NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarzAktualnościLEKARZPACJENT

Znamy Laureatów tegorocznej Listy Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie

W dniu 28 lutego 2023 r. odbyła się jubileuszowa gala plebiscytu Listy Stu – już po raz 20. redakcja „Pulsu Medycyny” zaprezentowała sylwetki lekarzy, którzy mieli największy wpływ na rozwój polskiej medycyny. Prof. Henryk Skarżyński – dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, członek korespondent PAN, członek założycielem Światowego Forum Słuchu przy WHO, po raz trzeci w historii plebiscytu został uznany przez kapitułę za osobę najbardziej wpływową w polskiej medycynie. Na wysokim 15. miejscu znalazł się także prof. Piotr H. Skarżyński, zastępca kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych IFPS, dyrektor ds. nauki i rozwoju Instytutu Narządów Zmysłów, asystent dydaktyczny w Zakładzie Niewydolności Serca i Rehabilitacji Kardiologicznej WUM; członek współzałożyciel World Hearing Forum przy World Health Organization. Plebiscyt jest podsumowaniem osiągnięć, którymi w danym roku wyróżniły się nominowane osoby w różnych dziedzinach medycyny i systemu ochrony zdrowia.

– Doskonale pamiętamy, jak kształtowała się lista w czasach pandemii.- mówiła Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna „Pulsu Medycyny” – Szczególnie zauważane były osoby, które z racji swojej specjalności czy pełnionej funkcji wykazywały się aktywnością na tym polu. Bywa, że czasy kształtują bohaterów. W minionym roku osiągnięcia zawodowe naszych laureatów przeplatają się z działalnością związaną z organizacją pomocy rannym i uchodźcom z Ukrainy. Ostatnie lata wyraźnie pokazały jednak, że dla ostatecznej oceny nie bez znaczenia są wydarzenia, sytuacja społeczna, ekonomiczna czy historyczna podsumowywanego roku. – dodała red. M. Konaszczuk.

– Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i artystyczna przeplatały się wzajemnie. – podsumował prof. Henryk Skarżyński. – Przede wszystkim był to rok, w którym na forum światowym, europejskim i krajowym przedstawiłem udokumentowany wkład w globalny rozwój nauki i medycyny w obszarze reprezentowanych przeze mnie specjalności, tj. otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii oraz otolaryngologii dziecięcej. Odnosiło się to do trzech niezwykle ważnych dla mnie osobiście rocznic, które odzwierciedlają mój faktyczny wpływ na rozwój komunikacji międzyludzkiej, co jest podstawą rozwoju współczesnych społeczeństw świata: 30. rocznicy rozpoczęcia leczenia głuchoty w Polsce; 25. rocznicy przedstawienia w Nowym Jorku nowej strategii zastosowania implantów ślimakowych nie tylko w całkowitej głuchocie; 20. rocznicy przeprowadzenia pierwszych w świecie operacji częściowej głuchoty – dodał prof. Henryk Skarżyński.

Prof. Piotr H. Skarżyński, który po raz piąty znalazł się w tym zaszczytnym gronie podkreślał, że to szczególne wyróżnienie odbiera jako wielki sukces całego zespołu, z którym pracuje w Polsce i w innych krajach Europy, w Azji oraz Afryce. – Dziękuję mojemu zespołowi, który liczy 630 profesjonalistów oddanych pacjentom. Cieszę się, że możemy wdrażać i promować osiągnięcia polskiej otolaryngologii w kraju i na świecie oraz jest ona doceniana nie tylko przez pacjentów, ale i przez szerokie gremium – podkreślał prof. Piotr H. Skarżyński.

Za osobę mającą największy pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce jury po raz drugi uznało Macieja Miłkowskiego, wiceministra zdrowia odpowiedzialnego m.in. za Departament Polityki Lekowej i Farmacji, Departament Budżetu i Finansów, Departament Zdrowia Publicznego w zakresie uzależnień, Departament Lecznictwa w zakresie taryfikacji świadczeń oraz nadzór nad działalnością Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Instytutu Leków.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *