NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Wciąż nie umiemy zapobiegać cukrzycy

Z badań, na które powołuje się Parlament Europejski wynika, że trzy czwarte wszystkich cierpiących na cukrzycę nie kontroluje dobrze swojego stanu zdrowia. A nieleczona lub niewłaściwa terapia cukrzycy typu 2 prowadzi do poważnych powikłań i przedwczesnej śmierci. Najczęstszymi z nich jest zawał serca i udar mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku oraz zespół stopy cukrzycowej, który może zakończyć się amputacją.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia na koniec 2016 r. liczba pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 wynosiła w Polsce ponad 1 milion 600 tys. osób, o ponad 1 procent więcej niż w roku poprzednim. Te dane i tak są zaniżone bo jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli część osób jest niezdiagnozowanych, po prostu nie wiedzą że są chorzy. Powołując się na wyniki kontroli, Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że zadania systemu ochrony zdrowia, związane z zapobieganiem, wczesnym wykrywaniem oraz leczeniem tego typu cukrzycy, nie były realizowane skutecznie. Minister zdrowia nie opracował ogólnopolskiej strategii prewencji i leczenia tej groźnej choroby. A profilaktyka powinna się opłacać bowiem koszty leczenia cukrzycy typu 2 są niezwykle wysokie i rosną. W 2015 r. wynosiły 1 mld 577 mln zł, rok później już 1 mld 710 mln zł. Najwięcej wydano na refundację leków i wyrobów medycznych (w 2016 r. – 73 proc. kosztów).

Na ważność profilaktyki wskazują też koszty leczenia powikłań. W szpitalach były one ponad trzykrotnie wyższe niż szpitalne leczenie samej cukrzycy. Niektóre leki nie zostały wpisane na listę refundacyjną. Jak powiedział prezes Kwiatkowski skutkiem tej decyzji jest to, że pacjenci nie mają dostępu do innowacyjnego leczenia. W ocenie NIK, refundacja niektórych z tych leków mogłaby wpłynąć na poprawę kondycji zdrowotnej.

W efekcie kontroli NIK zwróciła się do prezesa NFZ o zapewnienie pacjentom z cukrzycą dostępu do systemu kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Pod adresem ministra zdrowia został sformułowany wniosek o przygotowanie ogólnopolskiego programu mającego na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy. Poza tym NIK zwróciła się do ministra by oszacował liczbę chorych niezdiagnozowanych i znalazł sposoby dotarcia do tych osób z informacją o objawach i skutkach tej choroby oraz przekonania ich o konieczności badań profilaktycznych.

źródło: NIK

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter