiadają klazulę opt-out – zastosowali legalne naciski na Rząd RP aby podjął on odpowiednie działania na rzecz naprawy publicznej ochrony zdrowia w Polsce. ZK OZZL wystosował w ostatnich dniach list do Premiera RP w tej sprawie. Zachęcamy aby z podobnym listem występowali również dyrektorzy szpitali” – czytamy w apelu.

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter