NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Poradnia

RPD upomina się o prawa małych pacjentów

Wciąż zdarza się, że uprawnienia dziecka do pobytu przy nim rodziców lub innych osób bliskich podczas hospitalizacji nie są realizowane. Tymczasem – jak podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak obecność rodzica i jego opieka wpływa na niwelowanie strachu i obaw dziecka związanych z pobytem w szpitalu. Jest również niezwykle ważna w przypadku dzieci przewlekle i terminalnie chorych.

Trudności te związane są m.in. z niezapewnieniem przez szpitale właściwych warunków do pobytu rodzica przy łóżku dziecka; wysokości pobieranych przez podmiot leczniczy opłat za pobyt rodziców lub osób bliskich przy dziecku; wprowadzaniem przez szpitale ograniczeń godzinowych odwiedzin, bez uwzględniania wieku i potrzeb dzieci znajdujących się na oddziale.

– Obecność rodzica i jego opieka wpływa na niwelowanie strachu i obaw dziecka związanych z pobytem w szpitalu. Jest również niezwykle ważna w przypadku dzieci przewlekle i terminalnie chorych. Opieka ta oraz możliwość kontaktu dziecka z osobami bliskimi jest gwarantowana małym pacjentom przepisami art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – zauważa Marek Michalak.

Rzecznik wystąpił do Ministra Zdrowia o przedstawienie stanowiska w tej sprawie jak również o podjęcie działań leżących w kompetencji resortu zdrowia, mających na celu weryfikację tych problemów.

W lutym 2017 r. Rzecznik wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o rozważenie podjęcia prac legislacyjnych w zakresie pobierania opłat za realizację uprawnień wynikających z tych przepisów. Rzecznik Praw Dziecka rekomendował wówczas, aby wprowadzone zmiany zwalniały rodziców z konieczności ponoszenia kosztów realizacji tego uprawnienia. Wówczas Minister Zdrowia nie podzielił stanowiska Rzecznika o potrzebie tych zmian.

źródło: rpd.gov.pl

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Miażdżyca młodych? To już fakt

Coraz więcej młodych osób mierzy się problemami zdrowotnymi, które jeszcze niedawno były domeną starszych pokoleń. Miażdżyca, zazwyczaj kojarzona z brakiem ruchu i…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter