NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaPACJENT

Praca zawodowa a walka z rakiem

Zakończone niedawno badanie społeczne realizowane przez PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny) pokazuje, jak na aktywność zawodową kobiet wpływa rak piersi.

Diagnoza raka piersi to w większości przypadków moment zwrotny w życiu, także tym zawodowym. I chociaż 44% kobiet decyduje się w trakcie leczenia na aktywność zawodową, to ich motywacje są różne: 28% chce funkcjonować tak, jak przed chorobą, a 20% kieruje się aspektami finansowymi.

Badanie społeczne, obok szeregu warsztatów online, jest częścią akcji edukacyjnej #PołączONE, którą kierujemy do pacjentek z rakiem piersi i ich bliskich. Naszym celem zawsze było budowanie świadomości na temat praw, możliwości leczenia oraz odpowiadanie potrzebom kobiet mierzących się z chorobą onkologiczną – komentuje Elżbieta Kozik, prezeska zarządu PARS. Respondentki odpowiedziały również na pytania, czy pracowały, pracują lub zamierzają pracować w trakcie choroby oraz czy podzieliły się powodami podjętych decyzji.

Elżbieta Kozik, prezeska zarządu PARS

Nie tylko aspekty finansowe

Chemioterapia, radioterapia, a także zabiegi chirurgiczne to leczenie, które u wielu osób może prowadzić do zmęczenia, często towarzyszą mu skutki uboczne, wiąże się z częstymi wizytami w placówkach medycznych. To wszystko sprawia, że zdolność do pracy może być ograniczona, co wymaga indywidualnych rozwiązań, dopasowanych do sytuacji pracownika, jak praca zdalna, elastyczne godziny jej świadczenia czy możliwość skorzystania z dłuższego zwolnienia lekarskiego. – Rozwój medycyny i opieka koordynowana nad pacjentką z rakiem piersi sprawiają, że coraz częściej leczenie można dopasować do indywidualnych potrzeb, w tym tych związanych z pracą zawodową. Skrócenie czasu pobytu w szpitalu do niezbędnego minimum, coraz więcej nowoczesnych opcji terapeutycznych i odpowiednie zarządzanie zdarzeniami niepożądanymi związanymi z leczeniem onkologicznym to aspekty, które wspierają kobiety pozostające aktywnymi zawodowo – zauważa Elżbieta Kozik.

Wśród motywacji kobiet do pozostania w pracy znalazły się nie tylko chęć prowadzenia życia sprzed diagnozy i kwestie finansowe, ale czynnikami determinującymi decyzję o zachowaniu zatrudnienia były m.in. odwrócenie uwagi od choroby (19%) oraz chęć przebywania wśród ludzi (14%). Ważne znaczenie odgrywało również dobre samopoczucie i siła do podjęcia pracy (6% badanych uzasadniło w ten sposób swoje aktywne zaangażowanie zawodowe).

Cieszę się, że dzięki przeprowadzeniu badania społecznego mieliśmy szansę poznać motywacje pacjentek chorujących na raka piersi do utrzymania aktywności zawodowej lub jej przerwania. Badanie pokazało, że dla wielu kobiet, praca jest jednym z elementów pomagających w utrzymaniu równowagi psychicznej i emocjonalnej. Nie tylko poprzez spełnienie potrzeby codziennego kontaktu z ludźmi, ale również dla zachowania rutyny. Ważnym czynnikiem decydującym o kontynuowaniu pracy w tym wymagającym czasie są także finanse – zatrudnienie zapewnia nie tylko stabilność, ale i dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego. Wyniki badania i wynikająca z nich lepsza znajomość potrzeb, pomogą nam jeszcze lepiej planować kolejne inicjatywy na rzecz pacjentek – dodaje prezeska zarządu PARS.

Kto rezygnację i dlaczego

Badanie pokazało, że 56% kobiet w trakcie leczenia onkologicznego zrezygnowało z aktywności zawodowej. 28% respondentek w trakcie leczenia nie było zatrudnionych z powodu wcześniejszego przejścia na rentę lub emeryturę. Wśród tych aktywnych zawodowo, aż 43% wskazało jako główny powód przerwania pracy czynniki związane ze złą kondycją fizyczną: u 24% było to osłabienie organizmu spowodowane chemioterapią, u 11% ogólne złe samopoczucie, a 8% chciało skupić się na leczeniu. Jak zauważa Elżbieta Kozik: – Warto pamiętać, że jednym z miejsc, które pomaga przejść wszystkie etapy choroby nowotworowej jest, stworzone przez nasze stowarzyszenie, Centrum Kryzysowe wraz infolinią pod numerem 22 105 55 30 czy kampania Wylecz raka piersi HER2+.

W przypadku kobiet biorących udział w ankiecie fundamentalną rolę w podjęciu decyzji o aktywności zawodowej odgrywały też czynniki zewnętrzne, takie jak środowisko i charakter pracy (13% kobiet będących w trakcie leczenia zrezygnowało z pracy) oraz zobowiązania rodzinne (zrezygnowało 4% badanych).

Wyniki te pokazują, jak ważne jest tworzenie środowiska wspierającego kobiety w procesie powrotu do zdrowia. Niezbędne są kampanie świadomościowe – zarówno skierowane do najbliższych osoby chorej, jak i jej pracodawców.

Zachowanie aktywności zawodowej przez kobiety w trakcie i po terapii onkologicznej raka piersi jest procesem wymagającym szczególnej uwagi i wsparcia. Kluczowym aspektem jest tutaj podejście holistyczne, które z równą troską odnosi się zarówno do potrzeb zdrowotnych, jak i zawodowych pacjentek. Ważne jest, aby kobiety mogły podejmować decyzje dotyczące swojej kariery zawodowej, kierując się przede wszystkim własnymi potrzebami i odczuciami. W tym przypadku wsparcie ze strony pracodawców, rodzin i specjalistów zdrowia może okazać się nieocenione.

Odwiedź stronę Centrum Kryzysowego lub zadzwoń pod nr tel. 22 105 55 30, aby otrzymać najważniejsze informacje dla pacjentek z rakiem piersi i ich bliskich. Dodatkowo znajdziesz tam praktyczne informacje dotyczące spraw związanych z życiem zawodowym i zatrudnieniem, m.in. sekcję pytań i odpowiedzi nt. wsparcia socjalnego. Sprawdzonym źródłem wiedzy na temat raka piersi jest także strona kampanii Wylecz Raka HER2+.

***
PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny)

Założone w 2009 r. przez Elżbietę Kozik stowarzyszenie wspierające pacjentki i pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich na każdym etapie leczenia i powracania do zdrowia. Pomaga odnaleźć się w systemie opieki onkologicznej, uzyskać niezbędną diagnozę i podjąć leczenie. PARS jest inicjatorem programu „Zdrowiej”, który pomaga w radzeniu sobie ze stresem dzięki metodom mindfulness oraz coachingu kryzysowego. Jest również twórcą Centrum Kryzysowego, profesjonalnej platformy, która w sposób kompleksowy i merytoryczny, odpowiada na potrzeby pacjentów i pomaga im przejść, krok po kroku, przez wszystkie etapy choroby.

#PołączONE to akcja edukacyjna skierowana do pacjentek z rakiem piersi i ich bliskich, której celem jest budowanie świadomości na temat praw i możliwości leczenia. W wyniku prowadzonych aktywności PARS m.in. pozyskały ponad 1000 odpowiedzi pacjentek w ramach badania społecznego „Świadomość i doświadczenia pacjentek dotyczące leczenia raka piersi” oraz zorganizowały szereg warsztatów edukacyjnych online.

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich.

W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
PACJENTAktualności

90% osób 56+ chce mieć aptekę dyżurującą w swojej okolicy

Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, którą szczególnie odczuwają osoby starsze oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Według najnowszego…
Żyj zdrowoPACJENT

Złe wieści dla miłośników „dymka”

Co 6 sekund na świecie ktoś umiera z powodu palenia. Łącznie w ciągu roku odchodzi około 6 mln ludzi, w Polsce to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *