NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPACJENT

Sperbohaterowie medycyny

Gdzie w Polsce i w jaki sposób są wytwarzane radiofarmaceutyki, co wspólnego ma z nimi Maria, jak długo czeka się na patenty i jak zdobywa finansowanie? – odpowiedzi m.in. na te pytania w rozmowie z dr inż. Urszulą Karczmarczyk, przeprowadzonej podczas Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”.

Czym są radiofarmaceutyki?

To po prostu leki, lecz specyficzne. Wyjątkowe cząstki zbudowane z dwóch elementów z podłączonym izotopem promieniotwórczym, który doprowadzany jest do miejsca zmienionego chorobotwórczo.

Radiofarmaceutyków nie należy się bać, bowiem dzięki nim do organizmu człowieka dostarczane jest promieniowanie wykorzystywane w leczeniu.

Z jakimi potworami walczą?

Przede wszystkim z nowotworami. Mają szerokie spektrum wykorzystania są w onkologii, zarówno w diagnostyce, jak i terapii. Ale nie tylko.

Dzięki przyłączonemu do cząsteczki izotopowi, np. technetu 99M, są w stanie pokazać w bardzo precyzyjny i dokładny sposób, gdzie znajduje się zmienione chorobowo miejsce, które należy leczyć.

Jakie są supermoce tych superbohaterów?

To ludzie, którzy za nimi stoją: biolodzy molekularni, chemicy, fizycy, radiofarmaceuci, farmaceuci i lekarze. To oni są tak naprawdę superbohaterami.

Bo wystarczy odpowiednim ludziom dać takie narzędzia do pracy, a oni wiedząc, jak je wykorzystać, zrobią coś fantastycznego.

Rozmowa z dr inż. Urszulą Karczmarczyk z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *