NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Piękne wakacje to wakacje bezpieczne, także w domu!

To właśnie ta przestrzeń jest najczęstszym celem interwencji pogotowia ratunkowego w czasie wolnym od zajęć szkolnych: według danych GUS w całej Polsce aż 78% interwencji odbywa się w domu pacjentów1. Alarmujące są także liczby podawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dotyczące wypadków z udziałem dzieci: każdego dnia dochodzi do aż 2000 tego typu zdarzeń2.

Policja przypomina kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa w domu:

❶ Rozmawiajmy z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku w domu, zwracajmy uwagę, by nie wychylały się przez okna czy barierki balkonu.
❷ Ostrzegajmy przed używaniem urządzeń elektrycznych bez nadzoru dorosłych: nauczmy dzieci, że nie wolno umieszczać urządzeń na prąd w pobliżu wody.
❸ Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi, leków czy detergentów w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
❹ Uczulmy nasze pociechy na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przypominajmy o tym, by nie rozmawiały z obcymi, również online.
❺ Nauczmy dzieci, by zawsze informowały nas, z kim i gdzie będą się bawiły poza domem. Zainteresujmy się, z kim najmłodsi spędzają wolny czas.
❻ Wydzielmy na podwórku bezpieczne i ogrodzone miejsce do zabawy dla najmłodszych.

W razie wypadku w domu czy poza domem, starajmy się zachować zimną krew i zadzwońmy na numer 112.

Uważaj nad wodą

Jak podaje Komenda Główna Policji, liczba utonięć wśród małoletnich w okresie wakacyjnym co roku oscyluje wokół 20 przypadków. Dbanie o bezpieczeństwo nad wodą to klucz do zapobiegania tragicznym wypadkom.

W okresie wakacyjnym spędzamy dużo czasu nad wodą, gdzie nie trudno o wypadki z udziałem dzieci. Dlatego apelujemy: rodzicu, bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko wchodzi do wody. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nie kąp się w miejscach niedozwolonych, stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny – apeluje mł. insp. Wanda Mende z Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji.

Pamiętaj, do 7. roku życia, według obowiązujących przepisów, dzieci na drodze publicznej muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej.

Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych i w trosce o nich stworzono ogólnopolski program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Obejmuje on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sferach życia i skierowany jest do uczniów klas I szkół podstawowych. Program organizowany jest przez markę Puchatek we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP. W ciągu 15. edycji programu wzięło w nim udział ponad 3 miliony dzieci.

Opinie

Właśnie zakończyła się XV edycja programu, w której wzięło udział ponad 240 tys. dzieci i ponad 13 tys. nauczycieli. Co zapamiętali podopieczni z lekcji „Akademii Bezpiecznego Puchatka”? Program dotyczył kwestii bezpieczeństwa w pięciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w internecie i w relacjach z rówieśnikami. Dzieci realizowały ćwiczenia pod okiem nauczycieli, którzy zachęcali uczniów, aby zostali superbohaterami.

Są sytuacje, kiedy najmłodsi czasem zostają sami w domu. Powinni zatem wiedzieć, jak się zachować, czego nie wolno im robić i jak się bezpiecznie bawić pod nieobecność rodziców. Jedną z poruszanych kwestii była właśnie lekcja poświęcona bezpieczeństwu w domu.

Bezpieczeństwo w domu według mnie oznacza, że zawsze możemy otrzymać pomoc. Właśnie po to są apteczki: chowamy w nich opatrunki, plastry, gazę, płyn dezynfekujący i inne rzeczy. W szkole dowiedziałam się, do czego służy każde z nich i od razu zapytałam rodziców, czy też mamy w domu apteczkę. Pokazali mi, gdzie ona się znajduje i dostałam specjalne zadanie dla prawdziwej superbohaterki: będę pomagać rodzicom w uzupełnianiu braków w naszej apteczce – opowiada Ania.

Superbohater i superbohaterka potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo przyjaciół. W klasie tworzymy całą Ekipę Superbohaterów! Wiemy, co oznacza właściwe zachowanie w szkole, na drodze, w domu, podczas korzystania z internetu i w relacjach z naszymi koleżankami i kolegami – poza domem oraz w domu – mówi Julka.

– Zbieraliśmy różne supermoce, np. uważność. Możemy dbać o siebie i innych – dodaje Janek.

W ramach realizacji „Akademii Bezpiecznego Puchatka” nauczyciele od lat pracują na bazie materiałów przygotowanych we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP:

Po wakacjach ruszają zapisy do XVI edycji programu. Informacje dostępne są na stronie akademiapuchatka.pl.

1 „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2022 r.”, Analizy statystyczne, Główny Urząd Statystyczny.
2 „Preventable injuries kill 2000 children every day”, World Health Organization.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
PACJENTPoradnia

Rak piersi: jesteśmy świadkami przełomów

Onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają – w raku piersi nastąpiły wielkie zmiany i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przełomów….
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

Emilia jest pogodną optymistką, matką dwóch synów, posiadaczką trzech kotów. Od 2010 roku choruje na autoimmunologiczną chorobę układu nerwowego – NMOSD (spektrum…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *