NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Wynalazek na poparzony przełyk

Prof. dr hab. n. med. Marek Woynarowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Gastroenterologicznej IPCZD uzyskał patent dla urządzenia, które pomaga w leczeniu i dalszym funkcjonowaniu pacjentów po chemicznym oparzeniu przełyku substancjami żrącymi.

Opatentowane urządzenie to dwukanałowa sonda o zmiennej średnicy i perforacjach umożliwiających przepływ śliny i płynów. fot. CZD

Tego typu oparzenie powoduje zwężanie się przełyku aż do jego zrośnięcia. U tych pacjentów wykonuje się powtarzane zabiegi poszerzania przełyku, ale po każdym takim zabiegu przełyk ma tendencję do ponownego zwężania się, co zmusza do kolejnego zabiegu rozszerzania. U niektórych pacjentów konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na zastąpieniu zniszczonego przełyku fragmentem jelita.

Opatentowane urządzenie to dwukanałowa sonda o zmiennej średnicy i perforacjach umożliwiających przepływ śliny i płynów. Sondę umieszcza się w przełyku po jego endoskopowym poszerzeniu i pozostawia się tam na kilka miesięcy. Szeroki odcinek sondy zapobiega zwężaniu się przełyku i umożliwia wytworzenie się trwałej blizny, która zapewni utrzymanie drożności przełyku bez konieczności wykonywania kolejnych zabiegów poszerzania. Perforacje w sondzie pozwalają na żywienia pacjenta dietą płynną. Opracowane w CZD i opatentowane obecnie urządzenie jest więc rodzajem opatrunku zakładanego do wnętrza przełyku, którego zadaniem jest utrwalenie poszerzenia uzyskanego w wyniku zabiegu poszerzania przełyku. Metoda leczenia została już z sukcesem zastosowana u kilku pacjentów.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Kaszel 100-dniowy, czyli niebezpieczny krztusiec

To choroba wywołana przez Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kaszel jest zwykle tak…
PACJENTPoradnia

Owsianki na zdrowie i brak czasu

Czy Polakom brakuje czasu na jedzenie? Blisko dwie trzecie ankietowanych* przyznaje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu pomija jeden z trzech głównych…
PACJENTPoradnia

Fakty i mity o raku pęcherza moczowego

Fundacja Onkologiczna Życie z Rakiem w ramach kampanii edukacyjnej „Życie z rakiem pęcherza moczowego” obala najczęstsze mity, a także prezentuje historię pana…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter