NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Po chorobie nowotworowej częstsze kłopoty zdrowiem psychicznym

Dzieci wyleczone z choroby nowotworowej częściej korzystają w dorosłym życiu z porad psychiatrów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Cancer.

W ostatnich latach rośnie świadomość wpływu leczenia onkologicznego dzieci i nastolatków na występowanie u nich chorób w dorosłym wieku. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Cancer przeanalizowano wpływ przebytego leczenia onkologicznego w dzieciństwie na późniejsze zdrowie psychiczne.

Porównano częstość wizyt lekarskich spowodowanych problemem psychicznym w grupie 4 117 osób poddanych leczeniu onkologicznemu w wieku dziecięcym i grupie kontrolnej liczącej 20 000 zdrowych osób. Wykazano, że osoby leczone w dzieciństwie z powodu choroby nowotworowej miały w dorosłym życiu o 34% większe prawdopodobieństwo jakiejkolwiek wizyty związanej ze zdrowiem psychicznym (u lekarza rodzinnego, psychiatry, w izbie przyjęć czy w ramach hospitalizacji) w porównaniu do grupy kontrolnej.

Wyleczeni z choroby nowotworowej mieli również o 13% wyższe ryzyko poważnej incydentu związanego ze zdrowiem psychicznym jak np. samobójstwo, hospitalizacja w oddziale psychiatrycznym czy pobyt w psychiatrycznej izbie przyjęć. Wśród wyleczonych osób płeć żeńska oraz wiek powyżej 17 lat w chwili rozpoznania nowotworu związane były z częstszymi problemami ze zdrowiem psychicznym.

Dodatkowo wykazano, że dzieci u których nowotwór rozpoznano do czwartego roku życia mają większe ryzyko poważnych incydentów psychiatrycznych w porównaniu do grupy kontrolnej. Nie zauważono natomiast, aby ryzyko zaburzeń psychicznych związane było z intensywnością leczenia onkologicznego czy napromienianiem mózgowia.

źródło: onlinelibrary.wiley.com

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Stała opieka koordynowana marzeniem pacjentów z neurofibromatozami

– To był dobry rok dla pacjentów, którzy chorują na tę rzadką chorobę. Jednak wciąż czekamy, żeby opieka koordynowana nad chorymi z…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Znamy wyniki raportu Barometr WHC #Kobietawkolejce 2024

Jak długo Polki czekają w kolejkach na świadczenia medyczne. Fundacja Watch Health Care przeanalizowała ponad 80 z nich, w tym 31 świadczeń…
PACJENTAktualności

Amazonki zapraszają: badamy nie tylko mamy!

25 maja w ponad 90 miastach Polski Amazonki będą edukować w zakresie profilaktyki raka piersi. Spacer po wiedzę, jak wykonać samobadanie piersi…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter