NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Antybiotyki a choroby reumatoidalne

U dzieci leczonych antybiotykami wykryto blisko dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – donoszą na łamach Pediatrics amerykańscy badacze.

fot. „Newborn Examination 1967” by Nevit Dilmen – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Blisko jedna czwarta przepisywanych dzieciom antybiotyków ordynowana jest niepotrzebnie. Co więcej nadmierna ekspozycja na antybiotyki może nieść za sobą poważne konsekwencje – dowodzą badania naukowe.

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane blisko 450 tys. dzieci zarejestrowanych w bazie The Health Improvement Network (THIN). W grupie tej u 152 pacjentów rozpoznano młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, które po wnikliwej analizie m.in. rozwoju innych chorób autoimmunologicznych oraz historii leczenia (tj. liczby przebytych zakażeń poddawanych antybiotykoterapii), powiązano z przyjmowanymi w przeszłości antybiotykami. Badacze, którzy koordynowali prace nad projektem, przyznali, iż większość przypadków dotyczyła infekcji górnych dróg oddechowych. Co więcej nie znaleziono korelacji, która wskazywałaby, że leczenie środkami przeciwwirusowymi oraz przeciwgrzybiczymi może wpływać na rozwój młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Jest to istotne, gdyż dzieci chorujące na MIZS mają słabiej pracujący układ immunologiczny, w efekcie częściej zapadają na infekcje bakteryjne co powoduje w efekcie konieczność stosowania antybiotyków.

Źródło: Antibiotic Exposure and Juvenile Idiopathic Arthritis: A Case–Control Study Pediatrics peds.2015-0036; published ahead of print July 20, 2015, doi:10.1542/peds.2015-0036 

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter