NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPACJENT

Sperbohaterowie medycyny

Gdzie w Polsce i w jaki sposób są wytwarzane radiofarmaceutyki, co wspólnego ma z nimi Maria, jak długo czeka się na patenty i jak zdobywa finansowanie? – odpowiedzi m.in. na te pytania w rozmowie z dr inż. Urszulą Karczmarczyk, przeprowadzonej podczas Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”.

Czym są radiofarmaceutyki?

To po prostu leki, lecz specyficzne. Wyjątkowe cząstki zbudowane z dwóch elementów z podłączonym izotopem promieniotwórczym, który doprowadzany jest do miejsca zmienionego chorobotwórczo.

Radiofarmaceutyków nie należy się bać, bowiem dzięki nim do organizmu człowieka dostarczane jest promieniowanie wykorzystywane w leczeniu.

Z jakimi potworami walczą?

Przede wszystkim z nowotworami. Mają szerokie spektrum wykorzystania są w onkologii, zarówno w diagnostyce, jak i terapii. Ale nie tylko.

Dzięki przyłączonemu do cząsteczki izotopowi, np. technetu 99M, są w stanie pokazać w bardzo precyzyjny i dokładny sposób, gdzie znajduje się zmienione chorobowo miejsce, które należy leczyć.

Jakie są supermoce tych superbohaterów?

To ludzie, którzy za nimi stoją: biolodzy molekularni, chemicy, fizycy, radiofarmaceuci, farmaceuci i lekarze. To oni są tak naprawdę superbohaterami.

Bo wystarczy odpowiednim ludziom dać takie narzędzia do pracy, a oni wiedząc, jak je wykorzystać, zrobią coś fantastycznego.

Rozmowa z dr inż. Urszulą Karczmarczyk z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

„Zadbajmy o dobrostan” – inauguracja Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki

15 stycznia 2025 roku w Senacie RP odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, zorganizowana z okazji ustanowienia roku 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej…
PoradniaPACJENT

Odczuwasz osłabienie i brak energii? Przeczytaj ten artykuł

Blada skóra, uczucie ciągłego zmęczenia, a do tego brak energii mimo wystarczającej ilości snu? Te objawy często bagatelizujemy, tłumacząc je stresem, przepracowaniem,…
PACJENTAktualności

Higiena snu to ważny element dbania o mózg

– Połowa Polaków osobiście zna osobę zmagającą się z chorobą mózgu, a 26 proc. ma takiego chorego w najbliższej rodzinie. To dobitnie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *