NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Powtórny przeszczep twarzy u jednego pacjenta

Francuski pacjent jest pierwszym w historii, któremu przeszczepiono twarz po raz drugi. Biorcą jest cierpiący na nerwiakowłókniakowatość typu 1 Jérôme Hamon, u którego pierwszy przeszczep po pięciu latach został odrzucony przez źle dobraną antybiotykoterapię.

U J. Hamona rozległe nerwiakowłókniaki zajęły całą twarz. Przeszczep był jego jedyną szansą na normalne życie. Udało się go przeprowadzić z sukcesem w 2010 roku. Niestety, gdy pięć lat później, w trakcie infekcji układu oddechowego pacjent otrzymał antybiotyk źle dobrany do leczenia immunosupresyjnego, które przyjmował po przeszczepie po kilku miesiącach nowa twarz zaczęła obumierać. W listopadzie 2017 roku lekarze musieli ją usunąć.

Przez dwa kolejne miesiące mężczyzna leżał w paryskim szpitalu pozbawiony twarzy (w tym powiek, uszu) a także zdolności mówienia czy możliwości jedzenia.

W styczniu br. udało się znaleźć kolejnego dawcę. Operację – podobnie jak poprzednią – przeprowadził zespół prof. Laurenta Lantieri.

Dawcą poprzedniej twarzy J. Hamona był 60-latek. Drugi dawca był znacznie młodszy.

– Mam 43 lata, a dawca miał 22 lata. Stałem się więc o 20 lat młodszy. Pierwszy przeszczep zaakceptowałem natychmiast. Powiedziałem sobie „to moja nowa twarz”. Tym razem jest tak samo – opowiadał J. Hamon w wywiadzie dla francuskiej telewizji.

Od pierwszego na świecie przeszczepu twarzy minęło 13 lat. Łącznie takich zabiegów przeprowadzono już około czterdziestu.

Źródło: The Guardian

zdj.pixabay

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian…
LEKARZInnowacje

Spektroskopia: jedna kropla krwi, panel wyników i diagnoz

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzięki pojedynczej kropli krwi w ciągu kilku minut można mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia człowieka. Dzięki najnowszym…
LEKARZInnowacje

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) a uszkodzenie wątroby

Międzynarodowe badanie wykazało, że osoby żyjące z chorobą neurodegeneracyjną rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby, co sugeruje,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter