NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Szpital gotowy na Sylwestra

Zbliża się koniec roku, więc  Szpitalny Oddział Ratunkowy jest już  przygotowany na ostatni dzień w roku  i Nowy Rok. Zdarza się, że w tych dniach ratownicy mają więcej nietypowych przyjęć, niż w tzw. zwykłe dni. Na szczęście jak pokazują statystyki z ubiegłorocznego Sylwestra – było w miarę spokojnie i obeszło się bez dramatycznych wypadków z fajerwerkami.

SONY DSC

W wielu miastach w Polsce nadejście Nowego Roku będzie obchodzone hucznie. To oznacza,że alkohol będzie lał się strumieniami, a w niebo będą wystrzeliwane fajerwerki. I właśnie fajerwerki są najbardziej niebezpiecznym elementem zabawy- ostrzegają ratownicy.

W ubiegłym roku na szczęście nie mieliśmy żadnej ofiary sztucznych ogni. Mieszkańcy powiatu widocznie wzięli sobie do serca wszystkie ostrzeżenia i obchodzili się z nimi ostrożnie. Jednak apele o rozważne  obchodzenie się z  fajerwerkami wciąż są aktualne .Nie mieliśmy też ofiar bójek, do których często dochodzi po alkoholu. Mamy więc nadzieję, że i w tym roku będzie podobnie. – wyjaśnia Wanda Olesińska,   kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego.

W sumie w dniach 31.12.2016 r.  od godziny 8.00 do 01.01.2017 Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjął 47 osób. 26 pacjentów trafiło na SOR z  urazami spowodowanymi wypadkami w domu, 8 osób miało bóle w klatce i niewydolność krążenia, 2 osoby zaburzenia psychiczne, padaczkę -2 osoby. Z kolei 9 osób szukało pomocy w innych schorzeniach.

– Zespół Ratownictwa Medycznego też  w tych dniach miał kilka wyjazdów w teren. Karetka S, czyli  ambulans reanimacyjny wykorzystywany w stanach zagrożenia życia z lekarzem na pokładzie i ratownikiem medycznym i kierowcą interweniowała 7 razy. Były to najczęściej zachorowania. Również   karetka P- czyli  zespół wyspecjalizowanych ratowników lub  pielęgniarek wraz z kierowcą jechała z pomocą do chorych 7 razy. Mam jednak nadzieję, że tegoroczny Sylwester będzie równie spokojny i bezpieczny dla mieszkańców naszego powiatu. Dlatego wszystkim życzę udanej i rozważnej zabawy. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Nieco spokojniej było już  1 i 2 stycznia. SOR przyjął wtedy  11 pacjentów, w tym  6 osób z różnymi urazami. Karetki wyjeżdżały w sumie 13 razy. Jak zapewnia prezes Leszek Mazurek-  w tym roku nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu jarocińskiego tak jak co roku będą czuwały specjalistyczne zespoły ratowników medycznych i lekarzy, którzy w tych dniach mają dyżury na oddziale.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter