NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Za chwilę zmiany w tajemnicy lekarskiej

Naczelna Izba Lekarska przypomina lekarzom i lekarzom dentystom o zmianach związanych z tajemnicą lekarską. Zdaniem samorządu uchwalone prawo jest złe.


fot. Unsplash

5 sierpnia 2016 weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowa regulacja w istotny sposób ograniczy zakres tajemnicy lekarskiej. W procesie legislacyjnym nie uwzględniono negatywnych opinii, jakie do sporządzonych przepisów przygotowały samorząd lekarski, Ministerstwo Zdrowia oraz Sąd Najwyższy.

Przypomnijmy, że oceny zmian prawnych dokonał w połowie lipca Maciej Hamankiewicz. Wówczas w specjalnym liście do lekarzy wyjaśniał nowe regulacje.

„Ustawa obliguje lekarza do ujawnienia na żądanie osoby bliskiej pacjentowi, który zmarł, informacji objętych tajemnicą lekarską także w sytuacji, gdy pacjent za życia wyrazi wolę, aby tym osobom informacji objętych tajemnicą lekarską nie ujawniać. To oznacza, że powinniśmy teraz informować pacjentów, że w razie ich śmierci, my lekarze będziemy zmuszeni, nawet wbrew ich woli, do ujawniania ich bliskim wszystkich informacji medycznych uzyskanych w związku z leczeniem tych pacjentów. Sytuację komplikuje konieczność zidentyfikowania, czy osoba, która po śmierci pacjenta do nas przyszła jest osobą mu bliską w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Krąg tych osób jest szeroki. Osobą bliską zgodnie z przepisami ww. ustawy jest: małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta. Nie mamy możliwości  zweryfikowania, czy osoba, która do nas przyszła jest pierwszą żoną, drugą żoną, a może nie żoną a kobietą pozostającą we wspólnym związku przez ostatnie lata itp.”- pisał w połowie lipca prezes NRL.

Zwrócił również uwagę, że tajemnica lekarska wpisana jest w etos zawodów lekarza i lekarza dentysty od początków ich istnienia, a zasada poszanowania poufności informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta, w szczególności woli pacjenta w zakresie jej udostępniania lub nieudostępniania znajduje odzwierciedlenie w treści przyrzeczenia lekarskiego oraz w treści art. 23 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który stanowi, iż lekarz ma obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej.

Jednocześnie informował, że samorząd zawodowy lekarzy przygotował stosowne wystąpienia do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta. NRL zapewnia, że będzie informował o podejmowanych działaniach, dopóki nie przyniosą one oczekiwanego efektu w postaci zmiany ustawy.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Raport 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i „Perspektywy Medycyny” 2023

Już wkrótce poznamy laureatów 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 marca 2024 roku w gmachu…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Znamy wyniki konkursu Kreatorki Zdrowia 2024 (foto)

14 marca odbył się 3. Kongres Zdrowia Kobiet, którego hasło przewodnie brzmiało: Empatia – Aktywizacja – Zaufanie. Po raz drugi wręczono nagrody…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

LISTA STU 2023: poznaj najbardziej wpływowe osoby w medycynie i ochronie zdrowia

Już po raz 21. „Puls Medycyny” ogłosił wyniki prestiżowego rankingu Lista Stu. Za najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie jury uznało prof. Macieja Banacha, a…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter