NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Depresja nastolatka to nie bunt młodzieńczy

Szacuje się, że nawet u 20% młodych osób, przed ukończeniem 18 lat wystąpią zaburzenia depresyjne, a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby. Czasem trudno jest odróżnić ją od buntu młodzieńczego, tymczasem wiąże się z nią wiele niebezpieczeństw, a najgroźniejszym jest ryzyko podjęcia próby samobójczej przez nastolatka.

Ponieważ objawy depresji wśród nastolatków często bywają niecharakterystyczne i różnią się od tych występujących u dorosłych, są mylone z buntem młodzieńczym, będącym naturalnym etapem procesu dojrzewania. W efekcie istnieje ryzyko, że zostaną zlekceważone przez nastolatków, którzy nie są często świadomi zmian, które w nich zachodzą, ale też przez dorosłych, którzy nie wiedzą, że te zmiany w zachowaniu dziecka powinny wzbudzić ich niepokój, szczególnie jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.

Przede wszystkim na rodzicach leży największa odpowiedzialność za budowanie od najmłodszych lat więzi z dzieckiem, bycia blisko niego, aby czuło się bezpieczne i ważne, aby wiedziało, że z każdym problemem może się zwrócić do mamy czy taty, i że jego problem zostanie poważnie potraktowany. Daje to dużą szansę na możliwie najwcześniejsze wykrycie niepokojących objawów depresji, mądre wsparcie w chorobie, a nawet jej zapobieganie.

NASTOLETNIA DEPRESJA – realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia

Niestety trzeba mieć świadomość, że zbagatelizowana depresja może doprowadzić u nastolatka nawet do zachowań autodestrukcyjnych jak samookaleczanie czy głodzenie, a więc do głośnego – choć z pozoru cichego, apelu o pomoc. Jeśli go nie zauważymy konsekwencje mogą być nieodwracalne kiedy dziecko zdecyduje się podjąć próbę samobójczą – zaznacza dr n. med. Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W samym roku 2016 w Polsce 481 nastolatków podjęło próby samobójcze, w tym 161 ze skutkiem śmiertelnym.

NASTOLETNIA DEPRESJA – choroba, w której na każdym etapie ważne jest wsparcie bliskich

Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Jest to też problem, który dotyczy nie tylko osób bezpośrednio dotkniętych chorobą, ale także ich rodziców, bliskich i przyjaciół. To oni, będąc najbliżej młodej osoby, znając ją od lat, miesięcy są w stanie zauważyć nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu. Oczywiście gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

Prawda jest taka, że każda niepokojąca zmiana w zachowaniu dziecka powinna zwrócić uwagę rodzica oraz nauczyciela. To właśnie dorośli z najbliższego otoczenia mogą najbardziej pomóc osobie chorej na depresję. Jednak ważne jest aby wpierali ją mądrze – zaznacza dr n. med. Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

NASTOLETNIA DEPRESJA – warto wiedzieć jak mądrze wspierać w chorobie i gdzie szukać pomocy

Na stronie kampanii www.forumprzeciwdepresji.pl dostępne są filmy edukacyjne przedstawiające historie nastolatek, które chorowały na depresję, komentarze ekspertów oraz poradniki dla nastolatków i rodziców oraz poradnik metodyczny ze scenariuszem lekcji dla nauczycieli. Znajdują się w nich praktyczne wskazówki jak rozpoznać depresję u nastolatka, jak mądrze wspierać w chorobie czy jak rozmawiać o depresji z młodymi ludźmi.

Na stronie kampanii znajduje się również aktualna mapa punktów pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ważne telefony zaufania dedykowane nastolatkom i ich bliskim.

– Kampania Forum Przeciw Depresji to 12 lat doświadczeń i bycia blisko osób, które z chorobą zmagają się na co dzień lub ich bliskich. Prowadząc na bieżąco profil kampanii na facebooku czy forum na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl, widzimy, że problem depresji wśród nastolatków jest coraz powszechniejszy. Z roku na rok dostajemy coraz więcej sygnałów i wiadomości od osób w wieku 15-17 lat z prośbą o wsparcie i pomoc. Z każdym miesiącem z Antydepresyjnego Telefonu, który działa przez cały rok, korzysta też coraz więcej osób – podkreśla Katarzyna Urbańska, z firmy Servier Polska, która jest organizatorem kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji. Mamy świadomość, jak ważna i potrzebna jest rozmowa ze specjalistą, uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania czy dowiedzenie się jak można pomóc osobie bliskiej, u której podejrzewamy depresję. Dlatego niezmiennie od lat stwarzamy okazję do tego aby z takiej możliwości mógł skorzystać każdy, kto tylko czuje taką potrzebę – dodaje Urbańska.

W ramach tegorocznej edycji kampanii Forum Przeciw Depresji organizatorzy zaplanowali również szereg aktywności umożliwiających bezpłatne konsultacje i możliwość anonimowej rozmowy ze specjalistami – lekarzem psychiatrą lub psychologiem.3 Każdy kto będzie chciał z nich skorzystać, będzie miał do wyboru:

  • rozmowę telefoniczną
  • rozmowę poprzez czat
  • bezpośrednie spotkanie ze specjalistą

ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI

21 lutego (środa) godz. 16.00-20.00

22 lutego (czwartek) godz. 16.00-20.00

23 lutego (piątek) godz. 16.00-20.00

Tel.: 22 594 91 00 / dyżuruje lekarz psychiatra

Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Zadzwoń!

Telefon jest też czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00

CZAT ZE SPECJALISTĄ – PSYCHIATRĄ I PSYCHOLOGIEM

23 lutego (piątek) godz. 16.00-20.00

www.forumprzeciwdepresji.pl / odpowiada lekarz psychiatra

Masz pytanie albo problem, o którym chciałbyś porozmawiać? A może to ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia? Zapraszamy na stronę na spotkanie z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem.

DZIEŃ OTWARTY / BEZPŁATNE KONSULTACJE ZE SPECJALISTĄ

23 lutego (piątek) godz. 16.00-19.00

Bezpośrednie konsultacje ze specjalistami – lekarzem psychiatrą i psychologiem dla pacjentów i ich bliskich.

Studio Focusowe ATENA

Al. Jana Pawła II 61, lok. 79 (4 klatka, 4 piętro), Warszawa

KAMPANIA FORUM PRZECIW DEPRESJI JEST RÓWNIEŻ PARTNEREM MEDIALNYM WYSTAWY „USKRZYDLENI. (NIE) WIDZIALNA DEPRESJA”

To wystawa prac zdjęciowych fotografów z całej Polski, przedstawiających różne oblicza depresji u nastolatków. Wszystkie osoby zaangażowanie w wystawę to osoby młode – zarówno fotografowie, modele przedstawieni na zdjęciach, ale także organizatorzy oraz osoby biorące udział w promocji wydarzenia. Depresja może dotknąć każdego z nas, również osoby młode – i nie jest to powód do wstydu!

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 marca o godzinie 18:00 w Domu Kultury Śródmieście

(ul. Smolna 9, Warszawa).

Wystawa będzie dostępna do 15 marca w Domu Kultury Śródmieście w godzinach 10:00-21:00.
Zapraszamy!

1 Kalinowska S., Nitsch K., Duda P., Trześniowska-Drukała B., Samochowiec J.; Depresja u dzieci i młodzieży – obraz kliniczny, etiologia, terapia, 2013

2 https://pediatria.mp.pl/choroby/psychiatria/81302,zaburzenia-depresyjne-u-dzieci-i-mlodziezy

3 Rozmowa ta nie zastąpi regularnej wizyty u lekarza specjalisty, ale może być ważnym pierwszym krokiem w leczeniu depresji.

 

Powiązane artykuły
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
PACJENTPoradnia

Małe wielkie pragnienia i wiara w lepsze jutro

Za drzwiami szpitalnych sal codzienność obfituje w trudne momenty, ale także pełne wzruszeń, ciepła i wsparcia. Każdy dzień przynosi nowe historie: te…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter