NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Wciąż nie umiemy zapobiegać cukrzycy

Z badań, na które powołuje się Parlament Europejski wynika, że trzy czwarte wszystkich cierpiących na cukrzycę nie kontroluje dobrze swojego stanu zdrowia. A nieleczona lub niewłaściwa terapia cukrzycy typu 2 prowadzi do poważnych powikłań i przedwczesnej śmierci. Najczęstszymi z nich jest zawał serca i udar mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku oraz zespół stopy cukrzycowej, który może zakończyć się amputacją.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia na koniec 2016 r. liczba pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 wynosiła w Polsce ponad 1 milion 600 tys. osób, o ponad 1 procent więcej niż w roku poprzednim. Te dane i tak są zaniżone bo jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli część osób jest niezdiagnozowanych, po prostu nie wiedzą że są chorzy. Powołując się na wyniki kontroli, Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że zadania systemu ochrony zdrowia, związane z zapobieganiem, wczesnym wykrywaniem oraz leczeniem tego typu cukrzycy, nie były realizowane skutecznie. Minister zdrowia nie opracował ogólnopolskiej strategii prewencji i leczenia tej groźnej choroby. A profilaktyka powinna się opłacać bowiem koszty leczenia cukrzycy typu 2 są niezwykle wysokie i rosną. W 2015 r. wynosiły 1 mld 577 mln zł, rok później już 1 mld 710 mln zł. Najwięcej wydano na refundację leków i wyrobów medycznych (w 2016 r. – 73 proc. kosztów).

Na ważność profilaktyki wskazują też koszty leczenia powikłań. W szpitalach były one ponad trzykrotnie wyższe niż szpitalne leczenie samej cukrzycy. Niektóre leki nie zostały wpisane na listę refundacyjną. Jak powiedział prezes Kwiatkowski skutkiem tej decyzji jest to, że pacjenci nie mają dostępu do innowacyjnego leczenia. W ocenie NIK, refundacja niektórych z tych leków mogłaby wpłynąć na poprawę kondycji zdrowotnej.

W efekcie kontroli NIK zwróciła się do prezesa NFZ o zapewnienie pacjentom z cukrzycą dostępu do systemu kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Pod adresem ministra zdrowia został sformułowany wniosek o przygotowanie ogólnopolskiego programu mającego na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy. Poza tym NIK zwróciła się do ministra by oszacował liczbę chorych niezdiagnozowanych i znalazł sposoby dotarcia do tych osób z informacją o objawach i skutkach tej choroby oraz przekonania ich o konieczności badań profilaktycznych.

źródło: NIK

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter