NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Mięśniaki macicy: co to takiego?

Problem mięśniaków macicy dotyczy co piątej kobiety po 35. roku życia i co drugiej miesiączkującej pięćdziesięciolatki. Szacuje się, że mięśniaki macicy stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego.

Bóle podbrzusza to jeden z najczęstszych symptomów mięśniaków macicy. fot. FreeDigitalPhotos.net

Mięśniaki macicy (nazywane też włókniakami macicy) to rodzaj łagodnego, monoklonalnego nowotworu. Powstają z tkanki mięśniowej macicy, wskutek nadmiernego namnażania się komórek mięśniowych w określonym regionie tego narządu. Mogą występować pojedynczo lub w grupie.
Mięśniaki występują u 20-77 proc. kobiet (w zależności od grupy wiekowej), co czyni je zdecydowanie najczęstszymi niezłośliwymi rozrostami nowotworowymi narządu rodnego. Najczęściej pojawiają się między 35 a 45 rokiem życia.
„Etiopatogeneza mięśniaków macicy nie jest do końca wyjaśniona, wiadomo jednak, że istotną rolę w ich powstawaniu odgrywają estrogeny oraz progesteron. Wiadomo też, że czynnikami sprzyjającymi ich powstaniu są: zaburzenia metaboliczne i hormonalne (zwiększona produkcja lub nadmierna wrażliwość tkanek na estrogeny), nieprawidłowa dieta, otyłość (u kobiet ważących ponad 70 kg ryzyko powstania mięśniaków jest 3 razy większe niż u kobiet o masie ciała 50 lub mniej kg), mniej stres i predyspozycje genetyczne (ryzyko powstanie mięśniaków jest 3-krotnie wyższe u kobiet, których krewne w pierwszej linii miały stwierdzone mięśniaki macicy)” – mówi prof. dr hab. med. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

„Ponieważ wciąż nie znamy przyczyny powstawania mięśniaków, zawsze  musimy liczyć z tym, że będą one powracały. Podejrzewamy, że w niewielkim odsetku przypadków mają one podłoże genetyczne. Wiemy tyle, że mięśniak powstaje wtedy, gdy z jednej strony jest zbyt dużo hormonów, a drugiej dużo receptorów, których gęstość (w stosunku do ilości tkanki) jest większa niż u innych kobiet” – dodaje prof. dr hab. med. Grzegorz Jakiel, kierownik I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Częściej mięśniaki występują u kobiet, które nie rodziły dzieci, z drugiej jednak strony – ciąża przyspiesza wzrost mięśniaków, jeśli pojawiły się one już w okresie przed ciążą. W zależności od umiejscowienia w macicy wyróżniamy m.in. mięśniaki szyjkowe, podśluzówkowe, śródścienne, podsurowicze i podsurowicze-uszypułowane.
U 50 proc. pacjentek z mięśniakami macicy nie dają one żadnych objawów klinicznych. U pozostałych objawiają się obfitymi, przedłużającymi się krwawieniami miesiączkowymi, krwawieniami międzymiesięczkowymi, bólami w okolicy miednicy mniejszej i dolnej części pleców, powiększeniem obwodu brzucha, niekiedy dolegliwościami podczas współżycia seksualnego, częstym oddawaniem moczu i zaparciami (gdy mięśniak uciska na pęcherz moczowy lub odbytnicę).
„Co bardzo istotne, zarówno objawowe, jak i bezobjawowe mięśniaki macicy mogą być przyczyną niepłodności, a gdy uda się zajść w ciążę, to mogą istotnie zaburzać jej przebieg. Mięśniaki mogą być przyczyną poronień, krwawień w pierwszym trymestrze ciąży, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, odklejenia łożyska, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, czy przedłużonego porodu” – mówi prof. Radowicki.
Od 0,5 do 3 proc. mięśniaków macicy przekształca się w mięsaki, będące agresywnym nowotworem złośliwym.
„Sposób leczenia mięśniaków zależy od tego czy są objawowe, czy nie, od planów prokreacyjnych pacjentki oraz od ich umiejscowienia w macicy” – wyjaśnia prof. Stanisław Radowicki.
Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter