Korzystanie z suplementów diety staje się w Polsce coraz powszechniejsze. Zachęcają telewizyjne reklamy, kolorowe ulotki, ale przede wszystkim ogólna dostępność. W samym tylko obrocie pozaaptecznym można kupić nawet kilka tysięcy różnego rodzaju środków. Czy moda na suplementację diety to rzeczywiście zdrowie i uroda? – Spożywanie preparatów zawsze powinno być konsultowane z lekarzem! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
„Łykanie” tabletek na zgrabną figurę, silne włosy, gładką skórę to w Polsce prawdziwa moda. Polacy stosując preparaty wyrównują w organizmie poziom magnezu, żelaza, czy cynku. Witaminy i minerały w tabletkach albo proszku – to dodatek do codziennych posiłków. Wiara w moc suplementów diety jest tak silna, że większość Polaków stosuje je bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
– I to jest właśnie największy błąd! Stosowanie suplementów diety powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem, a nierzadko konkretnymi badaniami, które potwierdzą niedobory witamin, czy mikroelementów. Może to dotyczyć osób prowadzących nieregularny tryb życia, nieprawidłowo się odżywiających, dorastającej młodzieży, sportowców, kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami łaknienia, odchudzających się, starszych, palaczy, nadużywających alkoholu. W ich przypadku mogą wystąpić niedobory, ale te najpierw trzeba określić. Co więcej – nasi pacjenci obarczeni są często „wielochorobowością”, co oznacza że odwiedzają gabinety różnych specjalistów. Dlatego lekarz rodzinny powinien uzyskać od chorego pełną informację o stosowanych przez niego preparatach, również suplementach, ponieważ interakcje pomiędzy lekami oraz suplementami mogą okazać się niebezpieczne dla ich zdrowia i życia! – podkreśla Bożena Janicka.
Choć nic nie wskazuje na to, by moda na suplementy szybko minęła (producenci prześcigają się w pomysłach, a kolorowe opakowania zalewają rynek – także apteki!) lekarze rodzinni proszą o rozsądek i rozwagę.
– Najlepszym sposobem na wyrównywanie niedoborów jest zdrowy styl życia, właściwa dieta, rezygnacja z używek, spokojny sen i odpowiedni ruch, najlepiej na świeżym powietrzu – podkreślają lekarze PPOZ.