Najnowsze dane Centrum Zdrowia Publicznego na Ukrainie podają, że od początku 2018 roku na odrę zachorowało 45 tysięcy osób. Piętnaście osób zmarło, w tym jedenaścioro dzieci.
Najwięcej zachorowań odnotowano w obwodach: lwowskim – 10 232 zachorowań, iwano-frankowskim – 4 828 zachorowań, zakarpackim – 4,289 zachorowań, tarnopolskim – 3 060 zachorowań, kijowskim – 2780 zachorowań, czerniowieckim – 2759 zachorowań.
Ostatnie zachorowania epidemiczne dotyczącą dzieci w wieku 5-9 lat, które nie otrzymały drugiej dawki szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce i nie rozwinęły odpowiedzi poszczepiennej. Dane z 1 listopada 2018 roku wskazują, że stan zaszczepienia szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce wynosi 76,1% dla 1 dawki szczepionki oraz 77,5% dla 2 dawek szczepionki.
Odra jest wysoce zakaźną wirusową chorobą układu oddechowego. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.
Odra jest zaraźliwa już na etapie, kiedy nie daje objawów, a potrafi on trwać powyżej 4 dni. Potem pojawia się gorączka, katar i kaszel. Po mniej więcej dwóch-trzech dniach tego kaszlu i kataru występuje kolejny objaw, tzw. plamki Koplika, czyli przebarwienia na policzkach wewnątrz jamy ustnej. Sygnalizują, że niedługo zacznie się kolejny etap – wysypka. Na początku pojawia się za uszami i na czole, a potem rozszerza na całe ciało. Trwa kilka dni. Wraca gorączka, może pojawić się zapalenie płuc oraz inne powikłania.
Źródła:
Measles outbreak in Ukraine: 2,600 additional cases reported. Outbreak News Today. December 16, 2018.