NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Kongres

Stan zdrowia Polaków a środowisko

Już Tales z Miletu mówił, że świat powstał z wody, a Heraklit z Efezu twierdził, że wszystko płynie i nie sposób wstąpić dwa razy do tej samej rzeki. Woda stanowi 71% powierzchni globu, a 96% to woda słona. Nasze organizmy zawierają wiele wody (dzieci 78%, dorośli 65%, a seniorzy 45%). Japończycy, chcąc tworzyć płatki śniegu z wody kranowej, dowiedli, że powstają one dopiero pod wpływem muzyki. A więc nawet o wodzie nie wszystko wiemy.

A co mówi Biblia o długości życia? Gdy Noe miał 500 lat, urodzili mu się Sem, Cham i Jafet. Wtedy Bóg rzekł: „Człowiek jest istotą cielesną; niechaj więc żyje tylko 120 lat”.

Według wielu opinii człowiek mógłby żyć nawet 120 lat, bowiem jego genotyp jest właśnie na taki czas zaprogramowany. W epoce kamiennej człowiek dożywał 19 lat, w czasach Chrystusa kobiety żyły średnio 23 lata, ale w XIX w. średnia długość życia w Europie wynosiła 45 lat. Wiek metrykalny nie jest jednoznaczny z wiekiem biologicznym. Dowodem jest świetna kondycja do starości Charliego Chaplina, Pabla Casalsa czy Pabla Picassa. Jeanne-Louise Calment dożyła 122 lat, Japonka Isheko Isumi i Amerykanka Minnie Kolb dożyły 120 lat. Najstarszy człowiek świata Medżid Agajew żył 140 lat! Tak, ale on żył w pobliżu Ararat, góry długowiecznych, do której dobił arką sędziwy Noe. Obecnie średnia długość życia w Polsce dla kobiet wynosi blisko 82 lata. Mężczyźni z uprzej­mości dla dam żyją 8 lat krócej. PZH, analizując zgony 63 000 osób, wykazał, że ich przyczyną były w 52% choroby krążenia, a w 19% – nowotwory. Największy wpływ (w 53%) na zdrowie i długość życia ma styl życia (odżywianie, otyłość, aktywność fizyczna), w 20% odpowiada za nie środowisko, w 15% – geny, w 10% – opieka medyczna, a w 2% – inne czynniki, np. ura­zy, zatrucia.

Już przed 2500 laty Hipokrates pisał „Peri aeron, hydaton, topon” („O powietrzu, wodzie i okolicach”), wskazując na wpływ gleby, wody, klimatu, demografii na występujące dolegliwości i schorzenia. Współcześnie największym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest palenie, gdyż wprowadza do organizmu 2 tys. szkodliwych substancji, w tym wiele rakotwórczych. Według oceny R. Peto palenie daje 100 umownych punktów zagrożenia nowotworowego, warunki życia i pracy – 10 punktów, a szkodliwość środowiska – tylko 1. Niestety, mimo kampanii antynikotynowej pali aż 9 mln Polaków.

Ważne dla zdrowia i długości życia są codzienny ruch, dobre warunki w domu i w pracy, higiena, czyste powietrze i woda, sanitariat, łatwy dojazd do lekarza i bezpieczna okolica. Należy nie palić (1 dymek zawiera 1015 wolnych rodników), unikać stresu, nadmiaru tłuszczu, soli, nadmiaru słońca i toksyn.

Nie ma jednej recepty na młodość i długie życie. Dbajmy o nie sami, bo to nasz największy skarb. Kleopatra dla urody kąpała się oślim mleku. Z kolei żona generała Zajączka, zwierzchnika Królestwa Kongresowego, wierzyła, że chłód zatrzymuje młodość i pod łóżkiem miała naczynia z lodem i nawet zimą spała przy otwartym oknie. Notabene ostatnie badania potwierdzają, że hodowla w chłodzie zwierząt przedłuża ich życie (Turturro i Hart, 1991). Starców przed wiekami odmładzano „oddechem dziewicy”, dając im do łóżka młode dziewczyny. Dla młodości Faust chciał sprzedać duszę diabłu, a miliony kobiet wydaje… miliony na kosmetyki. Młodzi ludzie tracą zdrowie, by zdobyć pieniądze, a seniorzy tracą majątki, by to zdrowie odzyskać.

Szanujmy naszą niebieską planetę, która pędzi gdzieś w kosmos z szybkością 1675 km/godz. i rozciąga się jako mikronowy składnik galaktyki, rotując w niezmierzonym systemie gwiezdnym z niewyobrażalną szybkością 810 000 km/godz. Życie nie pędź tak szybko! Daj nam się sobą nacieszyć!

Foto: pixabay.com

Link do nagrania: Stan zdrowia Polaków a środowisko

Powiązane artykuły
Kongres

Nowoczesna chirurgia wewnątrznaczyniowa – zagrożenia związane z metodą

Nowoczesna chirurgia naczyniowa coraz częściej posługuje się małoinwazyjnymi technikami wewnątrznaczyniowymi. Ogromny postęp techniczny i technologiczny, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 20…
Kongres

Zdrowy człowiek w dobie zmian klimatu

Zmiany klimatu wpływają na wiele aspektów życia człowieka. Jednym z kluczowych obszarów jest jego zdrowie. W zmieniającym się klimacie zagrożenia dla człowieka…
Kongres

Wpływ czynników środowiskowych na rozwój zespołów otępiennych

Choroba Alzheimera, która jest najczęściej rozpoznawaną przyczyną otępienia, jest także najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną we współczesnym świecie. Tekst: prof. Maria Barcikowska Liczba…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *