NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Powstało Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach

Szczepienia ochronne w Europie Zachodniej, a także w ostatnich latach w Polsce, wywołują ogromne emocje – rodziców, opiekunów oraz lekarzy pediatrów, którzy w swojej codziennej pracy stają w ogniu pytań o ich sens i wartość.

W obliczu narastającej liczby przeciwników szczepień i natłoku rozpowszechnianych przez nich komunikatów, dotarcie do szerokiej opinii publicznej z merytorycznymi i opartymi na wiedzy naukowej informacjach – staje się koniecznością. Intencją współtwórców Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach jest zabranie wspólnego głosu ekspertów systemu, klinicystów oraz przedstawicieli organizacji pacjentów w dyskusji nt. stosowania szczepień ochronnych, ich właściwości oraz wpływu na zdrowie społeczeństw. Inicjatorem i pomysłodawcą Porozumienia jest Instytut Ochrony Zdrowia.

„Powołanie Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach stanowi ważny krok ku podjęciu publicznej debaty na temat znaczenia szczepień ochronnych w wymiarze zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego. W ramach inicjatywy chcemy promować wiedzę naukową, popartą gruntownymi badaniami i docierać do rodziców, którzy decydują o zdrowiu swoich dzieci. W natłoku dzisiejszych przekazów medialnych jest to jedyna droga, by to wiedza merytoryczna była brana pod uwagę, gdy mowa o strategicznych dla zdrowia decyzjach” – powiedziała prof. dr hab. n. med. Ewa Bernatowska, Kierownik Kliniki Immunologii, Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, członkini Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach.

Inicjatorzy Porozumienia zwracają uwagę na konieczność wypracowania rekomendacji niezbędnych działań w polskiej opiece profilaktycznej oraz kwestię zapewnienia rozwiązań systemowych zgodnych z europejskimi i światowymi standardami. Sprostanie tym zadaniom możliwe jest jedynie w oparciu o merytoryczną dyskusję, otwarty dialog oraz społeczną debatę, do której zachęcać będą inicjatywy podejmowane przez Porozumienie. Eksperci zwracają uwagę również na konieczność wypracowania unikalnych treści, opinii i analiz, które łącząc doświadczenia i ekspertyzę szerokiego grona uczestników Porozumienia, będą stanowiły merytoryczną przeciwwagę dla zyskujących na popularności tez przeciwników szczepień.

Do grona członków Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach dotychczas przystąpili:

dr hab. n. med. Piotr Albrecht, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki

Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, I Katedra Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Ewa Bernatowska, Kierownik Kliniki Immunologii, Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka

w Warszawie, dr n. med. Ewa Duszczyk, dr n. med. Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Kierownik Kliniki i Ordynator Oddziału, Katedra Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim, dr n. med. Anna Nitka, dr n. med. Marian Patrzałek,

prof. dr hab. n. med. Anna Skoczyńska, Kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków, kierownik KOROUN oraz Prof. Jacek Witkowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz przewodniczący Komitetu Immunologii i Epidemiologii Zakażeń Człowieka Polskiej Akademii Nauk.

Pomysłodawcą i inicjatorem Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach jest Instytut Ochrony Zdrowia w partnerskiej współpracy z firmą Pfizer, która od lat wspiera działania na rzecz skutecznej prewencji w Polsce. Instytut Ochrony Zdrowia przystępuje obecnie do realizacji przedsięwzięcia z zakresu zdrowia publicznego pt. „Medyczne zdobycze cywilizacji: szczepienia”. Jest to kontynuacja realizacji projektu Instytutu pod nazwą „Zdrowie priorytetem politycznym państwa”, który Instytut prowadzi z sukcesem od 2013 roku, publikując kolejne raporty analityczne oraz organizując seminaria i konferencje naukowe z udziałem liderów opinii z obszaru zdrowia. Instytut Ochrony Zdrowia, działając jako ośrodek analityczny typu think-tank, wspiera swoim głosem doradczym działalność Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, zapewniając jego społeczny i edukacyjny charakter.

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter