NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Zbiórka dla Sudanu Południowego

David ma 3,5 roku i waży 9 kilogramów. Tyle, ile z reguły 12 miesięczne dziecko. Chłopiec jest jednym z pacjentów ośrodka dożywiania w Gordhim. Takich dzieci jak on są tysiące. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej ogłasza zbiórkę pieniędzy na specjalistyczną, wysokoenergetyczną żywność ratującą życie i zdrowie niedożywionych dzieci.

Organizacja apeluje o wpłaty na: pcpm.org.pl/sudan. Akcję PCPM wspiera Wirtualna Polska.

W ośrodku w Gordhim każdego dnia zjawiają się matki szukające ratunku dla swoich maluchów. Bez naszej pomocy dzieci mogą nie przeżyć kolejnych miesięcy.

– Koszt jednej porcji wysokokalorycznej żywności to zaledwie 2,49 zł. David i inne dzieci potrzebują trzech takich porcji dziennie – wylicza dr Wojciech Wilk, Prezes PCPM. – Oprócz tego, potrzebne są leki. Pomoc kierujemy w konkretne miejsce, do ośrodka w Gordhim, z którym Fundacja współpracuje od lat – dodaje.

W Sudanie Południowym zabrakło jedzenia. 7 mln ludzi, czyli połowa ludności tego kraju, może umrzeć z głodu.Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że Aweil East, region, w którym znajduje się ośrodek, to epicentrum kryzysu żywnościowego. W promieniu 50 km od Gordhim głoduje 400 tys. osób. Fundacja za zebrane środki zakupi dla dzieci saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które składa się z cukru, mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, witamin i suplementów, przypominające konsystencją masło orzechowe. Ta specjalna terapeutyczna żywność najskuteczniej pomoże cierpiącym na długotrwałe niedożywienie najmłodszym mieszkańcom kraju.

– Przez pięć dni w tygodniu w ośrodku dożywiania w Gordhim prowadzone są badania kwalifikacyjne do programu dożywania. W ciągu ostatnich dwóch lat trwania projektu wieść o centrum dożywiania rozniosła się w całym regionie. W zależności od pory roku na badania przychodzi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób dziennie. Każdy rodzic może przyprowadzić tu swoje dzieci – opowiada Kamil Ewertowski, który niedawno odwiedził wspierany przez PCPM ośrodek. Kryteriami, na podstawie których przyznawane jest wsparcie żywnościowe są waga, wzrost i obwód ramienia, czyli tak zwany MUAC (Mid-Upper Arm Circumference). Udział w badaniu jest bezpłatny, a w jego trakcie prowadzona jest krótka lekcja dla rodziców, jak nie dopuścić do zakażenia układu pokarmowego. Przypominane są podstawowe zasady higieny i zdrowej obróbki jedzenia. Osoby zakwalifikowane otrzymują voucher, który w dniu dystrybucji wymieniany jest na saszetki z wysokoenergetyczną żywnością. Dystrybucja odbywa się raz w tygodniu w czwartek popołudniu, choć – jak opowiada Kamil Ewertowski – kolejka ustawia się już w południe.

Prosty ratunek

Jedna saszetka żywności o wadze 155 gramów kosztuje 2,49zł. Trzy takie paczki dziennie przez dwa tygodnie ratują dziecko przed śmiercią głodową. Kuracja jednego dziecka kosztuje więc 105 zł.

Fundacja PCPM i Wirtualna Polska apelują do Polaków o pomoc. Tak niewiele trzeba, aby ocalić ludzkie życie. Wejdź: pcpm.org.pl/sudan

#SudanGłoduje #KonkretneMiejsce #KonkretnaPomoc

Powiązane artykuły
PACJENTPoradniaPsychologia

Przygotuj się na zmianę: w drodze do celu bywa różnie

Robienie postanowień i snucie planów jest piękne. Zdecydowanie trudniejsza jest ich realizacja. Aby zwiększyć szansę powodzenia, trzeba mieć świadomość, że proces dochodzenia…
PACJENTPoradnia

Przepuklina pępkowa – to warto wiedzieć

Dwie najczęstsze przepukliny u dzieci to przepuklina pachwinowa i pępkowa. Ta druga jest zazwyczaj bezbolesna i niegroźna. Często zamyka się sama, bez…
PACJENTPoradnia

RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy

Znacząco rośnie liczba zachorowań na RSV. Jak podaje Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, w styczniu br. zgłoszonych zachorowań na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter