NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjePoradnia

Na Mazowszu przeszczepiają już komórki macierzyste dzieciom

Pierwszą w historii WUM autologiczną transplantację komórek macierzystych u dziecka przeprowadzono w Katedrze i Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii WUM, kierowanej przez prof. Michała Matysiaka. W sierpniu uruchomiono tam pierwszy na Mazowszu oddział transplantacji komórek macierzystych u dzieci. Do tej pory wykonano dwa przeszczepy autologiczne, a do końca roku w planach są kolejne trzy. 

Katedra i Klinika Pediatrii Hematologii i Onkologii WUM mieści się w budynku Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, przy ul. Żwirki i Wigury. Nowo otwarty oddział przeszczepiania szpiku, kierowany przez dr hab. n med. Iwonę Malinowską, jest pierwszym oddziałem transplantacji szpiku na Mazowszu i jedynym w północno-wschodniej i centralnej części Polski. Na oddziale transplantologii znajduje się: 5 stanowisk przeszczepowych oraz
3 łóżka w pracowni aferez i pokoju przygotowawczym. W wyposażeniu w najnowszą aparaturę medyczną oddział wspomogła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ofiarując aparaty do aferezy i fototerapii. Pozostały sprzęt zakupił Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Otwarcie oddziału było możliwe dzięki powstaniu nowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz wsparciu zarówno władz Rektorskich WUM, całej Dyrekcji Szpitala, pomocy merytorycznej Kliniki Chorób Wewnętrznych, Hematologii i Onkologii WUM oraz Banku Komórek Krwiotwórczych i Krwi Pępowinowej, a także osobistego zaangażowania i pomocy udzielonej przez prof. Wiesława W. Jędrzejczaka i dr. hab. Grzegorza Basaka – kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Uruchomienie oddziału transplantacji komórek macierzystych u dzieci jednocześnie zainaugurowało działalność Pododdziału Klinicznego Przeszczepienia Szpiku, który to dołączył do grona 5 oddziałów transplantacyjnych w Polsce mieszczących się w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Bydgoszczy i Krakowie.

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. n med. Michał Matysiak, Dr hab. n .med. Iwona Malinowska, Dr n .med. Michał Romiszewski, Mgr Joanna Urbańczyk (pielęgniarka) stoi z przodu, lek. Katarzyna Smalisz

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter