NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Powtórny przeszczep twarzy u jednego pacjenta

Francuski pacjent jest pierwszym w historii, któremu przeszczepiono twarz po raz drugi. Biorcą jest cierpiący na nerwiakowłókniakowatość typu 1 Jérôme Hamon, u którego pierwszy przeszczep po pięciu latach został odrzucony przez źle dobraną antybiotykoterapię.

U J. Hamona rozległe nerwiakowłókniaki zajęły całą twarz. Przeszczep był jego jedyną szansą na normalne życie. Udało się go przeprowadzić z sukcesem w 2010 roku. Niestety, gdy pięć lat później, w trakcie infekcji układu oddechowego pacjent otrzymał antybiotyk źle dobrany do leczenia immunosupresyjnego, które przyjmował po przeszczepie po kilku miesiącach nowa twarz zaczęła obumierać. W listopadzie 2017 roku lekarze musieli ją usunąć.

Przez dwa kolejne miesiące mężczyzna leżał w paryskim szpitalu pozbawiony twarzy (w tym powiek, uszu) a także zdolności mówienia czy możliwości jedzenia.

W styczniu br. udało się znaleźć kolejnego dawcę. Operację – podobnie jak poprzednią – przeprowadził zespół prof. Laurenta Lantieri.

Dawcą poprzedniej twarzy J. Hamona był 60-latek. Drugi dawca był znacznie młodszy.

– Mam 43 lata, a dawca miał 22 lata. Stałem się więc o 20 lat młodszy. Pierwszy przeszczep zaakceptowałem natychmiast. Powiedziałem sobie „to moja nowa twarz”. Tym razem jest tak samo – opowiadał J. Hamon w wywiadzie dla francuskiej telewizji.

Od pierwszego na świecie przeszczepu twarzy minęło 13 lat. Łącznie takich zabiegów przeprowadzono już około czterdziestu.

Źródło: The Guardian

zdj.pixabay

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter