NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Uwaga. Alert udarowy.

Co ok. 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Udar to choroba, która może dotknąć każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie. Statystyki pokazują, że udar mózgu jest 3. przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych.

Co roku udar mózgu zabija ok. 30 000 Polaków. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej STOP UDAROM, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, po raz pierwszy Polacy otrzymają „ALERT UDAROWY” – wiadomość z informacją, jakie są podstawowe objawy udaru mózgu i jak należy reagować w przypadku ich zauważenia. W akcję zaangażował się Jacek Rozenek – aktor, który w maju br. doznał udaru mózgu.

UDAR MÓZGU – LICZY SIĘ CZAS!

Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak jak np. w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego – natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi, w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby. – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu. – Akcją „ALERT UDAROWY” chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy – czyli wezwać pogotowie ratunkowe.

– „ALERT UDAROWY” to akcja, w której łączymy siły. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się wiadomością, która może uratować komuś życie. Mamy nadzieję, że dzięki „ALERTOWI UDAROWEMU” wiele osób dowie się i zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru mózgu (U – usta wykrzywione, D – dłoń opadnięta, A – artykulacja utrudniona, R – rozmazane widzenie) i w przypadku ich zauważenia szybko zadzwoni na numer 999 lub 112. Tu warto wskazać, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie –dodaje Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!

JACEK ROZENEK OSTRZEGA PRZED UDAREM MÓZGU

Udar mózgu nie boli. Osoby, które przeszły udar często bagatelizują pierwsze objawy choroby. W dniu, kiedy doznałem udaru, w pewnym momencie poczułem, że mam problem z mówieniem. Niestety zignorowałem to. Byłem przekonany, że to chwilowe przemęczenie – prowadziłem wówczas cykl szkoleń. Miałem olbrzymie szczęście, że ktoś zupełnie obcy, zwrócił uwagę, że może ze mną dziać się coś złego i szybko wezwał karetkę. Mógł przecież pomyśleć, że zasnąłem w zaparkowanym aucie. Teraz, po trudnej rehabilitacji, mogłem wrócić do pracy. Wiem jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Jestem przekonany, że wielu ludzi można byłoby uratować, gdyby więcej osób znało podstawowe objawy udaru i wiedziało, że jak zobaczą u kogoś choć jeden z nich, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Udar mózgu dotyka osoby w różnym wieku – nie jest prawdą, że tylko starsze. W ośrodku rehabilitacyjnym spotkałem bardzo dużo młodych osób po udarze. Zdecydowałem się przyłączyć do akcji „ALERT UDAROWY” i wystąpić w krótkim spocie, który mam nadzieję zwróci uwagę Polaków i zachęci ich do zgłębienia wiedzy czym jest ta groźna choroba. – mówi Jacek Rozenek, aktor.

ALERT UDAROWY. CZY WIESZ CO ROBIĆ?

W krótkim spocie, w którym wystąpił Jacek Rozenek, organizatorzy stawiają pytanie – „ALERT UDAROWY. CZY WIESZ CO ROBIĆ?”. Tym samym chcą, by każdy z nas odpowiedział sobie: czy wie jakie są objawy udaru mózgu i jak reagować kiedy je zauważy, ale też czy wie jak zapobiegać chorobie? Materiały przygotowane w ramach akcji przekierowują do strony internetowej największej kampanii społecznej nt. udaru mózgu STOP UDAROM – www.stopudarom.pl, na której można znaleźć więcej informacji o samej chorobie i tym co się z nią wiąże.

PRZEKAŻ WIADOMOŚĆ, KTÓRA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

Zapraszamy każdego do udostępniania ALERTU UDAROWEGO, by ostrzeżenie o groźnej chorobie jaką jest udar mózgu dotarło i zostało zapamiętane przez jak największe grono osób. – zachęca Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!

„ALERT UDAROWY” będzie dostępny na stronach internetowych inicjatorów oraz instytucji, które poparły akcję. Będzie rozsyłany poprzez sms’y, mailingi, a także zamieszczony w Internecie w formie krótkiego spotu z udziałem Jacka Rozenka, banerów i grafik z podstawowymi objawami udaru mózgu. Więcej informacji dostępnych m.in. na www.stopudarom.pl i profilu FB-stop-udarom, #alertudarowy.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *