NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Studia „Psychoonkologia”

19 lutego br. rozpoczyna się rekrutacja na studia „Psychoonkologia”. To nowy kierunek studiów podyplomowych w ofercie Collegium Humanum, współtworzony przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej. Nowość w ofercie dydaktycznej uczelni skierowana jest do osób mających zawodowy kontakt z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi.

Studia podyplomowe na kierunku „Psychoonkologia” w Collegium Humanum są kierowane do specjalistów ochrony zdrowia, mających zawodowy kontakt z pacjentami w trakcie diagnostyki i terapii onkologicznej oraz ich bliskimi.

– Psychoonkologia to jeden z kluczowych aspektów działalności naszej Fundacji. Codzienna styczność z często skrajnymi emocjami pacjentów, takimi jak: strach, stres, obawa o życie i przyszłość rodziny w oczywisty sposób może być trudna dla osób, które chcą pomóc. W OnkoCafe mamy wieloletnie doświadczenie we wspieraniu zmagających się z chorobą nowotworową podopiecznych oraz ich bliskich. Widzimy, jak niezbędne jest zwiększenie liczebności kadry psychoonkologicznej w Polsce, ale także stałe podnoszenie jakości opieki w tym zakresie. Od lat przeprowadzamy cykliczne praktyki studenckie z zakresu psychoonkologii. Jestem szczęśliwa, że nasze doświadczenia przełożą się na formalne struktury edukacyjne. Nowy kierunek studiów z zakresu psychoonkologii w Collegium Humanum to ważna i potrzebna nowość w ofercie dydaktycznej kierowanej do specjalistów ochrony zdrowia – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

– Celem nowego kierunku studiów jest przedstawienie uczestnikom, w optymalnie szeroki sposób, wiedzy naukowej dotyczącej zagadnień psychoonkologicznych oraz przygotowanie praktyczne do codziennych kontaktów z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi. Członkowie zespołu dydaktycznego będą prezentować wszystkie istotne czynniki mogące mieć wpływ na stan psychiczny pacjenta oraz przebieg leczenia; od momentu postawienia diagnozy aż po okres po zakończeniu terapii. Tematem studiów będzie również leczenie paliatywne oraz żałoba. To tematy stanowiące nierzadko tabu – zarówno wśród społeczeństwa, jak i kadry medycznej – tłumaczy prof. dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, DBA, LL.M, MPH Dr h.c, Rektor Collegium Humanum.

– Już od kilku lat mówi się o tsunami onkologicznym, to jest o lawinowo rosnącej skali zachorowań na raka. Perspektywy nie są optymistyczne, a to oznacza, że potrzeby w zakresie właściwej opieki nad pacjentami onkologicznymi będą rosły. Schorzenia nowotworowe wiążą się z nierzadko inwazyjnymi terapiami i trudnymi rokowaniami. To powoduje silne emocje. Odpowiednie zarządzanie tymi emocjami jest bardzo ważne: może zoptymalizować proces terapii i pozytywnie wpłynąć na rokowania. Opieka psychoonkologiczna to odpowiedzialna, często trudna misja, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Naszą ofertę dydaktyczną kierujemy do: psychologów, lekarzy, pielęgniarek, innych członków personelu medycznego oraz osób mających zawodowy kontakt z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi, którzy pragną jeszcze lepiej komunikować i opiekować się swoimi podopiecznymi – wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolog, członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, koordynator nowego kierunku studiów w Collegium Humanum.

Jak zapewniają władze uczelni, w czasie trwania studiów szczególny nacisk zostanie położony na wypracowanie wśród uczestników umiejętności dbania o własne zdrowie psychiczne. Codzienny kontakt z ludźmi znajdującymi się w najtrudniejszych życiowych sytuacjach niesie ryzyko wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego. Zdaniem ekspertów można i trzeba się przed nim skutecznie chronić za pomocą rzetelnej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Więcej informacji o nowym kierunku studiów podyplomowych i rekrutacji:

https://humanum.pl/psychoonkologia/?fbclid=IwAR0v_VGkCCN19MP6DhF-utOw-_9YZZfHPnJmcKFlzyer5qhPOYYvpZagDpI
Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Zapraszamy na 4. konferencję z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”

25 maja o godz. 18.00 odbyła się 4. konferencja z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”.Tym razem specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu przedstawili, jak…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Medal honorowy dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Podczas trwających od kilku dni obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim prof. Henryk Skarżyński został odznaczony medalem honorowym „Powstanie w…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Osobowości i Sukcesy Roku 2023

W poniedziałek 24 kwietnia w Warszawie odbyła się uroczysta gala „Osobowości i Sukcesy”. Wśród głównych nagrodzonych znalazł się prof. Henryk Skarżyński, dyrektor…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *