NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Polska na tle innych krajów UE ma wysoki wskaźnik samobójstw. Według danych KGP w 2017 r. odebrało sobie życie 5276 osób. W Europie zajmujemy 5. miejsce, a na świecie – według rankingu WHO z 2015 r. – 15. miejsce.

Każde samobójstwo oznacza utratę partnera, dziecka, rodzica, przyjaciela lub kolegi czy koleżanki. Śmierć samobójcza jednego człowieka dotyka około 135 osób z jego otoczenia. To oznacza 108 milionów ludzi rocznie na całym świecie cierpiących z tego powodu.

Zachowania samobójcze obejmują oprócz samobójstwa także myśli i próby samobójcze. Szacuje się, że na 1 samobójstwo dokonane przypada 25 prób samobójczych.

Samobójstwo ma złożone podłoże. W grę wchodzą czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczne i kulturowe oraz inne, czasami związane z przeżyciem traumy lub straty.
Ludzie, którzy odbierają sobie życie, pochodzą z różnych grup społecznych, różne są też przyczyny podjęcia przez nich tej dramatycznej decyzji. Taka różnorodność przedstawia wyzwania dla ekspertów ds. zapobiegania samobójstwom.

Zapobieganie samobójstwom jest często możliwe, a Ty możesz odegrać w nim kluczową rolę! Możesz działać – jako członek społeczeństwa, jako dziecko, rodzic, przyjaciel, kolega lub sąsiad. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić każdego dnia, a także w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Możesz zwiększyć świadomość innych ludzi na temat problemu samobójstw, edukować siebie i innych o ich przyczynach, nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, okazywać wsparcie i troskę tym, którzy są w kryzysie samobójczym oraz ich najbliższym.

Zapobieganie samobójstwom wymaga pracy. Praca może dotyczyć nie tylko osób w kryzysie i ich bliskich, ale także całego społeczeństwa. Musimy dążyć do opracowania skutecznych strategii  zapobiegania samobójstwom; dotrzeć do tych, którzy zmagają się z tym problemem w każdym  zakątku świata.

Wspólne działanie ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu samobójstwom, które wymaga wielu wysiłków ze strony rodziny, przyjaciół, współpracowników, członków lokalnej społeczności, wychowawców, przywódców religijnych, pracowników służby zdrowia, polityków i rządów. Zapobieganie samobójstwom wymaga zintegrowanych strategii obejmujących zarówno pracę indywidualną, jak i działania na poziomie społeczeństwa. Badania sugerują, że wysiłki w zakresie zapobiegania samobójstwom będą skuteczniejsze, jeśli strategie będą obejmować wiele poziomów i zawierać różne rodzaje interwencji. Aby osiągnąć nasz cel w zapobieganiu zachowaniom samobójczym musimy współpracować, przyjmując podejście multidyscyplinarne.

Każdy może przyczynić się do zapobiegania samobójstwom. Zachowania samobójcze są uniwersalne, nie znają granic, więc dotyczą wszystkich niezależenie od miejsca zamieszkania, rasy, kultury czy religii. Miliony ludzi są każdego roku są dotknięte przez zachowania samobójcze. Ich doświadczenia są niezwykle cenne w poznawaniu czynników ryzyka, środków zapobiegawczych i sposobów udzielania pomocy osobom zagrożonym samobójstwem i ich najbliższym.  Zaangażowanie ich w programy badawcze, wspólne opracowywanie strategii szacowania ryzyka i skutecznych interwencji powinno być kluczowe w pracy każdej organizacji zajmującej się zapobieganiu samobójstwom.

Tegoroczny Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (ŚDZS) jest pierwszym z cyklu „Wspólne starania w zapobieganiu samobójstwom”. Temat ten będzie kontynuowany w latach 2019 i 2020. Każdy z nas może bowiem coś zrobić i wspólnie możemy odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez zachowania samobójcze w dzisiejszym społeczeństwie.

Jak wziąć udział w ŚDZS 2018?

W poniedziałek 10 września dołącz do nas i wielu innych na całym świecie, którzy są zaangażowani w zapobieganie samobójstwom. Warto też zaprosić inne osoby i lokalne organizacje do włączenia się w ŚDZS 2018.

Okaż swoje wsparcie biorąc udział w naszej corocznej akcji „Rowerem Dookoła Świata”, w której zachęcamy naszych dzielnych uczestników, aby wspólnie okrążyć świat! Można jechać w grupach, indywidualnie, w domu, na siłowni, po prostu gdziekolwiek! Więcej informacji na stronie https://goo.gl/tTb9xA.

Możesz także wziąć udział w naszym projekcie „Zapal świeczkę”, w którym zapraszamy uczestników do zapalenie świeczki w oknie o 20.00 na WSPD jako symbolu poparcia dla zapobiegania samobójstwom. Dla wielu będzie to wyraz uczczenia pamięci utraconej bliskiej osoby i wsparcia. Aby uzyskać więcej informacji wejdź na stronę: https://goo.gl/m6zyf5

Aby okazać swoje wsparcie dołącz w mediach społecznościowych:

na Facebooku (facebook.com/IASPinfo)

Twitterze (twitter.com/IASP.info)

YouTube (https://goo.gl/BUAFZ8),

źródło: http://psychiatria.org.pl

Powiązane artykuły
Aktualności

Prowadź się zdrowo

Z badań wynika, że mężczyźni w Polsce żyją o 8 lat krócej niż kobiety[1]. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, a…
Aktualności

Program „Profilaktyka 40 PLUS”. Te dane niepokoją!

1 lipca 2021 roku ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS”. W 2022 r. zrealizowana została jego kolejna edycja. Osoby, które ukończyły 40. rok…
Aktualności

Burzliwe obrady Sejmowej Komisji Zdrowia w sprawie wentylacji mechanicznej

Pacjenci leczeni respiratorem w domach wywołali gorącą dyskusję na ostatnich obradach Sejmowej Komisji Zdrowia. 11 stycznia 2023 r. w trybie nadzwyczajnym (na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter