NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Farmakoterapia zamiast histerektomii

W Europie Zachodniej coraz częściej w leczeniu mięśniaków macicy proponuje się pacjentkom zabiegi małoinwazyjne pozwalające zachować narząd. Niestety w Polsce, choć dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne, nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne (histerektomia, czyli usunięcie macicy) – dla wielu pacjentek obarczone poczuciem utraty atrybutu kobiecości.

Histerektomia wykonywana u młodych kobiet bezpowrotnie pozbawia je możliwości zajścia w ciążę. fot. Archiwum

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20-40 proc. kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka.
W latach 2000-2009 jedną z najczęściej zalecanych metod leczenia kobiet z mięśniakami macicy była histerektomia (ok. 31 proc.). Wśród pacjentek, którym proponuje się tę metodę, są także kobiety w młodym lub nawet bardzo młodym wieku, które dopiero zaczynają myśleć o założeniu rodziny (20-29 lat – ok. 17 proc., 30-39 lat – ok. 15 proc.). Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Walczymy o kobiecość” wynika, że operacyjne usunięcie macicy, poza problemami natury medycznej, rodzi poważne problemy społeczne i psychologiczne. Ankietowane Polki, u których przeprowadzono histerektomię, przyznały, że czują się niedowartościowane, mniej kobiece i mają niższą samoocenę.

Leki zmniejszają mięśniaki

W Europie Zachodniej odnotowuje się coraz większy trend leczenia mięśniaków macicy polegający na zastąpieniu histerektomii metodą zabiegów małoinwazyjnych, czyli takich, które pozwalają zachować macicę. W niektórych przypadkach, rzeczywiście wielkość mięśniaka i/lub jego umiejscowienie zmuszają lekarza do podjęcia decyzji o usunięciu całego narządu. Współczesna medycyna, w tym zastosowanie leczenia farmakologicznego, zmniejszającego objętość mięśniaków, daje jednak szansę wielu pacjentkom.
Od 2012 r. zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce dostępna jest nowoczesna terapia farmakologiczna octanem uliprystalu. Lek ten powoduje kontrolę krwawień już w ciągu 10 dni od rozpoczęcia terapii oraz redukcję objętości mięśniaków poprzez wywołanie apoptozy komórek mięśniaka. Skutkiem tego działania jest utrzymujący się efekt zmniejszenia mięśniaków po odstawieniu leku. Jest to bardzo korzystne, ponieważ umożliwia pacjentkom zaplanowanie zabiegu w dogodnym czasie. Co więcej, u niektórych pacjentek objawy choroby nie powracają, a mięśniaki nie odrastają i w rezultacie można całkowicie odstąpić od zabiegu.

Daj szansę macierzyństwu

Dzisiaj diagnoza mięśniaków macicy nie oznacza końca marzeń o macierzyństwie. Znane są przypadki kobiet, u których wyłącznie ze względu na obecność mięśniaków macicy zdiagnozowano niepłodność, a które po leczeniu farmakologicznym zaszły w ciążę i urodziły zdrowe dzieci. Jest to możliwe, ponieważ zmniejszenie objętości mięśniaka octanem uliprystalu zwiększa szanse na wykonanie operacji oszczędzającej, polegającej na wyłuszczeniu mięśniaka lub mięśniaków, z zachowaniem macicy, lub na całkowite odstąpienie od leczenia operacyjnego.
Więcej informacji o mięśniakach macicy na stronie internetowej: www.miesniakimacicy.pl.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter