NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Współpraca z USA w obszarze nauk biomedycznych

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz Alex Azar – sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA  – podpisali umowę o współpracy w obszarze nauk biomedycznych pomiędzy oboma krajami.

Podpisane w Waszyngtonie jest sygnowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze strony Polskiej oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ze strony amerykańskiej.
Sekretarz Alex Azar zaznaczył, że ”zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone są na etapie modyfikacji i rozwoju systemów ochrony zdrowia”. Zaproponował pomoc w  tworzeniu systemu transferu technologii w Polsce.

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że dzięki porozumieniu, polskie nauki biomedyczne oraz polscy naukowcy zyskają ogromną szansę na rozwój i dostęp do zasobów wiedzy, doświadczenia oraz badań naukowych, którymi dysponują instytucje amerykańskie. Szef resortu zdrowia dodał, że będziemy chcieli  wykorzystać wiedzę i doświadczenie amerykańskie przy tworzeniu Agencji Badań Klinicznych.
„Rozmawialiśmy też m.in. o ruszającym jesienią programie stypendiów naukowych dla polskich badaczy i lekarzy, którzy będą mogli pracować w najlepszych ośrodkach naukowych i medycznych w USA” – poinformował profesor Szumowski.
Obszary współpracy dotyczą rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych na inne priorytety, w tym:

  • choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne,
  • gruźlicę, szczególnie jej szczepy wielolekooporne i szczepy o rozszerzonej lekooporności,
  • grypę pandemiczną,
  • choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję,
  • zdrowie psychiczne.

Sposoby współpracy mogą obejmować:

  • wspólne programy naukowe i projekty badawcze,
  • wymianę i szkolenia naukowców i ekspertów,
  • dzielenie się informacjami.
  • konsultacji, spotkań i konferencji naukowych.

źródło: mz

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter