NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Zbiórka dla Sudanu Południowego

David ma 3,5 roku i waży 9 kilogramów. Tyle, ile z reguły 12 miesięczne dziecko. Chłopiec jest jednym z pacjentów ośrodka dożywiania w Gordhim. Takich dzieci jak on są tysiące. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej ogłasza zbiórkę pieniędzy na specjalistyczną, wysokoenergetyczną żywność ratującą życie i zdrowie niedożywionych dzieci.

Organizacja apeluje o wpłaty na: pcpm.org.pl/sudan. Akcję PCPM wspiera Wirtualna Polska.

W ośrodku w Gordhim każdego dnia zjawiają się matki szukające ratunku dla swoich maluchów. Bez naszej pomocy dzieci mogą nie przeżyć kolejnych miesięcy.

– Koszt jednej porcji wysokokalorycznej żywności to zaledwie 2,49 zł. David i inne dzieci potrzebują trzech takich porcji dziennie – wylicza dr Wojciech Wilk, Prezes PCPM. – Oprócz tego, potrzebne są leki. Pomoc kierujemy w konkretne miejsce, do ośrodka w Gordhim, z którym Fundacja współpracuje od lat – dodaje.

W Sudanie Południowym zabrakło jedzenia. 7 mln ludzi, czyli połowa ludności tego kraju, może umrzeć z głodu.Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że Aweil East, region, w którym znajduje się ośrodek, to epicentrum kryzysu żywnościowego. W promieniu 50 km od Gordhim głoduje 400 tys. osób. Fundacja za zebrane środki zakupi dla dzieci saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które składa się z cukru, mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, witamin i suplementów, przypominające konsystencją masło orzechowe. Ta specjalna terapeutyczna żywność najskuteczniej pomoże cierpiącym na długotrwałe niedożywienie najmłodszym mieszkańcom kraju.

– Przez pięć dni w tygodniu w ośrodku dożywiania w Gordhim prowadzone są badania kwalifikacyjne do programu dożywania. W ciągu ostatnich dwóch lat trwania projektu wieść o centrum dożywiania rozniosła się w całym regionie. W zależności od pory roku na badania przychodzi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób dziennie. Każdy rodzic może przyprowadzić tu swoje dzieci – opowiada Kamil Ewertowski, który niedawno odwiedził wspierany przez PCPM ośrodek. Kryteriami, na podstawie których przyznawane jest wsparcie żywnościowe są waga, wzrost i obwód ramienia, czyli tak zwany MUAC (Mid-Upper Arm Circumference). Udział w badaniu jest bezpłatny, a w jego trakcie prowadzona jest krótka lekcja dla rodziców, jak nie dopuścić do zakażenia układu pokarmowego. Przypominane są podstawowe zasady higieny i zdrowej obróbki jedzenia. Osoby zakwalifikowane otrzymują voucher, który w dniu dystrybucji wymieniany jest na saszetki z wysokoenergetyczną żywnością. Dystrybucja odbywa się raz w tygodniu w czwartek popołudniu, choć – jak opowiada Kamil Ewertowski – kolejka ustawia się już w południe.

Prosty ratunek

Jedna saszetka żywności o wadze 155 gramów kosztuje 2,49zł. Trzy takie paczki dziennie przez dwa tygodnie ratują dziecko przed śmiercią głodową. Kuracja jednego dziecka kosztuje więc 105 zł.

Fundacja PCPM i Wirtualna Polska apelują do Polaków o pomoc. Tak niewiele trzeba, aby ocalić ludzkie życie. Wejdź: pcpm.org.pl/sudan

#SudanGłoduje #KonkretneMiejsce #KonkretnaPomoc

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter