NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Kierowcy skarżą się na dolegliwości oczu

Jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych w ramach kampanii „Miej oko na drogę” odbywającej się pod patronatem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, aż 64 proc. kierowców mierzy się z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z ich wzrokiem. Zmęczenie oczu, gorsza ostrość widzenia po zmroku czy uczucie suchości, to tylko wybrane symptomy, które wskazują badani. Jak pomóc naszym oczom podczas długiej jazdy?

Oprócz wad wzroku kierowcy narzekają też na inne dolegliwości,m.in:

  • zmęczenie oczu – 53 proc.
  • gorsza ostrość widzenia po zmroku – 46 proc.
  • suchość oka – 28 proc.
  • łzawienie oczu – 26 proc.
  • niewyraźne widzenie – 21 proc.
  • gorsze możliwości skupienia wzroku – 19 proc.

„Długotrwałe wytężanie wzroku czy wielość otaczających bodźców powodują wysychanie filmu łzowego. To z kolei prowadzi do pieczenia, swędzenia, bólu oczy i ogólnego dyskomfortu. Ma to oczywiście niezaprzeczalny wpływ na prowadzenie samochodu. Stan naszego wzroku, to obok sprawności pojazdu, najważniejszy z czynników przekładających się na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. I tak jak samochód, nasze oczy potrzebują różnych płynów, by były odpowiednio nawilżone” – mówi Michał Członkowski, koordynator ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Miej oko na drogę”.

Gdy nasz wzrok woła o pomoc

Niezależnie od tego, czy objawy zmęczonych oczu u nas występują, warto działać zapobiegawczo, stosując codzienną profilaktykę wzroku. Istnieje kilka prostych metod, które pozwolą na skuteczną regenerację naszych oczu. Nie wymagają one dużych nakładów pracy i można je wdrożyć „od już”.

1. Podczas długiej trasy rób sobie przerwy 

Znajdź chwilę na przerwę i pozwól swoim oczom odpocząć. W trakcie postoju wyjdź z samochodu i przez chwilę pospaceruj. Świeże powietrze działa dla oczu relaksująco. Przerwy w prowadzeniu samochodu, zwłaszcza na długich dystansach i rozluźnienie oczu zmniejszają napięcie i zmęczenie. 

2. Ćwicz wzrok w trakcie postojów 

Krótkie postoje to idealna okazja na szybką jogę dla oczu. Zmuś swój organizm do ziewnięć, kręć ósemki oczami, zaciskaj mocno powieki. Te proste ćwiczenia mogą zdziałać bardzo wiele – nawilżają oczy i pozwalają się im zrelaksować.

3. Stosuj krople nawilżające

Skupienie się przez dłuższy czas jazdy na konkretnym obiekcie może skutkować radykalnym zmniejszeniem liczby mrugnięć – a im mniej mrugasz, tym bardziej Twoje oczy stają się suche i podrażnione. Aby rozwiązać ten problem, możesz użyć kropli do oczu, aby odświeżyć je i zmniejszyć odczuwany w wyniku podrażnienia dyskomfort.  

4. Jadąc z kimś – zmieniajcie się 

Zmęczenie, nie tylko oczu, ale i całego ciała, może okazać się szczególnie uporczywe podczas długiej i monotonnej trasy. Nie lada wyzwaniem są również nocne podróże. Warto więc zmieniać się z kimś za kierownicą co kilka godzin. 

5. Korzystaj w trakcie jazdy z okularów przeciwsłonecznych w filtrem UV

 Używaj okularów ochronnych lub przeciwodblaskowych z wysokim filtrem UV. Pomogą one nie tylko zmniejszyć zmęczenie oczu, ale także uchronią nasz wzrok przed niewyraźnym widzeniem, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. 

6. Dbaj o nawodnienie 

Spożywanie wystarczającej ilości wody lub innych płynów w ciągu dnia jest nie tylko korzystne dla oczu, ale może pomóc w utrzymaniu koncentracji podczas jazdy. Zbyt małe nawodnienie organizmu może być przyczyną suchości i zaczerwienienia oczu.  

7. Ogranicz korzystanie z klimatyzacji 

Klimatyzatory zmniejszają wilgotność i powodują suchość oka. Kiedy dysza wentylacyjna jest skierowany na twarz, może zaburzyć to warstwę lipidową oka. Dlatego utrzymywanie niskiego stanu powietrza i skierowanie go z dala od twarzy może pomóc w uniknięciu tego problemu.  

źródło: mat. prasowe

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *