NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

„Projekt Quantum” dla cukrzyków

Sanofi i Hanmi Pharmaceutical zawarły globalną umowę licencyjną w zakresie opracowania portfolio eksperymentalnych, długo działających leków diabetologicznych, w tym m.in. insuliny przyjmowanej raz w tygodniu. Innowacyjne rozwiązania terapeutyczne będą opracowywane pod wspólną nazwą „Projekt Quantum”.

fot. frankielon (CC BY SA)

Na mocy zawartego porozumienia firma Hanmi w ramach zaliczki na poczet zawiązanej współpracy otrzyma 400 mln euro. Kolejna transza wynagrodzenia w wysokości 3,5 mld euro zostanie przyznana wraz z ukończeniem konkretnych etapów projektu w obszarze rozwoju, rejestracji i sprzedaży. Dodatkowo Hanmi będzie uprawniona do otrzymania dwucyfrowego honorarium z tytułu opłat licencyjnych ze sprzedaży netto.

Z kolei firma Sanofi uzyska globalną licencję na wyłączność w zakresie opracowania i komercjalizacji:   1. preparatu efpeglenatide, długo działającego agonisty receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP1-RA) znajdującego się w późnej fazie badań klinicznych; 2. insuliny przyjmowanej raz w tygodniu; 3. leku skojarzonego zawierającego GLP-1-RA i insulinę, przeznaczonego do stosowania raz w tygodniu.

„Nawiązana współpraca to ogromna szansa na poszerzenie posiadanego portfolio o leki przyjmowane raz w tygodniu i raz na dobę, a wraz z tym zapewnienie pacjentom jeszcze bardziej komfortowych terapii, a także zwiększenie naszego udziału w segmencie insulin bazalnych oraz dalszego wykorzystania preparatów GLP-1-RA i leków skojarzonych zawierających GLP-RA i insulinę. W ten sposób realizujemy cel, którym jest uzupełnienie naszej bieżącej oferty i dotarcie do szerszej grupy pacjentów” – powiedziała Pascale Witz, Executive Vice President Sanofi, która w nowej strukturze organizacyjnej firmy pokieruje globalną jednostką ds. Cukrzycy i Chorób Sercowo-Naczyniowych (Global Diabetes and Cardiovascular Care Busi ness Unit).

Portfolio Quantum bazuje na autorskiej technologii firmy Hamni pod nazwą LAPSCOVERY (Long Acting Protein/Peptide Discovery), którą jest platforma technologiczna ukierunkowana na wydłużenie czasu działania leków biologicznych. Głównym celem jest ograniczenie do minimum częstotliwości oraz liczby podawanych dawek leku, a w konsekwencji zmniejszenie częstotliwości zdarzeń niepożądanych przy optymalizacji skuteczności terapii

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter