NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Wzrost wykrywanych zakażeń HCV

Eksperci zapewniają, że WZW C można wyeliminować, ale trzeba się badać. W ostatnich dwóch latach notujemy wzrost wykrywania zakażeń HCV na bardzo późnym etapie choroby. Jakie są najnowsze dane dotyczące WZW? Czy reforma POZ, dająca lekarzom rodzinnym możliwość kierowania na  badanie anty-HCV, spowoduje wzrost wykrywalności wirusa w społeczeństwie?

W kwestii wykrywalności HCV w Polsce nastąpił przełom. Od 1 lipca lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą zlecać swoim pacjentom badanie na obecność przeciwciał wirusa HCV (anty-HCV) na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperci oceniają, że wreszcie pojawiła się realna szansa na eliminację tego wirusa w Polsce. Istotne jednak jest, aby skutecznie zachęcić społeczeństwo do wykonania tychże badań. Póki co dane dotyczące zachorowań i zgonów z powodu nieleczonego lub późno wykrytego WZW są nadal alarmujące.

Niepokojące dane 

Według najnowszych światowych danych Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C powoduje ponad 1 mln zgonów rocznie, więcej niż HIV/AIDS, czy malaria. Jest ono najczęstszą przyczyną nowotworu i transplantacji wątroby, odpowiada za dwie trzecie zgonów na raka wątroby. 

W skali globalnej szacuje się, że 58 mln osób ma przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, przy czym rocznie dochodzi do około 1,5 mln nowych zakażeń. Z przewlekłym zakażeniem WZW C żyje 3,2 miliona nastolatków i dzieci.

Warto dodać, że groźnych powikłań nieleczonego WZW C można uniknąć. Obecnie stosowane terapie pozwalają wyeliminować wirusa z krwi u prawie, że wszystkich zakażonych (skuteczność 99%). Z leczenia korzystają niestety nieliczni. Powodem tego jest niska świadomość społeczna problemu, bagatelizowanie zagrożenia. Co więcej, nie ma skutecznej szczepionki przeciwko WZW C. Jedynie badanie krwi jest w stanie dostarczyć nam informacji o tym, czy jesteśmy zakażeni czy też nie. Zaszczepić możemy się jedynie w kierunku wirusa HBV.

– Każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien być przetestowany na HCV. Polacy do tej pory niezbyt chętnie chodzili na badania, ale też trzeba przyznać, że dostęp do testu anty-HCV nie był najprostszy. Nadal (pomimo wielu kampanii edukacyjnych) nie mamy takiej świadomości zagrożenia, jak w przypadku chociażby zakażenia HIV. Teraz każdy z nas może wykonać test anty-HCV po wizycie u lekarza rodzinnego. Warto skorzystać z tej możliwości, zanim nieleczone WZW C doprowadzi do marskości lub raka wątroby. Niestety nadal w szpitalach widzimy za dużo chorych w ciężkim stanie, chorych, którzy przez lata nie wiedzieli o swoim zakażeniu. – mówi ekspert, Profesor Jerzy Jaroszewicz Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Czym jest WZW?

Wirusowe zapalenie wątroby najczęściej wywoływane są przez dwa wirusy HBV i HCV. Stąd nazwa WZW B i WZW C. Wirusy zapalenia wątroby typu B i C przenoszone są głównie przez krew, do większości zakażeń dochodzi w wyniku kontaktu z krwią osoby zakażonej. Dodatkowo wirus HBV może zostać przeniesiony z matki na dziecko oraz istnieje  ryzyko przeniesienia go w trakcie kontaktów seksualnych. Każde naruszenie ciągłości tkanki przy użyciu niesterylnych narzędzi czy przyjmowanie narkotyków drogą dożylną albo donosową, są sytuacją, w której może dojść do zakażenia.

– Naprawdę, każdy z nas może być zakażony. Od 15 lat nasza Fundacja prowadzi działania mające na celu zwiększenie wykrywalności zakażonych i pomocy chorym w leczeniu. Niestety, wciąż spotykamy osoby, u których WZW wykryte zostało po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach od zakażenia, gdy wirus doprowadził do marskości albo nowotworu wątroby. Wielu chorych nie kryje poczucia ogromnego zawodu i rozgoryczenia związanego z tym, że tak długo żyli z infekcją i nikt nie zlecił tak prostego badania, które mogłoby odmienić ich losy. Dziś zrobiliby wszystko, by móc cofnąć czas. Dlatego warto wykorzystać okazję, jaką jest Światowy Dzień WZW i badać się w kierunku zakażeń wirusem HCV czy HBV. – komentuje Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei

Badania anty HCV już dostępne w POZ

Eksperci szacują, że z HCV żyje w Polsce nieco ponad 100 tysięcy osób, kolejne 500 tysięcy jest zakażonych wirusem HBV. Programy lekowe zapewniają w Polsce wszystkim bezpłatny dostęp do najnowocześniejszych terapii, które pozwalają na szybkie wyleczenie niemal wszystkich zakażonych wirusem HCV i kontrolę nad namnażaniem się wirusa u zakażonych HBV. Diagnostyka HBV od wielu lat jest dostępna u lekarza rodzinnego. 

Zachęcam do wykonania badania wszystkich tych, którzy nigdy w życiu nie testowali się na obecność wirusa HCV. Zakażony może być każdy. Zakażenie wirusem HCV przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, bądź daje takie, które nie kojarzymy z toczącym się zakażeniem. Chorzy często szukają przyczyny swoich dolegliwości. Tymczasem są to manifestacje poza wątrobowe zakażenia wirusem. Szczególnie teraz, w ostatnich dwóch latach, obserwujemy znaczny wzrost wykrywania zakażeń HCV na bardzo późnym etapie choroby, gdy doszło już do silnego uszkodzenia wątroby a nawet doprowadziło do zmian nowotworowych – dodaje Profesor Jaroszewicz

Specjaliści dodają, że wykrycie zakażenia wirusami zapalenia wątroby znacznie zwiększa szansę na uniknięcie późnych następstw zakażenia (marskości i raka wątroby). Dlatego warto badać się, a Światowy Dzień WZW to dobry pretekst, aby pomyśleć o swojej wątrobie.

Powiązane artykuły
KongresPsychologiaSystem

Dobrostan psychiczny warunkiem rozwoju

Od ponad dwóch lat świat jest dotknięty kataklizmami, których wcześniej się nie spodziewano. Mimo ogromnego postępu technologicznego, dobrobytu i szybkiego bogacenia się…
LEKARZSystem

W ciągu najbliższych 30 lat rak pochłonie biliony dolarów

Według analizy 29 nowotworów w 204 krajach, w latach 2020-2050 całkowity koszt raka dla światowej gospodarki osiągnie 25,2 biliona dolarów międzynarodowych. Z…
System

Przedlaboratoryjny etap badań nabiera znaczenia

Badania laboratoryjne są cennym źródłem informacji, służącym weryfikacji hipotezy diagnostycznej oraz kontroli postępów prowadzonego leczenia i spersonalizowanej profilaktyki schorzeń. Z trzech etapów…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *