NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Skuteczność wedolizumabu potwierdzona w praktyce

Dane przedstawione podczas konferencji Digestive Disease Week (DDW) 2017 wChicago potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wedolizumabu we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego-Crohna.

fot. archiwum

Firma Takeda Pharmaceutical Company Limited ogłosiła wyniki ośmiu analiz danych z codziennej praktyki klinicznej potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wedolizumabu w leczeniu osób dorosłych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) i chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Dane przedstawiono podczas konferencji naukowej Digestive Disease Week (DDW) w 2017 r. w Chicago, Illinois. Dwie analizy danych z codziennej praktyki klinicznej amerykańskiego konsorcjum VICTORY (Vedolizumab for Health OuTComes in InflammatORY Bowel Diseases) potwierdzają wyniki kluczowego programu badań klinicznych GEMINI wskazujące na skuteczność produktu Entyvio®.

Analiza dotycząca czynników prognostycznych odpowiedzi klinicznej i endoskopowej obejmowała ocenę gojenia zmian w błonie śluzowej, odpowiedzi i remisji klinicznej oraz odpowiedzi i remisji bez stosowania steroidów u 180 chorych na WZJG o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego leczonych wedolizumabem. Odpowiedź i remisję kliniczną ustalano na podstawie wyniku całościowej oceny przez lekarza, 5- lub 6-punktowego systemu oceny stosowanego do oceny aktywności choroby. W obrębie tej dużej, wieloośrodkowej kohorty u istotnego odsetka pacjentów doszło do wygojenia zmian błony śluzowej zdefiniowanego jako wynik cząstkowy oceny endoskopowej w skali Mayo równy 0 lub 1 (77%), remisji klinicznej (51%) lub remisji bez stosowania steroidów (41%) po 12 miesiącach stosowania w rutynowej praktyce klinicznej.

„Dane z codziennej praktyki klinicznej z konsorcjum VICTORY potwierdzają dane odnotowane podczas kluczowego programu badań klinicznych GEMINI dalej wskazując na skuteczność wedolizumabu” – powiedział dr Parambir Dulai, pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz główny badacz analiz konsorcjum VICTORY.

Analiza dodatkowa danych dotyczyła częstości występowania i czynników prognostycznych progresji do zabiegu chirurgicznego oraz odsetka chorych na nieswoiste zapalenie jelit (NZJ) wymagających leczenia chirurgicznego po 6 lub po 12 miesiącach po rozpoczęciu leczenia wedolizumabem u 742 pacjentów. Badacze w okresie dwóch lat odnotowali tendencję w kierunku zmniejszania się częstości leczenia chirurgicznego w czasie zależną od momentu wdrożenia leczenia wedolizumabem, potrzebne są jednak dalsze badania prospektywne, aby scharakteryzować te wyniki.

„Dane z codziennej praktyki klinicznej mają duże znaczenie dla pracowników służby zdrowia w ocenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania terapii w rutynowej praktyce klinicznej w porównaniu z wynikami badań klinicznych, toteż konsorcjum VICTORY dostarcza wartościowych danych klinicznych dla środowiska NZJ” – powiedział prof. William Sandborn kierujący Oddziałem Gastroenterologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

W ramach konsorcjum VICTORY współpracuje w Stanach Zjednoczonych 10 wiodących ośrodków zajmujących się NZJ dostarczając największą, dobrze opisaną kohortę pacjentów przyjmujących wedolizumab w warunkach codziennej praktyki klinicznej w Stanach Zjednoczonych. Pacjentów włączanych do konsorcjum wyszukiwano w poszczególnych ośrodkach za pomocą wyszukiwarek elektronicznych danych medycznych, przeglądu dokumentacji klinicznej i/lub zapytań o dokumentację z ośrodków infuzyjnych. Baza danych konsorcjum otwarta po wprowadzeniu wedolizumabu do obrotu w Stanach Zjednoczonych w 2014 r. obejmuje aktualnie około 900 chorych na WZJG lub ChLC.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter