NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTAktualności

To źle, że przestaliśmy bać się COVID-19!

– Dramatem Polaków i świata jest nie tylko wojna w Ukrainie, ale nadal i nieustająco – SARS-CoV-2! Niepokoi znaczący spadek liczby szczepień, coraz większa grupa powikłań pocovidowych oraz śmierć z powodu zakażenia. Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu trzech najważniejszych obostrzeń: maseczki, kwarantanna, izolacja. Lekceważąc pandemię powinniśmy spodziewać się kolejnej, jeszcze większej fali! – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Wojna w Ukrainie odcisnęła swoje piętno nie tylko na sytuacji panującej w Europie, ale także świecie. Pomoc uchodźcom, bohaterom wojennym, próby rozwiązania nasilającego się konfliktu – to problemy, które zdominowały globalną politykę informacyjną.

– Obserwując zbrodnicze poczynania wschodniego mocarstwa  i uciekających przed śmiercią niewinnych cywili, trudno się temu dziwić. Z drugiej jednak strony – w całym tym wojennym chaosie zapomnieliśmy o pandemii COVID-19, która nie tylko nie wygasła, ale nadal jest główną przyczyną śmierci wśród pacjentów. Szczególnie tych z wieloma chorobami współistniejącymi. Zakażenie koronawirusem prowadzi do zaostrzenia chorób i w efekcie do ciężkich powikłań, głównie zapalenia płuc i zapalenia mięśnia sercowego. Bardzo wielu pacjentów z tego powodu umiera. W parze z ryzykiem śmierci idzie – niestety – brak szczepień. Szczepionki, którymi dysponujemy, bardzo dobrze chronią przed powikłaniami, jednak pacjenci z tej możliwości nie korzystają. Bardzo smuci nas fakt, że zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 spadło i to, że już dawno ucichła kampania informacyjna zachęcająca do szczepień!podkreśla Bożena Janicka.

Podczas, gdy Europa mierzy się z agresją wojenną, Wschód znów paraliżuje COVID-19. Rekordy w liczbie nowych zakażeń odnotowują Chiny. Ponownie blokowane są miasta, zamykane fabryki. Nowych przypadków wywołanych jeszcze bardziej zakaźnym subwariantem Omikronu przybywa także w Korei Południowej i Wietnamie. Rozprzestrzenianiu zakażeń sprzyja właśnie niska wyszczepialność.

– Uważam, że znów należy nagłośnić kwestię szczepień, szczególnie teraz, w dobie migracji obcokrajowców. Docierają do nas słuchy, że liczba zakażeń zaczyna również rosnąć na zachodzie Europy: w Niemczech, Francji, Hiszpanii. Prosimy wszystkich niezaszczepionych o jak najszybsze zgłaszanie się do punktów szczepień. Apelujemy też o zaszczepienie swoich dzieci i przyjęcie dawki przypominającej! Zdejmowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, zatłoczonych pociągach, autobusach, sklepach, to ogromne ryzyko!Bagatelizując COVID-19 możemy zapłacić najwyższą cenę – ostrzegają lekarze PPOZ.

W Polsce liczba nowych zakażeń przekracza dziennie kilkanaście tysięcy, umiera nie mniej niż 200 osób. Liczba ta, wraz z napływem uchodźców z Ukrainy, którzy również są bardzo słabo wyszczepieni może doprowadzić do wybuchu nowych ognisk zakażeń.

Wskaźnik wyszczepienia Polaków właściwie stoi w miejscu i nie może przekroczyć 60-procentowego poziomu. Najgorzej wynik ten wypada w przypadku dawki przypominającej, po którą zgłosił się zaledwie co trzeci polski pacjent.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
PACJENTPsychologia

Rocznie dochodzi do ponad 100 samobójstw wśród dzieci

W piątek 23 lutego wiele polskich miast opuści flagi samorządowe do połowy masztu lub przywiesi do nich kir, jako znak symbolicznej żałoby…
PACJENTPoradnia

Zmęczenie, bladość, nietypowe siniaki – zwróć uwagę na te objawy

Zespoły mielodysplastyczne (MDS) to duże zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza osób starszych. Ich objawy często są mylone z naturalnymi procesami starzenia, a tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *