NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Szczepienia działają – mówmy o tym jak najczęściej

Decyzja o szczepieniu naszych dzieci lub nas samych odgrywa istotną rolę w ochronie całego społeczeństwa. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy oraz korzystać z informacji o szczepieniach bazujących na dowodach naukowych.

Szczepienia chronią nas przed poważnymi chorobami zakaźnymi oraz związanymi z nimi powikłaniami. Dzięki szczepieniom większość dzieci i dorosłych w Europie jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Coraz więcej osób szczepi się przeciwko pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego. Niestety wciąż na wiele groźnych chorób zakaźnych, na przykład takich jak: malaria, wzw‑C, czy HIV/AIDS nie udało się ich opracować. W tych poważnych chorobach stosuje się kosztowne i długotrwałe leczenie, a jednak choroby te są wciąż przyczyną licznych zgonów na całym świecie.

Tegoroczna edycja Tygodnia Szczepień przebiegała pod hasłem „Szczepienia działają. Szczepmy Europę”. Uczestnicy konferencji popularno-naukowej poświęconej szczepieniom, która odbyła się  z tej okazji 25 kwietnia w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH dużo czasu poświęcili na rozmowy na temat odry, na którą w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zachorowań.

Pomimo ewidentnych i udowodnionych sukcesów w ostatnich latach obserwujemy bowiem zjawisko negowania przez rodziców znaczenia szczepień ochronnych. Lekarze stykają się coraz częściej z rodzicami, dla których internet jest podstawowym źródłem informacji i wymiany myśli. Szukając danych na temat szczepień w internecie rodzice docierają często do nieprawdziwego przekazu czy wręcz pseudonaukowych mitów.

Dlatego wiedza o szczepieniach oraz medycyna oparta na faktach powinna coraz częściej propagować swoje zdobycze drogą najpopularniejszych form przekazu w internecie, także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto wiedzieć, warto szczepić! Przedmiotem rozmów było także zaangażowanie instytucji publicznych w przekazywanie informacji o szczepieniach kierowanych nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy i pielęgniarek za pośrednictwem portali społecznościowych. Tą drogą współczesnej komunikacji lekarze mogą walczyć z dezinformacją i promować strony internetowe zawierające wiarygodne i prawdziwe informacje oraz poprzez bezpośredni kontakt z ekspertami wyjaśniać obawy i wątpliwości rodziców. Podczas naukowej konferencji paneliści rozmawiali również o komunikacji lekarza z pacjentem z punktu widzenia lekarza praktyka.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Genetyka wspiera diagnostykę i leczenie onkologiczne

Rozwój diagnostyki molekularnej daje możliwość lepszego poznania oraz określenia biologii danego nowotworu. Wiedza ta coraz częściej pozwala na personalizację leczenia i dobranie…
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter