NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPACJENT

Sperbohaterowie medycyny

Gdzie w Polsce i w jaki sposób są wytwarzane radiofarmaceutyki, co wspólnego ma z nimi Maria, jak długo czeka się na patenty i jak zdobywa finansowanie? – odpowiedzi m.in. na te pytania w rozmowie z dr inż. Urszulą Karczmarczyk, przeprowadzonej podczas Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”.

Czym są radiofarmaceutyki?

To po prostu leki, lecz specyficzne. Wyjątkowe cząstki zbudowane z dwóch elementów z podłączonym izotopem promieniotwórczym, który doprowadzany jest do miejsca zmienionego chorobotwórczo.

Radiofarmaceutyków nie należy się bać, bowiem dzięki nim do organizmu człowieka dostarczane jest promieniowanie wykorzystywane w leczeniu.

Z jakimi potworami walczą?

Przede wszystkim z nowotworami. Mają szerokie spektrum wykorzystania są w onkologii, zarówno w diagnostyce, jak i terapii. Ale nie tylko.

Dzięki przyłączonemu do cząsteczki izotopowi, np. technetu 99M, są w stanie pokazać w bardzo precyzyjny i dokładny sposób, gdzie znajduje się zmienione chorobowo miejsce, które należy leczyć.

Jakie są supermoce tych superbohaterów?

To ludzie, którzy za nimi stoją: biolodzy molekularni, chemicy, fizycy, radiofarmaceuci, farmaceuci i lekarze. To oni są tak naprawdę superbohaterami.

Bo wystarczy odpowiednim ludziom dać takie narzędzia do pracy, a oni wiedząc, jak je wykorzystać, zrobią coś fantastycznego.

Rozmowa z dr inż. Urszulą Karczmarczyk z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Genetyka wspiera diagnostykę i leczenie onkologiczne

Rozwój diagnostyki molekularnej daje możliwość lepszego poznania oraz określenia biologii danego nowotworu. Wiedza ta coraz częściej pozwala na personalizację leczenia i dobranie…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *