NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Szczepienia ochronne to podstawa w walce z chorobami zakaźnym

Najważniejszym tematem spotkania lekarzy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia  z Głównym Inspektorem Sanitarnym były szczepienia ochronne, ich znaczenie w profilaktyce zwalczania chorób zakaźnych, a także zagrożenia płynące ze spadku wyszczepialności.

Podczas rozmów podkreślono konieczność ciągłego podnoszenia świadomości na temat znaczenia i skuteczności szczepień poprzez szeroko zakrojone akcje promocyjne (informacyjne i edukacyjne…). Omówiono także problemy ze szczepieniami 65+, a także te wynikające z braku szczepionki przeciwko grypie dla dzieci (konieczność rozważenia wprowadzenia szczepionki przeciw grypie do kalendarza szczepień, przynajmniej dla dzieci do 6 roku życia).

Tematem dyskusji był także obecnie ogłoszony kalendarz szczepień na 2019 rok i przyszłościowe kierunki zmian w tym zakresie.

W obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce (ognisko odry wykryte na Mazowszu), temat szczepień jest niezwykle istotny! Rosnąca zachorowalność zarówno w naszym kraju, jak i w Europie, ma związek ze spadkiem wyszczepialności. Przybywa rodziców, którzy rezygnują z zaszczepienia swoich dzieci. Tymczasem w Europie do końca czerwca tego roku na odrę zmarło 37 osób, a 41 tysięcy zachorowało. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że dwa lata temu w Europie na odrę zachorowało 5 tysięcy osób, w ubiegłym – 24 tysiące. Obecny rok jest rekordowy. Warto podkreślić, że szczepień odmówiło ponad 34 tysiące osób – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Sytuacja Polski pod względem zachorowalności na odrę jest trudna także ze względu na położenie geograficzne. Kolejne ogniska pojawiają się w Niemczech, na Ukrainie, czy Rumunii. Wysoce zaraźliwy wirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Jedna osoba może zakazić od 15 do 20 osób (chory na grypę zaraża od 1 do 2 osób).

Podczas spotkania z Głównym Inspektorem Sanitarnym dyskutowano także o innym zagrożeniu, jakim są dopalacze (omówiono aktualnie prowadzone prace dotyczące zmiany prawa – zalecenia postępowania).

Strony wyraziły wolę ścisłej współpracy stawiając na profilaktykę i promocję zdrowia.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Jest dobrze: N=N, czyli niewykrywalna wiremia

Jak podają eksperci, powołując się na analizy przeprowadzone przez NFZ, co roku liczba osób żyjących z HIV i objętych opieką specjalistyczną w…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
PACJENTPoradnia

Przełomowe badanie nad leczeniem mięsaka Ewinga

Celem badania jest poprawa diagnostyki oraz leczenia dzieci chorych na oporną i nawrotową postać złośliwego nowotworu, który jest drugim wśród najczęściej występujących…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter