NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Po chorobie nowotworowej częstsze kłopoty zdrowiem psychicznym

Dzieci wyleczone z choroby nowotworowej częściej korzystają w dorosłym życiu z porad psychiatrów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Cancer.

W ostatnich latach rośnie świadomość wpływu leczenia onkologicznego dzieci i nastolatków na występowanie u nich chorób w dorosłym wieku. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Cancer przeanalizowano wpływ przebytego leczenia onkologicznego w dzieciństwie na późniejsze zdrowie psychiczne.

Porównano częstość wizyt lekarskich spowodowanych problemem psychicznym w grupie 4 117 osób poddanych leczeniu onkologicznemu w wieku dziecięcym i grupie kontrolnej liczącej 20 000 zdrowych osób. Wykazano, że osoby leczone w dzieciństwie z powodu choroby nowotworowej miały w dorosłym życiu o 34% większe prawdopodobieństwo jakiejkolwiek wizyty związanej ze zdrowiem psychicznym (u lekarza rodzinnego, psychiatry, w izbie przyjęć czy w ramach hospitalizacji) w porównaniu do grupy kontrolnej.

Wyleczeni z choroby nowotworowej mieli również o 13% wyższe ryzyko poważnej incydentu związanego ze zdrowiem psychicznym jak np. samobójstwo, hospitalizacja w oddziale psychiatrycznym czy pobyt w psychiatrycznej izbie przyjęć. Wśród wyleczonych osób płeć żeńska oraz wiek powyżej 17 lat w chwili rozpoznania nowotworu związane były z częstszymi problemami ze zdrowiem psychicznym.

Dodatkowo wykazano, że dzieci u których nowotwór rozpoznano do czwartego roku życia mają większe ryzyko poważnych incydentów psychiatrycznych w porównaniu do grupy kontrolnej. Nie zauważono natomiast, aby ryzyko zaburzeń psychicznych związane było z intensywnością leczenia onkologicznego czy napromienianiem mózgowia.

źródło: onlinelibrary.wiley.com

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

O zakrzepicy mówi prof. Jerzy Windyga

Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, zatem wśród nas są miliony ludzi z tą chorobą. Prof. Jerzy Windyga…
Aktualności

Terapia krótkoterminowa dla pacjentów psychiatrycznych z podwójną diagnozą

U coraz większej liczby pacjentów psychiatrycznych chorobie psychicznej, jak choroba afektywna dwubiegunowa, depresja czy schizofrenia, towarzyszy uzależnienie. Mówi się wówczas o tzw….
Aktualności

Nawet jedna kropla krwi to sygnał alarmowy

Tak szybko, jak zasypujesz solą plamę na obrusie, gdy rozlejesz choć kroplę czerwonego wina, tak szybko zgłoś się do lekarza, gdy w…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter