NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Światowy Dzień Wad Wrodzonych Serca

14 lutego, w dzień, który kojarzy się z sercem obchodzony jest Światowy Dzień Wad Wrodzonych Serca.

To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na najpilniejsze potrzeby dzieci z wrodzonymi wadami serca (WWS) oraz całej kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Najważniejsze z nich to dostęp do rehabilitacji kardiologicznej i wsparcia psychologicznego oraz stworzenie odpowiedniego i sprawnego systemu opieki nad dziećmi i młodocianymi z wadami serca. Dla Ministerstwa Zdrowia bezpieczeństwo najmniejszych pacjentów jest priorytetem – miejmy nadzieję, że również najmniejszych z problemami kardiologicznymi.

Wady wrodzone serca to strukturalne nieprawidłowości budowy serca oraz zaburzenia położenia serca i wielkich naczyń w klatce piersiowej. Dotykają one średnio 1 na 100 dzieci na świecie, bez względu na szerokość geograficzną. Wady wrodzone serca stanowią 30% wad rozwojowych i należą do najczęściej występujących wad wrodzonych. W Polsce rodzi się 2800 dzieci z wadami serca. 20-30% z nich wymaga szczegółowej diagnostyki i leczenia zabiegowego w pierwszych dniach życia. Na szczęście polska kardiologia i kardiochirurgia dziecięca jest na bardzo wysokim, światowym poziomie, dzięki temu nawet w przypadku ciężkich wad serca mogą być przeprowadzane operacje, w wyniku których dzieci rozwijają się normalnie.

Niestety pojawiające się, coraz bardziej skomplikowane wady serca, których koszty leczenia nie są adekwatne do otrzymywanej refundacji, stanowią zagrożenie dla systemu opieki kardiologicznej. Rozwój i postęp w kardiologii, w szczególności nowych technik obrazowania i coraz częstszego przeprowadzania zabiegów interwencji kardiologicznej musi mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Z powodu obowiązujących procedur, drogie operacje doprowadzają do wysokiego zadłużenia szpitali. Dlatego tak ważne jest nielimitowanie świadczeń wysokospecjalistycznych, jak również ułatwienie rozliczania kosztów dla kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Problemem jest również brak specjalistów – kardiochirurgów i kardiologów dziecięcych. Niezbędne są zmiany systemowe, które rozwiążą te problemy.

Dobry i nowoczesny sprzęt diagnostyczny nie wystarczy by leczyć dzieci z wadami serca. Polska kardiologia dziecięca jest poważnie zagrożona i bez wprowadzenia zmian systemowych, o które od lat walczą lekarze oraz rodzice dzieci z wadami serca ratowanie życia małych pacjentów może być  wkrótce niemożliwe. Żeby móc skutecznie zająć się dziećmi z wrodzonymi wadami serca należy podjąć pilne działania. Obecnie największym problem jest brak kadry medycznej w tym: kardiologów, kardiochirurgów, pielęgniarek kardiologicznych, radiologów, anestezjologów, perfuzjonistów oraz rehabilitantów. Liczba kardiologów dziecięcych ze specjalizacją interwencyjną maleje – w roku 2015 było ich 14 natomiast w 2018 r. jest 12. Brakuje też kardiologów dziecięcych. W chwili obecnej w Polsce lekarzy o tej specjalizacji jest 138, a młodzi lekarze nie są zainteresowani dalszym kształceniem się w tym kierunku alarmuje prof. dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys, Kierownik Kliniki Kardiologii CZD.

W procesie leczenia wad serca niezwykle istotną rolę odgrywa szybka i precyzyjna diagnostyka obrazowa serca. Rozwój i postęp w kardiologii, w szczególności nowych technik obrazowania i coraz częstszego przeprowadzania zabiegów interwencji kardiologicznej musi mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe.  Z powodu obowiązujących procedur, drogie operacje doprowadzają do wysokiego zadłużenia szpitali. Dlatego tak ważne jest nielimitowanie świadczeń wysokospecjalistycznych, jak również ułatwienie rozliczania kosztów dla kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter