NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Nadciśnienie tętnicze dotyka już dzieci!

Badania epidemiologiczne prowadzone w wielu krajach, w tym również w Polsce, wskazują na gwałtowne zwiększanie się liczby dzieci i młodzieży z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego. Zazwyczaj nadciśnienie u dziecka współistnieje z nadmierną masą ciała i jest skutkiem zbyt małej aktywności fizycznej i nieprawidłowej diety.

Prof. dr hab. med. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM zwraca uwagę, że pomiar ciśnienia tętniczego u dziecka powinien być integralną część badania lekarskiego podczas każdej, tzw. „bilansowej” wizyty w przychodni. Taki pomiar powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku u dzieci powyżej 3 roku życia. Jest to ważne, ponieważ wysokość ciśnienia tętniczego w dzieciństwie ma duże znaczenie dla kształtowania się jego wartości w późniejszych latach. Wysokie ciśnienie krwi u dziecka przepowiada rozwój u niego trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości.
Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Sposoby na bruksizm

Nieświadome zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki spowodowane napięciem i stresem. Jak sobie z tym radzić? Podstawa to być świadomym problemu. Ta ciągła…
PACJENTPoradnia

Kaszel 100-dniowy, czyli niebezpieczny krztusiec

To choroba wywołana przez Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kaszel jest zwykle tak…
PACJENTPoradnia

Owsianki na zdrowie i brak czasu

Czy Polakom brakuje czasu na jedzenie? Blisko dwie trzecie ankietowanych* przyznaje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu pomija jeden z trzech głównych…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter