NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Razem ścigamy się z cukrzycą w instytucjach publiczny

Jak zapobiegać cukrzycy? Kiedy badać swój cukier? Jak przebiega prawidłowe leczenie? W ramach „Razem ścigamy się z cukrzycą” jesienią zadbaliśmy o edukację diabetologiczną pracowników administracji centralnej. Z akcji skorzystało ok. 2300 osób w NFZ, ZUS oraz Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Finansów oraz Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii prowadząc przesiewowe badania cukru we krwi oraz pomiary ciśnienia. Kilkadziesiąt z nich otrzymało zalecenie weryfikacji poziomu cukru we krwi u lekarza pierwszego kontaktu.


WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Jednak w wyniku tak szybko postępujących rozmiarów choroby przybiera ona wymiary pandemii, to tak powszechny problem, że niemalże każdy z nas zna kogoś ze swojego bliższego lub dalszego otoczenia, kto zmaga się z tą chorobą. W Polsce jest prawie 3 mlnosób chorych na cukrzycę, a liczba ta nieustannie rośnie. Co więcej, ok. 30%2 z nich nie wie, że jest chora. Część z chorych na cukrzycę o swoim stanie zdrowia dowiaduje się w momencie wystąpienia powikłań (np. zawał serca).

Idziemy z cukrzycą na wojnę – wojnę o życie. Naprawdę nie trzeba wiele, aby zminimalizować ryzyko choroby, dlatego w naszych działaniach skupiamy się na profilaktyce, ponieważ zapobieganie jest znacznie skuteczniejsze niż drogie leczenie i farmakoterapii – podkreślił na konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który udzielił kampanii patronatu honorowego. O wadze profilaktycznych badań prezes Niedzielski mówił również podczas XXIX Forum Ekonomicznego: Bardzo się cieszę z tej akcji, która pozwala każdemu zmierzyć poziom cukru we krwi. Nasze społeczeństwo nie jest świadome tego, że chorujemy na cukrzycę na taką skalę. W tej chwili szacujemy, że liczba Polaków chorych na cukrzycę wynosi około 3 mln osób. Ile więcej potrzeba, aby zacząć działać? Badajmy się koniecznie.

Instytucje realizujące zadania publiczne wspierają obywateli w zaspokajaniu określonych potrzeb. Jest niezmiernie ważne, aby ich pracownicy byli świadomi aktualnych problemów społecznych, tak żeby podjąć związane z tym wyzwania. W ramach kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” odwiedziliśmy kilka z nich prowadząc przesiewowe badania cukru we krwi, które wzbogaciliśmy o pomiary ciśnienia oraz edukację diabetologiczną. Warto wiedzieć, że nadciśnienie tętnicze często współtowarzyszy cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu 1 wiąże się z nefropatią cukrzycową; w cukrzycy typu 2 oprócz związku z rozwojem nefropatii, wiąże się z insulinoopornością, a w jej konsekwencji hiperinsulinemia. Krótkie wykłady edukacyjne towarzyszące akcji miały na celu przekazanie podstawowej wiedzy, jak zadbać o siebie i bliskich, aby wygrać wyścig z cukrzycą. Kilkadziesiąt z uczestników akcji otrzymało zalecenie weryfikacji poziomu cukru we krwi, a także kontroli ciśnienia u lekarza pierwszego kontaktu.

Cukrzyca długo może przebiegać bezobjawowo, mimo rozwoju powikłań układu sercowo-naczyniowego, nerek, oczu, nerwów, mózgu. Dochodzi do tego również wtedy, gdy cukrzyca jest źle leczona. Przewlekłe powikłania nie tylko pogarszają jakość życia, lecz także skracają długość życia nawet o 12 lat – mówi dr Alicja Milczarczyk, diabetolog. I dodaje: Dlatego tak ważne są szybkie rozpoznawanie i skuteczne leczenie cukrzycy. Dysponujemy już lekami, które nie tylko skutecznie obniżają stężenie glukozy, lecz także zmniejszają ryzyko zgonu u chorych z cukrzycą typu 2 mających powikłania sercowo-naczyniowe.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Stała opieka koordynowana marzeniem pacjentów z neurofibromatozami

– To był dobry rok dla pacjentów, którzy chorują na tę rzadką chorobę. Jednak wciąż czekamy, żeby opieka koordynowana nad chorymi z…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Znamy wyniki raportu Barometr WHC #Kobietawkolejce 2024

Jak długo Polki czekają w kolejkach na świadczenia medyczne. Fundacja Watch Health Care przeanalizowała ponad 80 z nich, w tym 31 świadczeń…
PACJENTAktualności

Amazonki zapraszają: badamy nie tylko mamy!

25 maja w ponad 90 miastach Polski Amazonki będą edukować w zakresie profilaktyki raka piersi. Spacer po wiedzę, jak wykonać samobadanie piersi…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *