NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Przeszczep techniką BioHub uwalnia od cukrzycy

Pierwszy pacjent po transplantacji komórek wysp trzustkowych nową techniką BioHub w rekordowym czasie po zabiegu produkuje samodzielnie insulinę i nie wymaga przyjmowania zastrzyków – ogłosili naukowcy z Instytutu Badań nad Cukrzycą (DRI) na Uniwersytecie w Miami.

Pacjentka, u której zastosowano nową metodę, nie musi codziennie dokonywać zastrzyków z insuliną. fot. Wikimedia Commons File Upload Bot (Martin Kozák)

43-letnia Wendy Peacock, która boryka się z cukrzycą typu 1 od 17 roku życia, a także cierpi na nieuświadomioną hipoglikemię, została poddana przeszczepowi komórek wysp trzustkowych nową techniką transplantacji. Zabieg polega na wszczepieniu do otrzewnej “mini-organu” zawierającego komórki beta trzustki, który naśladuje działanie zdrowej trzustki. Organ ten, zwany BioHub (biodegradowalne “rusztowanie”), zawiera prawdziwe komórki produkujące insulinę, które pochodzą od zdrowego dawcy.

Komórki beta dawcy są połączone z osoczem biorcy, a następnie umieszczone na powierzchni otrzewnej. Do mieszanki naukowcy jeszcze dodają enzym o nazwie trombina. Mieszanka komórek osocza i trombiny to kleisty żel, swego rodzaju rusztowanie, wokół którego następnie jest zawijana otrzewna, tworząc ciasną kieszonkę. W miarę upływu czasu rusztowanie ulega biodegradacji i jest wchłonięte przez organizm biorcy, pozostawiając komórki beta trzustki w stanie nienaruszonym.
Dzięki ukrwieniu otrzewnej tworzą się nowe naczynia krwionośne doprowadzające krew i i substancje odżywcze do komórek beta. Jak i u zdrowych osób, komórki beta odczytują poziom cukru we krwi i uwalniają dokładnie taką ilość insuliny, jaka jest potrzebna w danym momencie. Pacjentka nie musi więc dokonywać pomiarów cukru, ani zastrzyków z insuliny.

Technika ta została zaprojektowana w celu zminimalizowania reakcji zapalnej, która zazwyczaj zachodzi, gdy wysepki są wszczepiane w wątrobie lub w innych miejscach. Dotychczas komórki wszczepiane do wątroby nie przeżywały w tym środowisku zbyt długo i pacjenci musieli zażywać niewielkie ilości insuliny krótko po przeszczepie. BioHub daje sporo nadziei, że ta sytuacja się zmieni.

Źródło:cukrzycapolska.pl

Powiązane artykuły
KongresWszechstronny lekarz

Szybka diagnostyka kluczowa w chorobach neurologicznych u dzieci

Choroby neurologiczne, do których zaliczamy m.in. udar mózgu, choroby neurometaboliczne oraz padaczkę, to jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Dotyczą one…
Wszechstronny lekarz

Badanie EEG i VEEG – pierwszy krok do diagnostyki padaczki

Tylko w Polsce z padaczką (epilepsją) zmaga się według szacunków ok. 400 tys. osób. Rozpoznanie tej choroby wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy…
Wszechstronny lekarz

Podskórny system defibrylujący w profilaktyce nagłego zgonu sercowego

Każdego roku liczba pacjentów leczonych z wykorzystaniem podskórnych systemów defibrylujących w Polsce niemal się podwaja. Wyniki rejestrowane w polskich ośrodkach nie odbiegają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter