NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Poród w wodzie bezpieczny

Narodziny w wodzie nie niosą za sobą zwiększonego niebezpieczeństwa dla noworodków – wynika z publikacji „Journal of Midwifery and Women’s Health”.

fot. US Africa Army (CC BY 2.0)

Rodzenie w wodzie na całym świecie zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Niemniej jednak taka forma narodzin może budzić u przyszłych rodziców obawy. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie postanowili przeanalizować dane ponad 17 tysięcy pań oraz ich narodzonych dzieci, które w latach 2004-2009 wpisane zostały do bazy Midwives Alliance of North America Statistics Project (MANA Stats). Spośród wszystkich zebranych rekordów, blisko 6,5 tysiąca porodów odbyło się w wodzie, co więcej – żaden z nich nie nastąpił w warunkach szpitalnych.

Analiza danych wskazała, że średnie wyniki dzieci (oceniane w skali Apgar) przychodzących na świat w wodzie nie były gorsze od tych urodzonych w sposób naturalny lub poprzez cesarskie cięcie. Dodatkowo nie stwierdzono u narodzonych w wodzie niemowląt większej konieczności przenoszenia ich do szpitala.

Oczywiście naukowcy zaznaczyli, że nie we wszystkich aspektach domowe porody wodne przeważały nad tymi, które odbywały się w warunkach szpitalnych. U kobiet rodzących w basenach stwierdzono bowiem wyższy (o 11 proc.) odsetek przypadków rozdarcia krocza. Zauważają również, że tego typu rozwiązania powinny być proponowane wyłącznie kobietom z niskim ryzykiem powikłań, a decyzja o sposobie narodzin zawsze powinna leżeć w gestii prowadzącego lekarza ginekologa-położnika.

Źródło: Journal of Midwifery & Women’s Health DOI: 10.1111/jmwh.12399

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter