NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Szczepienia ochronne to podstawa w walce z chorobami zakaźnym

Najważniejszym tematem spotkania lekarzy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia  z Głównym Inspektorem Sanitarnym były szczepienia ochronne, ich znaczenie w profilaktyce zwalczania chorób zakaźnych, a także zagrożenia płynące ze spadku wyszczepialności.

Podczas rozmów podkreślono konieczność ciągłego podnoszenia świadomości na temat znaczenia i skuteczności szczepień poprzez szeroko zakrojone akcje promocyjne (informacyjne i edukacyjne…). Omówiono także problemy ze szczepieniami 65+, a także te wynikające z braku szczepionki przeciwko grypie dla dzieci (konieczność rozważenia wprowadzenia szczepionki przeciw grypie do kalendarza szczepień, przynajmniej dla dzieci do 6 roku życia).

Tematem dyskusji był także obecnie ogłoszony kalendarz szczepień na 2019 rok i przyszłościowe kierunki zmian w tym zakresie.

W obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce (ognisko odry wykryte na Mazowszu), temat szczepień jest niezwykle istotny! Rosnąca zachorowalność zarówno w naszym kraju, jak i w Europie, ma związek ze spadkiem wyszczepialności. Przybywa rodziców, którzy rezygnują z zaszczepienia swoich dzieci. Tymczasem w Europie do końca czerwca tego roku na odrę zmarło 37 osób, a 41 tysięcy zachorowało. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że dwa lata temu w Europie na odrę zachorowało 5 tysięcy osób, w ubiegłym – 24 tysiące. Obecny rok jest rekordowy. Warto podkreślić, że szczepień odmówiło ponad 34 tysiące osób – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Sytuacja Polski pod względem zachorowalności na odrę jest trudna także ze względu na położenie geograficzne. Kolejne ogniska pojawiają się w Niemczech, na Ukrainie, czy Rumunii. Wysoce zaraźliwy wirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Jedna osoba może zakazić od 15 do 20 osób (chory na grypę zaraża od 1 do 2 osób).

Podczas spotkania z Głównym Inspektorem Sanitarnym dyskutowano także o innym zagrożeniu, jakim są dopalacze (omówiono aktualnie prowadzone prace dotyczące zmiany prawa – zalecenia postępowania).

Strony wyraziły wolę ścisłej współpracy stawiając na profilaktykę i promocję zdrowia.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Stała opieka koordynowana marzeniem pacjentów z neurofibromatozami

– To był dobry rok dla pacjentów, którzy chorują na tę rzadką chorobę. Jednak wciąż czekamy, żeby opieka koordynowana nad chorymi z…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Znamy wyniki raportu Barometr WHC #Kobietawkolejce 2024

Jak długo Polki czekają w kolejkach na świadczenia medyczne. Fundacja Watch Health Care przeanalizowała ponad 80 z nich, w tym 31 świadczeń…
PACJENTAktualności

Amazonki zapraszają: badamy nie tylko mamy!

25 maja w ponad 90 miastach Polski Amazonki będą edukować w zakresie profilaktyki raka piersi. Spacer po wiedzę, jak wykonać samobadanie piersi…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter