NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Są nowe standardy okołoporodowe

Nowe standardy okołoporodowe mają być kodeksem wiedzy dla pacjentek oraz wyznacznikiem działań dla personelu medycznego. Jak podkreślał na dzisiejszej (4.04) konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski są to wytyczne organizacyjne, a nie medyczne – dzięki nim ciężarne mają czuć się bezpiecznie i mają współdecydować o miejscu i sposobie rodzenia, a w przypadku problemów wiedziały na jaką pomoc mogą liczyć.

Projekt przygotował Zespół powołany przez ministra zdrowia z udziałem konsultantów krajowych w dziedzinie perinatologii, położnictwa i ginekologii, neonatologii, anestezjologii i intensywnej terapii, pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego, dyrektorów podmiotów leczniczych, przedstawicieli stowarzyszeń oraz fundacji działających w opiece okołoporodowej.

Nowe standardy mają dotyczyć wyłącznie kwestii organizacji opieki okołoporodowej. „Kwestie medyczne to domena specjalistów, my skupiliśmy się nad sposobem organizacji opieki nad kobietą ciężarną i tuż po porodzie oraz wymianą danych dotyczących ciąży i porodu. Ponieważ mieliśmy sygnały, że dotychczas niedookreślone były działania w przypadku ciąży z problemami, w obecnych standardach uwzględniliśmy zasady organizacji pracy personelu w przypadkach szczególnie trudnych takich jak poronienie, urodzenie martwego czy ciężko chorego dziecka” – mówiła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Nacisk położono też na edukację, bo jak podkreślał minister Szumowski, „kobiety, które wiedzą czego się spodziewać, gdzie szukać pomocy, mniej będą się bały porodu”.

Duży nacisk położono na zapewnienie kobietom leczenia przeciwbólowego w trakcie porodu oraz wprowadzenie rozwiązań zmniejszających nadmierną medykalizację porodu. Ma to spowodować obniżenie odsetka wykonywanych w Polsce cięć cesarskich.

W nowych przepisach dużo miejsca poświęcono też zapewnieniu intymności przy porodzie – w tym także prawa do obecności przy porodzie partnerów rodzących.

W zapisach znajduje się też obowiązkowa, trzykrotna ocena ryzyka nasilenia objawów depresji: w 11-14 tyg. ciąży, w 33-37 tygodniu oraz po porodzie w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i dziecka.

Do nowych standardów wprowadzono zapisy promujące naturalne karmienie. „W związku z tym, że wiele kobiet ma z tym problem, niezbędne jest podjęcie działań promocyjnych w tym kierunku” – mówiła wiceminister Szczurek-Żelazko.

Najważniejsze zmiany:

– likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41 tygodniu ciąży – teraz decyzja będzie należała do lekarza

– możliwość wyboru przez pacjentkę położnej już 21-26 tygodniu ciąży

–  wyboru miejsca porodu i możliwość odwiedzenia go jeszcze w trakcie ciąży

– jednolita edukacja personelu medycznego

Jak podkreślił minister Polska jest jednym trzech krajów Unii Europejskiej, w którym obowiązywać będą tego typu standardy.

Dotychczasowe standardy będą obowiązywały do końca 2018 r.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter