NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Przeszczep techniką BioHub uwalnia od cukrzycy

Pierwszy pacjent po transplantacji komórek wysp trzustkowych nową techniką BioHub w rekordowym czasie po zabiegu produkuje samodzielnie insulinę i nie wymaga przyjmowania zastrzyków – ogłosili naukowcy z Instytutu Badań nad Cukrzycą (DRI) na Uniwersytecie w Miami.

Pacjentka, u której zastosowano nową metodę, nie musi codziennie dokonywać zastrzyków z insuliną. fot. Wikimedia Commons File Upload Bot (Martin Kozák)

43-letnia Wendy Peacock, która boryka się z cukrzycą typu 1 od 17 roku życia, a także cierpi na nieuświadomioną hipoglikemię, została poddana przeszczepowi komórek wysp trzustkowych nową techniką transplantacji. Zabieg polega na wszczepieniu do otrzewnej “mini-organu” zawierającego komórki beta trzustki, który naśladuje działanie zdrowej trzustki. Organ ten, zwany BioHub (biodegradowalne “rusztowanie”), zawiera prawdziwe komórki produkujące insulinę, które pochodzą od zdrowego dawcy.

Komórki beta dawcy są połączone z osoczem biorcy, a następnie umieszczone na powierzchni otrzewnej. Do mieszanki naukowcy jeszcze dodają enzym o nazwie trombina. Mieszanka komórek osocza i trombiny to kleisty żel, swego rodzaju rusztowanie, wokół którego następnie jest zawijana otrzewna, tworząc ciasną kieszonkę. W miarę upływu czasu rusztowanie ulega biodegradacji i jest wchłonięte przez organizm biorcy, pozostawiając komórki beta trzustki w stanie nienaruszonym.
Dzięki ukrwieniu otrzewnej tworzą się nowe naczynia krwionośne doprowadzające krew i i substancje odżywcze do komórek beta. Jak i u zdrowych osób, komórki beta odczytują poziom cukru we krwi i uwalniają dokładnie taką ilość insuliny, jaka jest potrzebna w danym momencie. Pacjentka nie musi więc dokonywać pomiarów cukru, ani zastrzyków z insuliny.

Technika ta została zaprojektowana w celu zminimalizowania reakcji zapalnej, która zazwyczaj zachodzi, gdy wysepki są wszczepiane w wątrobie lub w innych miejscach. Dotychczas komórki wszczepiane do wątroby nie przeżywały w tym środowisku zbyt długo i pacjenci musieli zażywać niewielkie ilości insuliny krótko po przeszczepie. BioHub daje sporo nadziei, że ta sytuacja się zmieni.

Źródło:cukrzycapolska.pl

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

ESC Guidelines 2021: między zaleceniami a realiami

W drugiej połowie ubiegłego roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) opublikowało nowe wytyczne w zakresie stałej stymulacji serca oraz diagnostyki i leczenia niewydolności…
Wszechstronny lekarz

O zakrzepicy mówi prof. Jerzy Windyga

Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, zatem wśród nas są miliony ludzi z tą chorobą. Prof. Jerzy Windyga…
Wszechstronny lekarz

Czym jest i jak leczyć nadpotliwość

Nadpotliwość to zaburzenie, które silnie wpływa na wiele dziedzin życia codziennego pacjentów. Terapię powinna poprzedzić dokładna diagnostyka, a wybór leczenia musi uwzględniać…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter