NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Żyj zdrowo

Jak grypa może zniszczyć wyniki sportowe polskiej reprezentacji?

„Szczepienia przeciw grypie od wielu lat wpisane są na stałe w jesiennym w kalendarzu wielu sportowców. W mojej ocenie to najczęściej wykonywane szczepienie u dorosłych sportowców” – o grypie, jej skutkach oraz o szczepieniach wśród sportowców opowiedział Jarosław Krzywański, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Wszystko w ramach kampanii „Gotowi Na Sezon”, która ma na celu zachęcić Polaków do zaszczepienia się przeciwko grypie w tym sezonie.

Jak przerwa w treningach wpływa na kondycję sportowców?

Dla sportowca wyczynowego nawet krótka, niezaplanowana przerwa w treningach powoduje obniżenie poziomu sportowego, szczególnie jeśli ma ona miejsce w kluczowym momencie (np. przed ważnymi zawodami). Może zniweczyć wielomiesięczne przygotowania. Grypa jest tutaj najlepszym przykładem, ponieważ szczyt zachorowań przypada na szczyt sezonu halowego w lekkoatletyce czy rozgrywek w halowych grach zespołowych. Jeżeli chodzi o sport amatorski, to strata nie jest tak dotkliwa, jednak wiele osób trenuje np. bieganie czy konkurencje triathlonowe wg. wielomiesięcznego planu przygotowań i przerwa wywołana infekcją, w zależności od ciężkości objawów, powoduje cofnięcie takiego planu o, co najmniej 2 tygodnie.

Dlaczego tak ważne jest utrzymywanie kondycji oddechowej u osób, które trenują?

Zakażenia dróg oddechowych u sportowców wg. różnych źródeł stanowią 40 – 65% wizyt lekarskich w ciągu sezonu, dlatego działania prewencyjne są ważnym celem dla lekarzy sprawujących opiekę nad nimi. Powikłania pogrypowe mogą powodować groźne następstwa zdrowotne i kilkutygodniową przerwę w treningach. Dlatego szczepienia ochronne przeciw grypie są ważnym elementem budowania strategii ochrony sportowców przed zakażeniami dróg oddechowych.

Jak sportowcy podchodzą do badań profilaktycznych i jaki jest ich stosunek do szczepień ochronnych? Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na postrzeganie szczepień wśród sportowców?

Pandemia COVID-19 wywołała żywą dyskusję nt. szczepień ochronnych również w środowisku sportowym. Badania przeprowadzone w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej wykazały, że np. pod koniec roku 2021 odsetek zaszczepionych sportowców wyczynowych przeciwko COVID-19 wynosił 76% przy 54% dla całej polskiej populacji. Świadczy to o dużej świadomości tej grupy. Szczepienia przeciwko grypie sportowców wyczynowych są prowadzone od wielu lat. Zainteresowanie jest różne, ale widać pewną zależność od poziomu sportowego i wieku sportowców (najlepsi i starsi chętnie korzystają z tej formy ochrony).

Czy zauważalne jest zwiększone zainteresowanie szczepieniami wśród sportowców?

Aktualna sytuacja epidemiczna wywołana pandemią COVID-19 spowodowała większe zainteresowanie szczepieniami wynikające z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się sportowcy. Liczne wymogi organizatorów imprez sportowych oraz linii lotniczych wymuszały działania, które miały zapewnić sportowcom bezpieczeństwo.

Na jakie szczepienia profilaktyczne najczęściej decydują się sportowcy?

Sportowcy decydują się na szczepienia ochronne najczęściej w przypadku wyjazdów do krajów zagrożonych występowaniem groźnych chorób zakaźnych np. do Afryki czy Azji, gdzie coraz częściej organizowane są duże zawody sportowe. Są to najczęściej: żółta gorączka, dur brzuszny, błonica, polio czy japońskie zapalenie mózgu. Coraz częściej biegacze realizujący część treningów na terenach leśnych pytają o szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienia przeciw grypie od wielu lat wpisane są na stałe w jesiennym w kalendarzu wielu sportowców. W mojej ocenie to najczęściej wykonywane szczepienie u dorosłych sportowców.

Jak szczepieni są sportowcy przeciw grypie? Co w przypadku zawodów odbywających się na drugiej półkuli świata, czy wtedy sportowców szczepi się dwa razy?

Szczepienia przeciwko grypie wykonywane są sezonowo w okresie jesienno-zimowym. Sportowcy Kadry Narodowej, którzy są pod opieką Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, wykonują je najczęściej podczas rutynowych badań okresowych. Część szczepień realizujemy podczas zgrupowań sportowych. Zdarzają się sytuacje podwójnego szczepienia w ciągu jednego sezonu, choć przyznam, że bardzo rzadko, ostatnio w 2016 roku przy okazji Igrzysk w Rio de Janeiro. Ze względu na różny skład szczepionek dla poszczególnych półkul rekomendowanych przez WHO, zdecydowaliśmy o imporcie docelowym szczepionki dla półkuli południowej i w lipcu 2016 zaszczepiliśmy olimpijczyków. Otrzymali więc w jednym sezonie grypowym dwie szczepionki. Nie wpłynęło to w żaden sposób na ich dyspozycję sportową oraz na realizację planów treningowych.

Czy w Pana karierze zawodowej zdarzyła się sytuacja, w której sportowiec z powodu powikłań po grypie musiał zrezygnować z treningów/zawodów, przynajmniej na jakiś czas?

Znam kilka przykładów sportowców reprezentujących poziom światowy, którzy w swojej karierze stracili ważne zawody z powodu przerwy wywołanej zachorowaniem na grypę. Ze względu na to, że opiekuję się lekkoatletami, to w tej grupie mam najwięcej przykładów. Od wielu lat szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na ostatni tydzień lutego i pierwszy tydzień marca. Jest to okres rozgrywania Halowych Mistrzostw Świata lub Europy. Lekkoatleci w tym czasie trenują i startują w halach, gdzie transmisja wirusa grypy bywa wysoka. Pamiętam, że w 2014 roku nasz znakomity 800 metrowiec Adam Kszczot wybierał się na Halowe Mistrzostwa Europy do Pragi, aby po raz trzeci z rzędu zostać Mistrzem Europy. Niestety, tydzień przed zawodami zachorował na grypę i przez 10 dni walczył z bardzo wysoka gorączką. Dochodził do siebie przez miesiąc i stracił te ważne zawody.

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Wkrótce majówka! Jaki sport wybrać dla serca?

Serce kocha sport, a podstawą zdrowego stylu życia jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna. Obchodzony jest właśnie Tydzień dla Serca, dlatego warto…
PACJENTŻyj zdrowo

Sto plus wiek – nie boli, ale zabija! Wszystko o nadciśnieniu

W Europie szacowana liczba osób borykających się z nadciśnieniem wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co czwarta osoba w populacji choruje…
PACJENTŻyj zdrowo

Nie Daj Się HPV: uczniowie biorą sprawy w swoje ręce

Troje licealistów z Warszawy, Jagoda, Natalia i Bartek, to uczniowie, którzy postanowili zorganizować projekt społeczny „Nie Daj Się HPV” w ramach praktycznej,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *