NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Przeszczep techniką BioHub uwalnia od cukrzycy

Pierwszy pacjent po transplantacji komórek wysp trzustkowych nową techniką BioHub w rekordowym czasie po zabiegu produkuje samodzielnie insulinę i nie wymaga przyjmowania zastrzyków – ogłosili naukowcy z Instytutu Badań nad Cukrzycą (DRI) na Uniwersytecie w Miami.

Pacjentka, u której zastosowano nową metodę, nie musi codziennie dokonywać zastrzyków z insuliną. fot. Wikimedia Commons File Upload Bot (Martin Kozák)

43-letnia Wendy Peacock, która boryka się z cukrzycą typu 1 od 17 roku życia, a także cierpi na nieuświadomioną hipoglikemię, została poddana przeszczepowi komórek wysp trzustkowych nową techniką transplantacji. Zabieg polega na wszczepieniu do otrzewnej “mini-organu” zawierającego komórki beta trzustki, który naśladuje działanie zdrowej trzustki. Organ ten, zwany BioHub (biodegradowalne “rusztowanie”), zawiera prawdziwe komórki produkujące insulinę, które pochodzą od zdrowego dawcy.

Komórki beta dawcy są połączone z osoczem biorcy, a następnie umieszczone na powierzchni otrzewnej. Do mieszanki naukowcy jeszcze dodają enzym o nazwie trombina. Mieszanka komórek osocza i trombiny to kleisty żel, swego rodzaju rusztowanie, wokół którego następnie jest zawijana otrzewna, tworząc ciasną kieszonkę. W miarę upływu czasu rusztowanie ulega biodegradacji i jest wchłonięte przez organizm biorcy, pozostawiając komórki beta trzustki w stanie nienaruszonym.
Dzięki ukrwieniu otrzewnej tworzą się nowe naczynia krwionośne doprowadzające krew i i substancje odżywcze do komórek beta. Jak i u zdrowych osób, komórki beta odczytują poziom cukru we krwi i uwalniają dokładnie taką ilość insuliny, jaka jest potrzebna w danym momencie. Pacjentka nie musi więc dokonywać pomiarów cukru, ani zastrzyków z insuliny.

Technika ta została zaprojektowana w celu zminimalizowania reakcji zapalnej, która zazwyczaj zachodzi, gdy wysepki są wszczepiane w wątrobie lub w innych miejscach. Dotychczas komórki wszczepiane do wątroby nie przeżywały w tym środowisku zbyt długo i pacjenci musieli zażywać niewielkie ilości insuliny krótko po przeszczepie. BioHub daje sporo nadziei, że ta sytuacja się zmieni.

Źródło:cukrzycapolska.pl

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter