NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Cukrzyca ciążowa nie musi podlegać progresji

Aktywność fizyczna może być skuteczną metodą ograniczenia progresji z cukrzycy ciążowej do cukrzycy typu 2 – przekonują naukowcy na łamach internetowego wydania czasopisma JAMA Internal Medicine.

Zachowanie aktywności w trakcie i po ciąży przynosi wymierne korzyści zdrowotne – przekonują naukowcy. fot. Flickr

Amerykańsko-duński zespół badaczy przeanalizował znaczenie aktywności fizycznej w historii zdrowia kobiet, u których w okresie ciąży wystąpiła cukrzyca ciążowa. Do analizy włączono 4554 uczestniczek badania kohortowego Nurses’ Health Study II, które przebyły cukrzycę ciążową. Dane zbierano w latach 1991, 1997, 2001 oraz 2005.

W trakcie 59 287 osobo-lat obserwacji udokumentowano 635 przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2. Odkryto, że każdy wzrost aktywności fizycznej wpływa na obniżenie ryzyka progresji cukrzycy ciążowej w cukrzycę typu 2. Każde zwiększenie umiarkowanie nasilonej aktywności fizycznej o 100 min tygodniowo było związane z 9 proc. niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Zwiększenie czasu poświęcanego na ruch o 150 min tygodniowo wiązało się z aż 47 proc. niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Kaszel 100-dniowy, czyli niebezpieczny krztusiec

To choroba wywołana przez Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kaszel jest zwykle tak…
PACJENTPoradnia

Owsianki na zdrowie i brak czasu

Czy Polakom brakuje czasu na jedzenie? Blisko dwie trzecie ankietowanych* przyznaje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu pomija jeden z trzech głównych…
PACJENTPoradnia

Fakty i mity o raku pęcherza moczowego

Fundacja Onkologiczna Życie z Rakiem w ramach kampanii edukacyjnej „Życie z rakiem pęcherza moczowego” obala najczęstsze mity, a także prezentuje historię pana…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter