NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Odra rozprzestrzenia się w Europie

Epidemie odry w Europie spowodowały 35 zgonów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ostatnio z powodu odry zmarł 6-letni chłopiec z Włoch, gdzie od czerwca 2016 roku odnotowane zostały 3300 przypadki zachorowania na odrę i 2 zgony. Z powodu odry nastąpiło 31 zgonów w Rumunii, 1 w Niemczech i 1 w Portugalii.

WHO apeluje, aby dziecko uprawnione do szczepienia, otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko odrze. Natomiast dorośli, którzy nie są w pełni uodpornieni, również powinni poddać się szczepieniu. fot. pixabay.com

Dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO w Europie jest zaniepokojona sytuacją. Uważa, że śmierć w wyniku choroby, na którą można się zaszczepić, jest niedopuszczalną tragedią. Niepokój budzi również fakt, że mimo dostępności taniej, bezpiecznej i skutecznej szczepionki, odra pozostaje główną przyczyną zgonów wśród dzieci. Priorytetem jest współpraca z organami ds. zdrowia w europejskich krajach dotkniętych odrą, aby kontrolować jej ogniska i utrzymać wysoki poziom szczepień wśród wszystkich grup ludności.

Region europejski działa w kierunku eliminacji odry. 37 państwo udało się przerwać transmisję endemiczną zgodnie z oceną Regionalnej Komisji Weryfikacyjnej ds. Odry i Eliminacji Róży w 2015 r. Jednak pozostają miejsca pozwalające rozprzestrzeniać się wysoce zakaźnemu wirusowi wśród osób, które zdecydowały się nie szczepić, nie mają równego dostępu do szczepień bądź ze względów zdrowotnych nie mogą zostać zaszczepione.

WHO apeluje, aby dziecko uprawnione do szczepienia, otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko odrze. Natomiast dorośli, którzy nie są w pełni uodpornieni, również powinni poddać się szczepieniu.

Źródło: http://www.euro.who.int

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Genetyka wspiera diagnostykę i leczenie onkologiczne

Rozwój diagnostyki molekularnej daje możliwość lepszego poznania oraz określenia biologii danego nowotworu. Wiedza ta coraz częściej pozwala na personalizację leczenia i dobranie…
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter