NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Są nowe standardy okołoporodowe

Nowe standardy okołoporodowe mają być kodeksem wiedzy dla pacjentek oraz wyznacznikiem działań dla personelu medycznego. Jak podkreślał na dzisiejszej (4.04) konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski są to wytyczne organizacyjne, a nie medyczne – dzięki nim ciężarne mają czuć się bezpiecznie i mają współdecydować o miejscu i sposobie rodzenia, a w przypadku problemów wiedziały na jaką pomoc mogą liczyć.

Projekt przygotował Zespół powołany przez ministra zdrowia z udziałem konsultantów krajowych w dziedzinie perinatologii, położnictwa i ginekologii, neonatologii, anestezjologii i intensywnej terapii, pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego, dyrektorów podmiotów leczniczych, przedstawicieli stowarzyszeń oraz fundacji działających w opiece okołoporodowej.

Nowe standardy mają dotyczyć wyłącznie kwestii organizacji opieki okołoporodowej. „Kwestie medyczne to domena specjalistów, my skupiliśmy się nad sposobem organizacji opieki nad kobietą ciężarną i tuż po porodzie oraz wymianą danych dotyczących ciąży i porodu. Ponieważ mieliśmy sygnały, że dotychczas niedookreślone były działania w przypadku ciąży z problemami, w obecnych standardach uwzględniliśmy zasady organizacji pracy personelu w przypadkach szczególnie trudnych takich jak poronienie, urodzenie martwego czy ciężko chorego dziecka” – mówiła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Nacisk położono też na edukację, bo jak podkreślał minister Szumowski, „kobiety, które wiedzą czego się spodziewać, gdzie szukać pomocy, mniej będą się bały porodu”.

Duży nacisk położono na zapewnienie kobietom leczenia przeciwbólowego w trakcie porodu oraz wprowadzenie rozwiązań zmniejszających nadmierną medykalizację porodu. Ma to spowodować obniżenie odsetka wykonywanych w Polsce cięć cesarskich.

W nowych przepisach dużo miejsca poświęcono też zapewnieniu intymności przy porodzie – w tym także prawa do obecności przy porodzie partnerów rodzących.

W zapisach znajduje się też obowiązkowa, trzykrotna ocena ryzyka nasilenia objawów depresji: w 11-14 tyg. ciąży, w 33-37 tygodniu oraz po porodzie w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i dziecka.

Do nowych standardów wprowadzono zapisy promujące naturalne karmienie. „W związku z tym, że wiele kobiet ma z tym problem, niezbędne jest podjęcie działań promocyjnych w tym kierunku” – mówiła wiceminister Szczurek-Żelazko.

Najważniejsze zmiany:

– likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41 tygodniu ciąży – teraz decyzja będzie należała do lekarza

– możliwość wyboru przez pacjentkę położnej już 21-26 tygodniu ciąży

–  wyboru miejsca porodu i możliwość odwiedzenia go jeszcze w trakcie ciąży

– jednolita edukacja personelu medycznego

Jak podkreślił minister Polska jest jednym trzech krajów Unii Europejskiej, w którym obowiązywać będą tego typu standardy.

Dotychczasowe standardy będą obowiązywały do końca 2018 r.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter