NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Krztusiec powraca

Rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Na Mazowszu odnotowano aż 19 zachorowań, w tym 9 przypadków zachorowań w Warszawie.

Zdaniem epidemiologów choroba powraca, gdyż nie wykonuje się szczepień przypominających u nastolatków, nie wykonuje się także szczepień przypominających przeciw tej chorobie u dorosłych, fot. pixabay.com

Zdaniem epidemiologów choroba powraca, gdyż do 2016 roku kiedy to wprowadzono szczepionki u 14-latków nie wykonywano szczepień przypominających u nastolatków. Nie wykonuje się także szczepień przypominających przeciw chorobie u dorosłych, mimo włączenia tego szczepienia do grupy szczepień zalecanych.

Przyczyną może być także przejście ze szczepionek komórkowych na łagodniejsze, bezkomórkowe. Szczepienia komórkowe zapewniają o kilka lat dłuższą odporność, ale wywołują więcej reakcji poszczepiennych niż bezkomórkowe, której działanie wygasa jednak po 5–8 latach od ostatniej dawki.
Zdarzają się też kłopoty, a nawet kilkumiesięczne przestoje w regularnych dostawach szczepionek od koncernów farmaceutycznych zarówno tych dla dzieci w wieku 6 lat, jak i DTPa dla dzieci w pierwszym i drugim roku życia.

Krztusiec, zwany potocznie kokluszem, jest chorobą układu oddechowego wywoływaną przez bakterię nazywaną pałeczką krztuśca (Bordetella pertussis). Jest to choroba, która szybko się rozprzestrzenia, dlatego też łatwo dochodzi do przenoszenia zakażenia na osoby z otoczenia chorego, np. członków rodziny, dzieci przebywające w żłobkach, przedszkolach, szkołach czy też personel medyczny. Wśród typowych objawów krztuśca wyróżnia się przede wszystkim trwający co najmniej 2 tygodnie męczący kaszel. Krztusiec bywa szczególnie niebezpieczny w grupie najmłodszych dzieci, zwłaszcza u niemowląt mogąc powodować (napadowe zaburzenia oddychania, a nawet bezdech; może również dojść do ciężkiego, powikłania krztuśca – encefalopatii).

Krztusiec jest powszechnie traktowany jako choroba wieku dziecięcego, i zbyt rzadko rozpoznawany u dorosłych. Na każdym etapie choroby krztusiec z uwagi na zaraźliwość leczy się odpowiednio długo antybiotykami.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Genetyka wspiera diagnostykę i leczenie onkologiczne

Rozwój diagnostyki molekularnej daje możliwość lepszego poznania oraz określenia biologii danego nowotworu. Wiedza ta coraz częściej pozwala na personalizację leczenia i dobranie…
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter