NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

W Białymstoku powstanie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Są szanse na utworzenie w Białymstoku centrum psychiatrii dzieci i młodzieży – we wtorek samorząd województwa podlaskiego, władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prezes NFZ podpisali list intencyjny w tej sprawie. Podlaskie jest jednym z nielicznych województw, które nie mają takiej placówki zajmującej się dziećmi.

Placówka ma być częścią centrum, które uczelnia chce zbudować. Działałaby tam klinika psychiatrii szpitala klinicznego dla dorosłych oraz właśnie oddział stacjonarny psychiatrii dzieci i młodzieży.

Od stycznia 2011 roku w regionie nie ma publicznej placówki specjalizującej się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Z powodu braku specjalistów zawieszona została wtedy działalność takiego oddziału w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy koło Białegostoku. Potrzebujący takiej opieki najbliższe publiczne placówki mieli w Warszawie lub Lublinie. Szansą ma zmianę tej sytuacji jest pomysł Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w tym mieście, wsparty przez samorząd województwa podlaskiego i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zarząd województwa (zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego to samorząd województwa tworzy i prowadzi zakłady psychiatrycznej opieki zdrowotnej) zadeklarował wsparcie inwestycji. Mowa o połowie z około 40 mln zł potrzebnych do wybudowania i wyposażenia placówki; pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Resztę miałby dołożyć resort zdrowia.

– Martwił nas brak psychiatrii dziecięcej. Wynikało to przede wszystkim z problemów kadrowych, ale problem finansowania na dosyć niskim poziomie też był przeszkodą – mówił marszałek województwa Jerzy Leszczyński. Wyraził nadzieję, że porozumienie uda się zrealizować.

– Podejmujemy duże wyzwanie zrobienia oddziału, którego nie ma, i wykształcenia kadry, której nie ma (…) Podjęliśmy się tego wyzwania w poczuciu odpowiedzialności za los naszych małych pacjentów, którzy musieli być leczeni poza województwem – zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Ocenił, że budowa mogłaby ruszyć na początku 2019 roku i potrwać około dwóch lat.

– Każdego dnia na SOR w naszym szpitalu trafiają pacjenci, którzy wymagają pomocy psychiatrycznej, której do tej pory nie byliśmy w stanie im zapewnić – przyznała szefowa UDSK w Białymstoku prof. Anna Wasilewska.

Zwróciła uwagę na brak w regionie specjalistów z zakresu psychiatrii dziecięcej. Jak mówiła, jest ich jedynie ośmiu, ale nie oznacza to, że wszyscy chcieliby pracować w szpitalu. Plan jest taki, że po utworzeniu oddziału, kadrowo mogliby go wspierać na dyżurach psychiatrzy zajmujący się dorosłymi, do tego na miejscu byliby lekarze pediatrzy z UDSK.

– Kadry są tutaj kluczem. Wykształcenie lekarza psychiatry to też jest proces kilkuletni – dodał prof. Krętowski. Mówił, że wspólna działalność kliniki psychiatrii dorosłych i oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży daje szanse na uruchomienie tego ostatniego.

– Gdybyśmy musieli ten szpital zrobić gdziekolwiek indziej i natychmiast zatrudnić personel w liczbie kilkunastu czy kilkudziesięciu osób, to by było niemożliwe – dodał rektor.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna przypomniał, że w drugiej połowie roku zwiększy się wycena świadczeń z zakresu psychiatrii. Mówił też, że Podlaskie jest jednym z nielicznych województw, które nie mają takiej placówki zajmującej się dziećmi.

– I ten problem chcemy w najbliższych latach rozwiązać (…) Podejmiemy wszelkie działania, które będą gwarantować finansowanie tego oddziału – mówił prezes NFZ.

Zadeklarował też, że do przyszłego roku stawki za świadczenia w województwie będą wyrównane do stawek ogólnopolskich.

UMB zobowiązał się do utworzenia bazy klinicznej na potrzeby realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia w zakresie psychiatrii, w tym psychiatrii dzieci i młodzieży. Władze marszałkowskie zadeklarowały współfinansowanie budowy nowego budynku, wraz z wyposażeniem, oraz pomoc w pozyskaniu pieniędzy ze źródeł zewnętrznych. Z kolei prezes NFZ, Andrzej Jacyna zadeklarował zakup świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na Podlasiu.

Rektor UMB, prof. dr hab. A. Krętowski odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdził, że Uczelnia podejmuje się tego trudnego przedsięwzięcia z powodu pilnego problemu społecznego jakim jest brak opieki specjalistów psychiatrii dziecięcej w regionie. Mali pacjenci wożeni są do Lublina, czy Warszawy, a to jest bardzo uciążliwe dla nich samych jak i rodziców. Dyrektor UDSK, prof. dr hab. A. Wasilewska dodała, że w całym województwie jest tylko 8 lekarzy ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej. Uczelnia i szpital będą szkolić własne kadry jak i szukać ich na zewnątrz.

Na razie psychiatria dziecięca miałby funkcjonować na bazie UDSK. W przypadku pozyskania z Ministerstwa Zdrowia, PUM i źródeł zewnętrznych brakujących pieniędzy, w ciągu dwóch lat powinien powstać nowy budynek, w którym leczeni będą pacjenci z problemami psychicznymi.

źródło: PAP, UMB

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter