NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Współpraca lekarza i farmaceuty jest konieczna dla dobra pacjenta

Brak świadomości własnych kompetencji, stereotypy i błędne przekonania, a także niedostateczne przygotowanie do podejmowania współpracy jeszcze na etapie studiów, znacząco utrudniają farmaceutom i lekarzom nawiązanie poprawnej relacji na polu zawodowym. W celu poprawy tej sytuacji, w Warszawie odbyła się pierwsza w Polsce studencka debata dla studentów farmacji i kierunku lekarskiego.

„Współpraca lekarza i farmaceuty a dobro pacjenta” to nazwa pierwszej, wspólnej dla studentów farmacji i kierunku lekarskiego, debaty, zorganizowanej w ramach 4. edycji programu „Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”. Nadrzędnym celem spotkania, było budowanie profesjonalnej relacji między przyszłymi farmaceutami i lekarzami oraz zwiększanie świadomości na temat kompetencji, posiadanych przez obie te grupy zawodowe.

Uczestnicy podczas żywej dyskusji wymienili się swoimi spostrzeżeniami, oczekiwaniami i obawami dotyczącymi współpracy na linii lekarz-farmaceuta oraz podjęli pierwsze próby zburzenia stereotypów dotyczących osób wykonujących te zawody. Podczas wydarzenia uczestnicy poruszyli m.in. kwestię odpowiedniego przygotowania do nawiązywania efektywnej współpracy już na etapie studiów i informowania o wzajemnych kompetencjach zawodowych, które na wielu płaszczyznach się przenikają. Zauważono, że obecnie współpraca lekarz-farmaceuta opiera się przede wszystkim na dopełnianiu wyznaczanych formalności. Tymczasem, centrum relacji obu grup zawodowych powinien stanowić przede wszystkim pacjent i jego dobro. Studenci mają tego świadomość, jednak ogranicza ich system.

Spotkanie zobrazowało wielkowymiarowość pracy obu grup zawodowych i postawiło przed uczestnikami nowe wyzwania, na kolejne lata. Studenci wykazali silną motywację i chęci do podejmowania kolejnych działań w celu polepszania relacji między przyszłymi farmaceutami i lekarzami.

Spotkanie poprowadził Marcin Olkowicz, trener i wykładowca Collegium Civitas oraz dyrektor Generalny w ZFPR Związek Firm Public Relations, prelegent 3. edycji „Recepty  na sukces w farmacji”’. W debatę zaangażowali byli przedstawiciele studentów kierunku lekarskiego i farmaceutycznego z Warszawy, Gdańska, Białegostoku, Lublina i Olsztyna.

Kolejne debaty odbędą się w Krakowie oraz w Poznaniu i będą wstępem do spotkania finałowego w maju, które będzie stanowić podsumowanie tegorocznej edycji programu „Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”.

Wspólne spotkania studentów farmacji i medycyny, organizowane w ramach 4. edycji projektu „Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”, są wyjątkową okazją do podjęcia dyskusji oraz wymiany poglądów między przedstawicielami obu tych kierunków. Jest to również pierwszy krok w stronę budowania profesjonalnej relacji na linii lekarz-farmaceuta. Wierzymy, że przyjazna atmosfera spotkań oraz zaangażowanie uczestników pozwoli wypracować rozwiązania, które w przyszłości zaowocują efektywną współpracą lekarzy i farmaceutów. Bardzo chcemy, aby projekt przyczynił się do polepszenia opieki nad pacjentami – mówi Karolina Wojtczak z firmy Gedeon Richter.

Spotkania z cyklu „Recepta na sukces” organizowane są już po raz czwarty. Tegoroczna edycja jest w całości poświęcona efektywnej współpracy lekarza i farmaceuty. Uczestnicy programu otrzymają cenne wskazówki, dotyczące skutecznej komunikacji, które pomogą im w podejmowaniu korzystnej współpracy. Inicjatorem programu jest firma Gedeon Richter.

Więcej informacji na stronie „RECEPTY na sukces w farmacji” na Facebooku.

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter