NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTAktualności

To źle, że przestaliśmy bać się COVID-19!

– Dramatem Polaków i świata jest nie tylko wojna w Ukrainie, ale nadal i nieustająco – SARS-CoV-2! Niepokoi znaczący spadek liczby szczepień, coraz większa grupa powikłań pocovidowych oraz śmierć z powodu zakażenia. Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu trzech najważniejszych obostrzeń: maseczki, kwarantanna, izolacja. Lekceważąc pandemię powinniśmy spodziewać się kolejnej, jeszcze większej fali! – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Wojna w Ukrainie odcisnęła swoje piętno nie tylko na sytuacji panującej w Europie, ale także świecie. Pomoc uchodźcom, bohaterom wojennym, próby rozwiązania nasilającego się konfliktu – to problemy, które zdominowały globalną politykę informacyjną.

– Obserwując zbrodnicze poczynania wschodniego mocarstwa  i uciekających przed śmiercią niewinnych cywili, trudno się temu dziwić. Z drugiej jednak strony – w całym tym wojennym chaosie zapomnieliśmy o pandemii COVID-19, która nie tylko nie wygasła, ale nadal jest główną przyczyną śmierci wśród pacjentów. Szczególnie tych z wieloma chorobami współistniejącymi. Zakażenie koronawirusem prowadzi do zaostrzenia chorób i w efekcie do ciężkich powikłań, głównie zapalenia płuc i zapalenia mięśnia sercowego. Bardzo wielu pacjentów z tego powodu umiera. W parze z ryzykiem śmierci idzie – niestety – brak szczepień. Szczepionki, którymi dysponujemy, bardzo dobrze chronią przed powikłaniami, jednak pacjenci z tej możliwości nie korzystają. Bardzo smuci nas fakt, że zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 spadło i to, że już dawno ucichła kampania informacyjna zachęcająca do szczepień!podkreśla Bożena Janicka.

Podczas, gdy Europa mierzy się z agresją wojenną, Wschód znów paraliżuje COVID-19. Rekordy w liczbie nowych zakażeń odnotowują Chiny. Ponownie blokowane są miasta, zamykane fabryki. Nowych przypadków wywołanych jeszcze bardziej zakaźnym subwariantem Omikronu przybywa także w Korei Południowej i Wietnamie. Rozprzestrzenianiu zakażeń sprzyja właśnie niska wyszczepialność.

– Uważam, że znów należy nagłośnić kwestię szczepień, szczególnie teraz, w dobie migracji obcokrajowców. Docierają do nas słuchy, że liczba zakażeń zaczyna również rosnąć na zachodzie Europy: w Niemczech, Francji, Hiszpanii. Prosimy wszystkich niezaszczepionych o jak najszybsze zgłaszanie się do punktów szczepień. Apelujemy też o zaszczepienie swoich dzieci i przyjęcie dawki przypominającej! Zdejmowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, zatłoczonych pociągach, autobusach, sklepach, to ogromne ryzyko!Bagatelizując COVID-19 możemy zapłacić najwyższą cenę – ostrzegają lekarze PPOZ.

W Polsce liczba nowych zakażeń przekracza dziennie kilkanaście tysięcy, umiera nie mniej niż 200 osób. Liczba ta, wraz z napływem uchodźców z Ukrainy, którzy również są bardzo słabo wyszczepieni może doprowadzić do wybuchu nowych ognisk zakażeń.

Wskaźnik wyszczepienia Polaków właściwie stoi w miejscu i nie może przekroczyć 60-procentowego poziomu. Najgorzej wynik ten wypada w przypadku dawki przypominającej, po którą zgłosił się zaledwie co trzeci polski pacjent.

Powiązane artykuły
Aktualności

Polska opieka kardiologiczna lepsza, ale do nowoczesnych standardów wciąż daleko

Tam, gdzie lekarze widzą zaletę, pacjenci dostrzegają wyzwanie. W pozytywnych ocenach pacjentów lekarze dopatrują się… niebezpieczeństw – wyniki anonimowego badania sondażowego przeprowadzonego…
Aktualności

Światowy Dzień Serca

Corocznie, od 22 lat, ostatnia niedziela września jest w różnym krajach obchodzona pod znakiem serca . To doskonała okazja, by nie tylko…
Aktualności

Nie pozwól by dławica Cię ograniczała

W dniach 19 – 25 września w Polsce, z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obchodzony jest Tydzień…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.