NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Po COVID-19 pora na gruntowny przegląd stanu zdrowia

Samo przejście zakażenia koronawirusem nie powinno uśpić czujności pacjenta. Dolegliwości np. w układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym czy nerwowym mogą stanowić długofalowe powikłania przebytej choroby. Specjaliści rekomendują ozdrowieńcom COVID-19 wykonanie kompleksowego przeglądu zdrowia organizmu. 

W dyskusji na temat zagrożenia, jakim jest koronawirus, coraz częściej pojawia się wątek śladów, jakie choroba COVID-19 pozostawia w organizmie pacjenta. Liczne badania wskazują, że zarażenie wirusem może mieć negatywny wpływ na organizm, m.in. na układ oddechowy, układ krążenia, układ moczowy, lecz także na ogólne samopoczucie – nawet po już dawno przebytej chorobie. Ryzyko wystąpienia poważnych powikłań dotyczy również tych osób, które odnotowały łagodny przebieg choroby. Dlatego tak istotne jest holistyczne podejście do zdrowia i poddanie się gruntownemu badaniu, które pozwoli określić „pocovidowy” stan organizmu, w tym zidentyfikować pola do profilaktyki lub leczenia schorzeń stanowiących zagrożenie dla ozdrowieńca.

Choroba COVID-19 jest chorobą wieloukładową, wielonarządową. Jeżeli przebyliśmy tę chorobę i w dalszym ciągu mamy jakieś dolegliwości, warto wykonać przegląd stanu zdrowia. Powinien on obejmować konsultację internistyczną, jak i pakiet standardowych badań  pod kątem diagnostyki ewentualnych powikłań – informuje dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, inicjator programu skoordynowanej opieki nad chorymi po COVID-19 z oceną powikłań sercowo-naczyniowych – „STOP-COVID”. Kontrola najbardziej narażonych układów i narządów, szczególnie w przypadku odnotowania jakichkolwiek nieprawidłowości, ma kluczowe znaczenie dla szybkiego wdrożenia leczenia bądź profilaktyki groźnych powikłań – dodaje.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *