NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPoradnia

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (SM) często kojarzone jest z niepełnosprawnością fizyczną. Ale osoby z SM mogą doświadczać także objawów, które są trudne do dostrzeżenia przez otoczenie, a często wpływają znacząco na życie. Podobnie jak w przebiegu innych schorzeń neurodegeneracyjnych, konsekwencją postępu choroby mogą być zaburzenia funkcji poznawczych.

Szacuje się, że problem ten, w różnym nasileniu i stopniu, dotyczy od 40 do 70% osób z SM, a nawet umiarkowane zaburzenia funkcji poznawczych mają wpływ na jakość życia i produktywność chorych. Każdy może dbać o to, by funkcje poznawcze zachować w jak najlepszej sprawności. Takie działania są szczególne ważne u osób z SM. Chcąc wspierać osoby z SM i ich bliskich, Fundacja StwardnienieRozsiane.info opublikowała pierwszy z serii 4 poradników „Poznaj S(wój) M(ózg)” pt. „Czym są funkcje poznawcze?”.

Zaburzenia funkcji poznawczych dotyczą lub będą dotyczyły większości ludzi. To konsekwencja starzenia się organizmu i stopniowej utraty neuronów korowych. Można je obserwować jako kłopoty z pamięcią, funkcjami analitycznymi i kontrolnymi, pogarszającą się zdolnością adaptacji do nowych warunków, sytuacji i wyzwań. Niestety, w przypadkach chorób neurodegeneracyjnych czy zwyrodnieniowych mózgu, jak np. choroba Alzheimera, zmiany te przebiegają znacznie silniej i dotkliwie wpływają na jakość życia chorego.

Mogą one dotyczyć też osób młodszych, doświadczających różnego rodzaju zaburzeń i chorób psychicznych, a także zaburzeń neurorozwojowych. Zmiany te nie zawsze mają charakter trwały, a prawidłowe leczenie może przywrócić prawidłowe funkcjonowanie.

Zaburzenia funkcji poznawczych w przebiegu SM

Stwardnienie rozsiane to choroba, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych neuronów, a w konsekwencji do utraty komórek nerwowych. Choroba atakuje różne obszary w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. W zależności od lokalizacji uszkodzeń chory może doświadczać zaburzeń czuciowych, ruchowych, równowagi, nastroju oraz zaburzeń poznawczych. Te ostatnie wywołane są głównie uszkodzeniami w korze mózgowej i obszarach podkorowych. Zmiany w obszarach korowych mogą wiązać się z problemami z pamięcią, zdolnością do przewidywania, planowania, uwagą, przetwarzaniem złożonych informacji i danych, wnioskowaniem, formułowaniem myśli, rozumieniem wypowiedzi czy mową.

Jak podkreśla w poradniku „Czym są funkcje poznawcze?” jego autor, prof. Wojciech Glac, neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, „obszary mózgu odpowiedzialne za funkcje poznawcze mogą relatywnie łatwo tworzyć nowe szlaki i wzmacniać inne połączenia, dzięki czemu do pewnego stopnia mogą zapewnić utrzymanie zdolności poznawczych pomimo zmian chorobowych. Potencjał plastyczności nie jest jednak nieograniczony i w końcu pod wpływem silnych zmian lub uszkodzeń w obrębie kluczowych obszarów czy szlaków, może dojść do znacznego upośledzenia lub utraty funkcji poznawczych”.

Jak zachować swoje „JA?”

Chociaż stwardnienie rozsiane pozostaje nieuleczalną chorobą, coraz lepiej radzimy sobie z jej skutkami. Dostępny i refundowany w Polsce wachlarz wysokoefektywnych leków, pozwalających na znaczne ograniczenie postępu SM, w tym hamowanie zaniku zdolności poznawczych lub ich poprawę, pozwala dziś wielu chorym aktywnie żyć, bez konieczności rezygnowania z pasji czy pracy. Tematem pomijanym w debacie publicznej pozostają jednak wciąż zaburzenia funkcji poznawczych, a to przecież one stanowią w dużej mierze o tym, kim jesteśmy.

Rozmawiając z osobami z SM i ich bliskimi, widzimy, jak niezaopiekowanym i nieznanym szeroko tematem pozostają zaburzenia funkcji poznawczych w przebiegu stwardnienia rozsianego. Mamy nadzieję, że przygotowywane we współpracy ze specjalistami w dziedzinie neurobiologii, dietetyki klinicznej, fizjoterapii, psychologii i psychoterapii poradniki przybliżą czytelnikowi problem zaburzeń funkcji poznawczych i pokażą, że pomimo choroby możemy wpływać na własne zdrowie. Nasze poradniki to nie tylko teoria. Ich autorzy w sposób obrazowy pokazują, że codzienne wybory, tj. stosowanie się do zaleceń lekarskich, dieta, aktywność fizyczna, praca z myślami i emocjami mogą nam szkodzić lub wspierać ciało i psychikę, a tym samym w pewnym stopniu wpływać na przebieg choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane – wskazuje Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.info.

Pierwszy z serii 4 poradników Poznaj S(wój) M(ózg) jest już dostępny, a prace nad kolejnymi trwają. Temat zaburzeń funkcji poznawczych jest szeroko obecny w agendzie 5. Ogólnopolskiej Konferencji „SM – i co z tego?”, organizowanej przez Fundację StwardnienieRozsiane.info w Gdańsku, w dniach 18-19 maja 2024 roku. Udział w konferencji jest bezpłatny, a jedynym warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest wcześniejsza rejestracja poprzez stronę internetową www.smicoztego.pl. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie również drugi z serii poradników.

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *