NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Po chorobie nowotworowej częstsze kłopoty zdrowiem psychicznym

Dzieci wyleczone z choroby nowotworowej częściej korzystają w dorosłym życiu z porad psychiatrów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Cancer.

W ostatnich latach rośnie świadomość wpływu leczenia onkologicznego dzieci i nastolatków na występowanie u nich chorób w dorosłym wieku. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Cancer przeanalizowano wpływ przebytego leczenia onkologicznego w dzieciństwie na późniejsze zdrowie psychiczne.

Porównano częstość wizyt lekarskich spowodowanych problemem psychicznym w grupie 4 117 osób poddanych leczeniu onkologicznemu w wieku dziecięcym i grupie kontrolnej liczącej 20 000 zdrowych osób. Wykazano, że osoby leczone w dzieciństwie z powodu choroby nowotworowej miały w dorosłym życiu o 34% większe prawdopodobieństwo jakiejkolwiek wizyty związanej ze zdrowiem psychicznym (u lekarza rodzinnego, psychiatry, w izbie przyjęć czy w ramach hospitalizacji) w porównaniu do grupy kontrolnej.

Wyleczeni z choroby nowotworowej mieli również o 13% wyższe ryzyko poważnej incydentu związanego ze zdrowiem psychicznym jak np. samobójstwo, hospitalizacja w oddziale psychiatrycznym czy pobyt w psychiatrycznej izbie przyjęć. Wśród wyleczonych osób płeć żeńska oraz wiek powyżej 17 lat w chwili rozpoznania nowotworu związane były z częstszymi problemami ze zdrowiem psychicznym.

Dodatkowo wykazano, że dzieci u których nowotwór rozpoznano do czwartego roku życia mają większe ryzyko poważnych incydentów psychiatrycznych w porównaniu do grupy kontrolnej. Nie zauważono natomiast, aby ryzyko zaburzeń psychicznych związane było z intensywnością leczenia onkologicznego czy napromienianiem mózgowia.

źródło: onlinelibrary.wiley.com

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
PACJENTAktualności

Relacja ze Strefy Gazy

Szpitale nie nadążają z przyjmowaniem rannych, a przemieszczanie się jest skrajnie niebezpieczne. Kończą się zapasy leków, materiałów medycznych i paliwa do generatorów…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter