NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Kongres

Zdrowie jest naszym kapitałem

Kongres „Zdrowie Polaków” to wydarzenie, które do dyskusji na temat zdrowia włączyło wszystkie środowiska – przedstawicieli ministerstw i urzędów państwowych, wybitnych naukowców, ekspertów z różnych dziedzin medycyny, a także ekonomistów, przedstawicieli uczelni oraz organizacji pacjentów. Jego cele i zadania przypominał po ubiegłorocznych obradach, które z powodów obostrzeń sanitarnych odbyły się online, prof. Henryk Skarżyński, organizator i gospodarz Kongresu.

 Idea zorganizowania Kongresu poświęconego zdrowiu Polaków narodziła się w 2019 r. w środowisku związanym z Komitetem Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, a następnie z Radą Główną Instytutów Badawczych, licznymi uniwersyteckimi zespołami ekspertów i organizacjami pozarządowymi. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z jak trudną rzeczywistością będą się mierzyć nie tylko lekarze czy naukowcy, ale i każdy z nas. To na nas, liderach, często ludziach sukcesu, przedstawicielach różnych specjalności spoczywa dziś szczególna odpowiedzialność, z której środowisko medyczne zdaje egzamin dojrzałości. Tego samego oczekujemy zarówno od społeczeństwa, jak i władz wszystkich szczebli.

Kiedy przed rokiem w imieniu organizatorów i Rady Programowej otwierałem 1. Kongres „Zdrowie Polaków”, jednym z głównych jego celów było przedstawienie szerokiej opinii społecznej osiągnięć polskiej medycyny – na poziomie krajowym, europejskim i światowym. Wydarzenie to miało zwiększyć zaufanie do tych, którzy – niekiedy w bardzo trudnych warunkach – osiągnęli i osiągają naprawdę dużo. Jednocześnie zwracałem uwagę na istotne, zauważalne dysproporcje pomiędzy oceną polskiej medycyny a krajową ochroną zdrowia i prezentowanym niezadowoleniem Polaków. Drugim najważniejszym celem Kongresu było zwrócenie uwagi każdemu z nas, aby systematycznie się badał i dbał o swoje zdrowie, realizował znane wytyczne, rekomendacje i wszelkie zalecenia specjalistów. W 2020 roku celem większości wystąpień było w pierwszej kolejności przekazanie cennych wskazówek, jak dbać o zdrowie w trudnym czasie pandemii, jakie są zalecenia dla pracowników ochrony zdrowia oraz dla każdego obywatela, które wynikają z aktualnego zagrożenia COVID-19.

Otwierając II Kongres, prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP, poparł nasze działania życzeniami: „Oby owoce tego kongresu przysłużyły się temu, aby polski system ochrony zdrowia był lepszy, sprawniejszy, aby ludzie w nim pracujący mieli satysfakcję (…) a nam wszystkim, jako pacjentom, życzę, abyśmy w naszej ukochanej ojczyźnie czuli się coraz bardziej bezpieczni zdrowotnie”. To ważne dla nas wszystkich przesłanie. W specjalnym liście otrzymanym od Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który podczas uroczystego otwarcia Kongresu odczytała Magdalena Beyer, Doradca Sekretarza Stanu w KPRM, znalazło się wiele życzliwych słów skierowanych do nas wszystkich: „Zdrowie Polaków to dziś najpilniejsze i najbardziej aktualne zagadnienie. Dziękuję organizatorom drugiego już kongresu odbywającego się pod tym hasłem. Wszystkim uczestnikom (…) pragnę przekazać pozdrowienia i zapewnienie o moim szacunku”. Te życzenia są dla nas wielkim wsparciem. II Kongres „Zdrowie Polaków” był nam potrzebny, bo chorujemy i potrzebujemy wiedzy, jak się leczyć, niezależnie od tego, co każdego dnia przynosi pandemia. Ten Kongres był inny niż te, które organizowaliśmy w przeszłości, ale bardzo liczna grupa naukowców, ekspertów z różnych dziedzin oraz współorganizatorów paneli w czołowych ośrodkach uniwersyteckich w Polsce uznała, że powinien się odbyć.

Zdrowie jest naszym największym kapitałem, dlatego z żelazną konsekwencją musimy budować postawy prozdrowotne wśród Polaków. Do działań w tym zakresie należy bardzo usilnie włączać: ekspertów, towarzystwa naukowe, organizacje pozarządowe, organizacje pacjentów. Cieszę się zatem, że w dotychczasowych obradach nie zabrakło nikogo – żadnego pokolenia, żadnego środowiska, żadnej grupy społecznej i wielu autorytetów.

Powiązane artykuły
Kongres

Telemedycyna – czy tylko nowe narzędzie, czy zmiana paradygmatów?

pod patronatem Komisji Telemedycyny Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Moderatorzy: prof. Grzegorz Opolski,…
Kongres

Aplikacje mobilne w medycynie

Od ponad dekady aplikacje mobilne rewolucjonizują świat oraz w znaczący sposób wpływają na otaczającą rzeczywistość. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, jakie oferują, są…
Kongres

Profilaktyka w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa dotyczy do 100 proc. populacji, oczywiście z różnym tempem i nasileniem rozwoju zmian, jednak proces zwyrodnieniowy jest postępujący i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *