„Interdyscyplinarność warunkiem postępu w nauce”. Rekomendację 4. przedstawia Rekomendacja 4: Interdyscyplinarność, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Rekomendujemy zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelniami medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi, a także ekonomicznymi i humanistycznymi. Wykorzystanie sztucznej inteligencji, robotyki oraz zaawansowanych metod diagnostycznych stanowi przyszłość medycyny, dlatego współpraca lekarzy i inżynierów staje się niezbędna w codziennej pracy klinicznej. Jesteśmy świadkami technicyzacji medycyny. Dlatego między innymi coraz większego znaczenia nabiera także jej humanizacja – w tym kontekście niezwykle istotna jest rola uczelni humanistycznych kształcących psychologów, socjologów czy etyków. Ponadto tak ważna obecnie ochrona zdrowia psychicznego, wymagająca systemowego podejścia, oczekuje też rozwoju programów wsparcia psychologicznego. Dla medycyny, a także profilaktyki prozdrowotnej rośnie znaczenie współpracy z uczelniami przyrodniczymi. Interdyscyplinarne badania nad wpływem diety czy środowiska naturalnego na zdrowie są kluczowe dla zrozumienia i eliminacji czynników ryzyka. Technologie, badania nad żywieniem i zdrowiem psychicznym muszą być łączone w ramach holistycznego podejścia do pacjenta. Rekomendujemy kompleksowe spojrzenie na zdrowie społeczeństwa – także od strony ekonomii, prawa, zarządzania. Tylko takie wielowymiarowe podejście do ochrony zdrowia może przynieść pożądane efekty i poprawić stan zdrowia Polaków. Sama medycyna nie przyczynia się aż tak do wydłużenia życia jak profilaktyka. Dlatego rekomendujemy, by promowanie zdrowego stylu życia stało się priorytetem polityki zdrowotnej i zadaniem dla ekspertów wielu dziedzin pracujących w interdyscyplinarnych zespołach.

prof. Piotr Kryst, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego:
– Ci, którzy byli obecni na Kongresie „Zdrowie Polaków”, na pewno zwrócili uwagę na to, że wielu przedstawicieli polskich uczelni, także tych, którzy nie prowadzą nauczania na kierunkach medycznych, omawiało swoje działania i projekty, które przyczyniają się lub będą się przyczyniały do poprawy zdrowia Polaków. Dlatego na ten moment rekomendujemy zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelniami medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi, a także ekonomicznymi i humanistycznymi.
Rekomendację zaprezentowano podczas spotkania „Nauka dla zdrowia społeczeństwa w Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki”, które odbyło się 3 marca 2025 r. w Senacie RP.
Link do transmisji Prezentacja Raportu z 6. Kongresu „Zdrowie Polaków” oraz wręczenie nagród „Perspektywy Medycyny”. – YouTube
Tekst i foto: Marta Jakubiak